Podíváme se na Barrick Gold, těžaře zlata. Proč právě na Barrick? Protože jak se ukázalo tak Berkshire Hathaway, kterou vede Warren Buffett, v létě nakupovala právě tuto akcii. Podíváme se na to, o čem Barrick je, co se od něj dá očekávat, a také na možný smysl této investice z dílny Berkshire.

INVESTICE DO ZLATA od Warrena Buffetta: Akcie Barrick Gold

Zde můžeme vidět snímek z posledního 13-F dokumentu, který uvádí, že Berkshire Hathaway vlastní zhruba 21 milionů akcií Barrick Gold při celkové tehdejší hodnotě této pozice 563 milionů dolarů.

barrick

Barrick je jeden z největších těžařů zlata na světě. Vlastní produktivní aktiva v Kanadě, Spojených Státech, v karibiku – Dominikánská republika, důl Veladero v Argentině, a pak 6 dolů v Africe a jeden v Papue Nové Guiney. Nutno dodat, že Barrick býval relativně bezpečným těžařem až do fúze či akvizice s Randgoldem, která přidala doly právě v Africe. Důl v Demokratické republice Kongo není úplně to, co by investoři hledající bezpečí chtěli vlastnit. V té době byl největším akcionářem ETF VanEck Gold Miners, a management si tak trochu dělal, co se mu hodilo, to je riziko ETF a pasivních fondů, jakmile se stanou největšími akcionáři, management se stane nekontrolovaným. Management má rád, když se podnik zvětší, protože to mimo jiné vypadá, jako že roste a také tak třeba získají větší bonusy. Takže také pozor na to, kdo jsou největší vlastníci. Pokud se vrátíme do současnosti, tak zhruba polovina příjmů se očekává ze Severní Ameriky, kde je také jejich největší důl Carlin. Také má řadu projektů, zejména v Severní a Jižní Americe. Barrick mimo jiné těží také měď. Výhoda vlastnictví mnoha dolů spočívá v tom, že pokud se v jednom dole něco přihodí, a při těžbě se toho vždy může přihodit hodně, tak Barrick je ovlivněn jen v omezené míře, protože má mnoho dalších dolů. Je to jednoduše diverzifikace portfolia. Je to příjemný rozdíl v porovnání s junior gold miners, kteří mohou mít jen jeden projekt, a jakmile dojde k něčemu nečekanému, jako že např. zjistí, že zlata je v nalezišti méně, než se počítalo a že je nákladnější ho vytěžit, celý podnik může zkrachovat. Takto je Barrick jako společnost výrazně stabilnější.

barrick

Až na zmíněná nepříjemná překvapení při těžbě je analýza těžařů relativně jednoduchá. Máme tu cenu zlata, která také může skýtat překvapení, pak náklady na těžbu, a tento rozdíl vynásobíme prodaným množstvím, odečteme úroky z dluhu a máme první odhad hodnoty pro vlastníky podniku, tedy investory. Zde vidíme, že v roce 2019 Barrick vytěžil 5,5 milionu uncí zlata, odhad managementu na rok 2020 je zhruba 4,8 milionu uncí. Velké rozdíly od roku 2018 jsou dány akvizicí Randgoldu, to je vidět na snímku. Dále tu máme úplně vpravo All in sustaining costs, tedy dlouhodobé náklady 894 dolarů na unci, aktuální číslo za druhý kvartál je 1 031 dolarů za unci, tedy dejme tomu, že jedna unce stojí Barrick 1000 dolarů. Tedy dlouhodobé příjmy při ceně zlata 2000 dolarů za unci jsou 10 miliard dolarů, z toho polovina jsou náklady, takže volné cash flow ze zlata je někde kolem 5 miliard dolarů při ceně 2000 dolarů. Nahlédněme ještě na měď. Náklady jsou 2,5 dolaru na libru, tedy ještě nedávno byl Barrick s mědí na nule, aktuálně vydělává cca 0,5 dolarů na libru a při objemu produkce 432 milionu liber má volné cash flow někde kolem 216 milionu dolarů, pokud to přepočítáme na celý rok. Je vidět, že Barrick je zejména hra na cenu zlata. Měď není příliš významná.

