Investování pro začátečníky 4: Jak na dividendové akcie

Jedna z velkých motivací pro investování do akcií jsou dividendy. Vidina pravidelného pasivního příjmu je velmi atraktivní, o to víc, pokud jde o podniky, které pravidelně zvyšují svou dividendu – jednou koupíte a pak pravidelně dostáváte. V tomto článku Vám chci dát širší představu, koncepční představu, jak se dívat na akcie s dividendou v kontextu jednotlivých podniků, protože vysoká dividenda v jednom roce, ještě nemusí slibovat, že na takové akcii dlouhodobě vyděláme.

Tento článek by Vám měl pomoci vybírat takové akcie, kde maximalizujete svou dlouhodobou odměnu z držení tohoto podniku. A ukážu Vám dvě své dividendové akcie, které jsou součástí mého portfolia na Portále, na kterých ilustruji principy dlouhodobě úspěšného investování.

Co je dividenda

Dividenda je část ročního zisku podniku, kterou vyplácí přímo akcionářům ve formě hotovosti. Nemusí to být jen z ročního zisku, může to být také z rezerv – tedy ze zisků minulých let. Takto to funguje účetně.

Příklad SBUX. Je jedno, jak často je vyplácí – SBUX každé čtvrtletí.

dividendy

Dividenda je jen jednou z forem navrácení hodnoty vlastníkům. Máme tu totiž také investice podniku a zpětné odkupy akcií, které se projevují na růstu ceny akcií.

návratnost
dividendy
zpětné odkupy
investice
inflace

Současné vysoké dividendy neznamenají, že to je dobrá koupě

Co aktuálně nekupuji: automotive sektor. Příklad Ford: možná ekonomická recese způsobí zkrácení dividend. Hodí se vybrat si podnik, který nezkrachuje. Akcie je vhodné nakupovat v období maximálního pesimismu

akcie s dividendou
ford

Akcie s dividendou: Příklady z mého portfolia

Gazprom – diskutovali jsme v tomto videu. Aktuálně 7-8% dividenda, která by se měla během následujících 3 let zdvojnásobit. PE ratio Gazpromu je někde mezi 4 a 5, což indikuje aktuální ziskovost 20-25 %: 8 % na dividendy a zbývá 12-15 % na investice. Tato dividenda je tedy udržitelná. Navíc, Gazprom mi dává jistotu v podobě svého majetku: vlastní 17 % světových zásob zemního plynu.

Poskytovatel solárních elektráren. Solární elektřina je pro 2/3 světa nejlevnější formou energie. Tento podnik staví solární elektrárny v rozvojových zemích – kde instalace stoupají – potřebují energii rychle. A díky dobrému business modelu dokáží rychle růst. Aktuálně vyplácí 1 % dividendu – co je na tom skvělého? Tento podnik poroste o 50 % za rok po dva následující roky a poté o 33 % ročně. A 50 % zisku z produkce elektřiny je vypláceno na dividendách. A tak během několika let můžu mít 5-7% dividendu a kvalitní podnik. Samozřejmě v souvislosti s tím poroste i cena akcie. Často jde o to nakupovat, když je tento podnik na první pohled neatraktivní, protože pak ho můžeme mít za nízkou cenu.

Pokud chcete více – jméno tohoto podniku – konkrétní akcie, analýzy, pravidelné aktualizace toho, co se děje, chcete sledovat mé obchody – nákupy a prodeje. Neváhejte navštívit Portál, kde je vše toto přístupné – malá část k nahlednutí je zdarma a celý přístup k tomu, co dělám je za méně než 17 Kč za den a s garancí 21 dnů vrácení peněz.

Shrnutí dividendového investování

Dívali jsme se spolu, že dividendy nejsou jediným způsobem, jak můžeme být odměňováni. Mnoho lidí se soustředí jen na dividendy, což často otevírá prostor u ostatních podniků – u těch, kteří silně investují s vysokou mírou návratnosti, u těch, kteří provádějí zpětné odkupy akcií, či u kvalitních nicméně cyklických podniků, které jsou na dně svého cyklu, a tedy nenáviděné trhem. Důležité je tedy také mít tu správnou investiční perspektivu. Příkladem podniku je BRK (50krát za 30 let – pokud byste investovali 100.000 CZK, dnes byste měli 5 mil. Kč).

berkshire