Akcie Intel: Je nyní čas k investování?

Akcie Intelu se za poslední měsíc dva propadla o 20 % a já jsem dostal několik zpráv, co si myslím o investici do akcie Intel. A tak se podíváme právě na tuto velkou americkou technologickou společnost, samozřejmě z investiční perspektivy. Projdeme si přehled o čem investice do Intelu je, co sledovat – co ovlivňuje cenu akcie – a nakonec se podíváme na možnou očekávanou návratnost. Podle mě je Intel za cenu akcie 50 dolarů jednou z nejzajímavějších investic, pokud se podíváme na velké společnosti obchodované na americkém trhu.

Jako u jiných materiálů v rámci projektu rozumný investor, nejedná se o investiční doporučení.

Intel je známý samozřejmě pro výrobu polovodičů, procesorů. Vzpomínám si na svůj první počítač v 90. letech, kterým byl Intel pentium II a frekvence 333 MHz, přetaktovaný na snad 500 Mhz, procesory samozřejmě za posledních 20 let prodělaly bouřlivý vývoj, nejprve šlo o snahu Navýšit frekvenci a později docházelo k navyšování výkonu díky růstu počtu jader procesoru. Na pozadí toho všeho stojí výrobní technologie. A právě oznámení Intelu, že oddálí příchod nové 7nm technologie o 6 měsíců poslal akcií dolů o zhruba 20 %. Proč? Protože to potenciálně znamená, že konkurence jako AMD zabere vyšší tržní podíl, tedy Intel bude mít nižší tržby.

Pokud se podíváme na klasický trh počítačových procesorů, kde je Intel nejznámější, tak zde máme v zásadě duopol, kde Intel soupeří s AMD, a kdo vyhraje v následujícím období roce či dvou, lze celkem dobře předvídat podle aktuálních výkonnostních testů procesorů. Lidé a firmy si totiž jednoduše budou kupovat to, co je výhodnější. Zde máme ukázku jednoho testu z webu anandtech: vidíme, že v tomto typu srovnání je na prvním místě procesor Intelu, celkem blízko za ním je ovšem konkurence AMD a následují různé Intel a AMD procesory, tedy na první pohled celkem vyrovnané. Tyto AMD procesory využívají výrobní technologii 7nm, která umožňuje vyšší výkon než 14nm či 10nm technologie Intelu. Rozdíl mezi Intelem a AMD spočívá v tom, že kromě toho, že Intel je výrazně větší, tak Intel je vertikálně integrovaný, tedy vyrábí své vlastní čipy, zatímco AMD svěřuje výrobu dodavatelům, kteří dokáží vyrábět 7nm čipy. AMD tak není nutně závislý na technologickém úspěchu v určité výrobně. Aktuálně tak Intel doplácí na své omezení, že spoléhá na svou vlastní výrobu, která je aktuálně zpožděná.

Toto ovšem není nic až tak nového v tomto průmyslu. Procesy uvádění nových výrobků se běžně zpožďují, zde máme přehled zpoždění v případě Intelu. V roce 2013 došlo ke zpoždění 14nm technologie, v roce 2018 ke zpoždění 10nm procesorů a tento rok oznámení o zpoždění 7nm procesorů. Zpoždění je jednoduše něco, s čím investoři Intelu musí počítat. A není to tak, že by podnik skončil, že by se dostal do vážných finančních problémů. Spíše jde o pokles jednoročních či dvouletých příjmů někde na úrovni možná 10 až 15 %. Pokud Intel časem nabídne opět něco lepšího.

amd akcie

Zde máme srovnání cen akcií Intelu a AMD. Můžeme vidět, že do velké míry se tyto akcie obchodují proti sobě, což pro duopol na poli procesorů dává smysl. Např. zde máme srpen/září 2018 a explozi ceny AMD, která byla spojená s uvedením nové technologie, která způsobila, že se čipy AMD vyrovnávaly Intelu. S tímto koresponduje pokles ceny akcie Intelu, protože AMD zabere vyšší tržní podíl. A něco podobného se odehrálo za poslední měsíc či dva. Negativní zprávy Intelu poslaly akcii AMD nahoru o zhruba 50 % v době přípravy tohoto videa. Intel a AMD jsou tak potenciálně zajímavé pro tradery a pro ty, kteří sledují technologie ohledně procesorů do klasických počítačů. Výkonnější technologie než konkurent bude totiž znamenat růst tržeb, tržního podílu a také ceny akcie.

Zdroj: Fool.

Nutno dodat, že Intel má zásadní výhodu v tomto konkurenčním boji: je přibližně 10krát tak větší než AMD, pokud se podíváme na objem tržeb. Zatímco Intel utrácí 13 mld. dolarů ročně na výzkum a vývoj, AMD utrácí jen 3 mld. To neznamená, že AMD je nutně dobrá investice, AMD má problém s dlouhodobou tvorbou hodnoty pro akcionáře, na druhou stranu, Intel produkuje každoročně volné cash flow někde mezi osmi a 17 mld. dolarů. Je to tedy nevyrovnaný souboj s mnoha příznivci na straně Intelu a také na straně AMD, svou roli hraje také sentiment.

tsmc

Ale AMD není jediným konkurentem, pokud se podíváme za hranice klasických počítačů. Např. TSMC nemá problémy se 7nm technologií a pokukuje po 5nm a 3nm. TSMC produkuje procesory zejména do smartphonů a také do high-performance computing. Konkurence přichází také od Samsungu či NVidie, podle toho, na jaký segment trhu se podíváme. Trh se stal daleko fragmentovanějším, jsou zde různé segmenty a různí konkurenti.