dluh barrick

Tedy provozní cash flow z těžby při ceně zlata 2000 dolarů bude kolem 5 miliard dolarů, úroky z dluhu za rok 2019 byly 436 milionů, tedy dejme tomu, že volné cash flow činí 4,5 miliardy dolaru. Tržní kapitalizace v době přípravy videa byla 51 miliard (cena akcie 29 dolarů), tedy takto bychom měli téměř 9% návratnost při předpokládaném objemu těžby na úrovni roku 2020 a ceně zlata 2000 dolarů.

výsledky barrick

Cena zlata je důležitá, protože, jak zde můžeme vidět na výsledcích za druhý kvartál, volné cash flow bylo jen 500 milionů při realizované ceně zlata 1700 dolarů, a o rok dříve bylo jen 55 milionů za kvartál při ceně zlata 1300 dolarů, toto jsou čísla za kvartál, tedy nutno vynásobit čtyřmi. Tedy při ceně zlata 1300 dolarů můžeme čekat roční volné cash flow 220 milionů, což je stále pozitivní, ale návratnost nám při ceně akcie 29 dolarů klesá na půl procenta ročně. Tedy investice do Barricku je jak jinak než sázkou na růst cen zlata, nebo aspoň na stabilně vysoké ceny zlata. Pokud bychom prováděli úplnou analýzu, měli bychom probrat výši zásob: jen v krátkosti: prokázané a pravděpodobné rezervy činí 71 milionů uncí zlata, což stačí při aktuálním tempu na 14 let těžby.

novagold

A také bychom neměli zapomínat na všechny ty projekty, které zatím neprodukují nic. Např. Barrick vlastní 50 % Donlin Gold project, u kterého je očekávaná produkce až 1,5 milionu uncí zlata ročně, tedy na Barrick by připadalo 750 tisíc uncí, což je 15 % současné produkce. Druhou polovinu vlastní Nova Gold Resources, která má jen tento projekt a tržní kapitalizaci 3 miliardy dolarů. Tedy tento projekt má pro Barrick možná podobou hodnotu. A takto bychom prošli všechny projekty a odhadli jejich hodnotu, a mohli bychom je odečíst od tržní kapitalizace, abychom zjistili návratnost přesněji.

akcie barrick

Aktuální návratnost při ceně akcie 29 dolarů a ceně zlata 2000 uncí je tedy přibližně rychlým odhadem 9 % ročně. Tedy rozhodně nic pro mě. Barrick byl daleko lepší koupí např. v roce 2018, kdy se na zlato téměř nikdo nedíval, a akcie šla koupit i za 10 dolarů. Aktuálně, když množství investorů utíká ke zlatu, není pro mě ta chvíle hledat takovou investici, protože budou drahé. Čas nakupovat je, když panuje pesimismus.

Co tedy Berkshire Hathaway může tímto nákupem sledovat? Nejprve si musíme uvědomit, že nákup dost možná neprovedl Buffett, ale jeden z jeho kolegů: Ted a Todd. To jen tak na okraj. Pro Berskhire to může být způsob, jak se chránit před panikou z inflace a dalších turbulencí na trhu, protože pokud cena zlata bude 3 nebo 5 tisíc, hodnota Barricku se zněkolikanásobí. A nejdůležitější je uvědomit si, že Berkshire investovala 0,5 miliardy, což při hodnotě portfolia 500 miliard, je 0,1 % portfolia, tedy tato pozice je z celkového pohledu prakticky zanedbatelná.

Pokud Vás zajímá investování do kovů, např. také jako ochranou před možnou inflací, odebírejte, už tu na kanálu jsou videa, kde jsme se dívali na zlato, na stříbro a také na měď. Pokud Vás zajímá více, navštivte Portál, kde mám detailní analýzy a své portfolio: jsem zainvestovaný mimo jiné v mědi, zlatě, stříbru, palladiu či zinku, skrze podniky, které je těží a které mi dávají bezpečí díky nízkonákladové těžbě.