intel procesory

Čemu se Intel aktuálně věnuje. Toto je snímek priorit z roku 2017. Intel se zaměřuje samozřejmě na procesory pro datová centra, zde se mu dařilo růst, dále obecně stagnující či klesající trh osobních počítačů je generátorem volného cash flow, Intel se také snaží uplatňovat své technologie v Internet of Things záležitostech, kdy každá věc má svůj procesor, a dále jsou tu aplikace v pamětích. To je aktuální stav.

akcie intel

Jaký je vývoj a dlouhodobé trendy. Kromě zmiňovaného klesajícího trhu osobních počítačů tu máme silně rostoucí poptávku po výpočetním výkonu, podle tohoto snímku Intelu růst poptávky o 50 % ročně, dále poptávku na ukládání více a více dat a také poptávku na rychlejší sítě. Trendy, na které chce Intel odpovědět, je např. 5G, umělá inteligence či autonomní řízení, kdy Intel nakoupil izraelskou společnost Mobileye pro vývoj řešení právě pro autonomní řízení. A lze předpokládat, že na některých či mnoha z těchto trhů Intel zaujme výrazné postavení. Podnik má jednoduše kapitál, aby se na tyto trhy dostal. I kdyby nebyl první, tak díky své velikosti a výdajům na výzkum a vývoj se může dlouhodobě dostat na první příčky. Jak jsem zmínil, nesoutěží již ovšem jen proti AMD, konkurentů je více. Např. chce expandovat také na pole dedikovaných grafických čipů, kde bude konkurovat NVidii.

intel akcie
Zdroj: Macrotrends.

Zde máme přehled volného cash flow, které jsem z důvodu úspory času převzal tak jak je z veřejných zdrojů. Pokud provádím analýzu podniku, o kterém vážně uvažuji jako o investici, rozebírám jednotlivé položky, abych tato analýza nebyla zkreslena nějakými jednorázovými událostmi. Podle tohoto přehledu bylo volné cash flow Intelu za rok 2019 16,9 mld. dolarů, můžeme vidět, že v roce 2005 to bylo zhruba 9 mld. dolarů, to máme dlouhodobý růst 4,6 % ročně. Cash flow kolísalo, a zároveň dlouhodobě rostlo. Nevypadá to, že by Intel byl odepsaný, jak mnozí tvrdí. A právě ve chvíli pesimismu se možná otevírá prostor k úspěšné investici. Aktuální návratnost podle cash flow minulého roku je 16,9 lomeno 208, to je aktuální tržní kapitalizace v miliardách, tj. 8 % ročně. Pokud budeme konzervativní a budeme počítat s tím, že Intel bude ztrácet tržní podíl na poli procesorů kvůli problémům z technologií, objeví se další problémy atd., pak volné cash flow může být dejme tomu kolem 13 mld. dolarů, což je 6% návratnost. Pokud přidáme růst, budeme konzervativnější a dejme tomu 3 % ročně, pak jsme na 9 % jako dlouhodobá návratnost podle cash flow, a to nemusí pro mnoho investorů být vůbec špatné. Na rozdíl od mnoha tech společností Intel skutečně generuje hotovost a vyplácí i menší dividendu a historicky prováděl také zpětné odkupy akcií.

akcie intel

To jsme se dívali do minulosti a na základě historie jsme se snažili odhadnout budoucnost, což nemusí být to nejlepší, zvláště pokud dochází ke transformaci odvětví, velkým odměnám technologií, noví konkurenti atd. Co když se podíváme do budoucnosti? Na tomto snímku od Intelu z roku 2019 vidíme, že Intel chce být daleko více data-orientovanou společností než nyní: to jsou např. integrovaná řešení pro cloud nebo již zmiňovaný Internet of Things, čímž chce zvýšit velikost trhu, který má k dispozici, a plán byl zisk na akcii ve výši 6 dolarů v roce 2022 či 2023. To je růst zisku na akcii o 30 % za pět let, což je 5-6 % ročně, a zisk 6 dolarů je návratnost 12 % ročně vzhledem k ceně akcie 50 dolarů. Tedy to bychom byli nad 15 %, ovšem to nás možná čeká až v roce 2023. Defenzivní odhad návratnosti bez zásadní disrupce od konkurentů Intelu je tedy někde kolem 10 % ročně, při zachování dlouhodobého horizontu.

Plánuji investovat do akcie Intel? Ne. Pokud bych neobjevil nějaká větší rizika, tak jsem stále na dejme tomu 10 % očekávané dlouhodobé návratnosti, což je málo, já pro své investice, které mám na Portále, který můžete navštívit, požaduji aspoň 15 % ročně při limitovaném riziku. Dále, toto byl můj první pohled na podnik, pro detailnější vhled bych si déle musel pročítat různé prezentace, výkazy a analýzy. Nejsem expert na tyto oblasti, kde Intel působí, takže bych musel více studovat. Aktuální CEO není příliš v oblibě, management prochází transformací, spousta různých nových technologií a hráčů, kteří tento prostor ovlivňují atd. Při aktuální ceně to není optimální využití mého času.

Podle mě akcie Intel může být zajímavá investice pro někoho, kdo rád sleduje vývoj ohledně výpočetního výkonu, procesorů a takových technologií, protože podle toho je možné si počkat na chvíle, kdy je trh pesimistický, zatímco v budoucnosti bude opět optimistický, a to může být příležitost k prodeji. Jako nyní může být příležitost k prodeji AMD a k přemýšlení nad investicí do Intelu. Pokud bych chtěl provést detailní analýzu a ohodnocení, snažil bych se sečíst jednotlivé segmenty Intelu: osobní počítače, datacentra, paměti, IoT, 5G, autonomní řízení: rizika, příležitosti, konkurenci, výhled atd. a tím bych dostal solidní přehled, co čekat do budoucnosti.