3+1 tip jak vydělat na bitcoinu: Kryptoměny z pohledu investování

Co je bitcoin?

Bitcoin je digitální měna, neboli kryptoměna, která vznikla v roce 2009. Proces jejího tištění/dolování je decentralizovaný a předem určený, což je zjevná dlouhodobá výhoda oproti nám známým tištěným měnám, které centrální banky tisknou podle svých potřeb. Všechny transakce bitcoinu jsou ověřovány skrze blockchain a jsou zaznamenávány do veřejné knihy. A některé obchody přijímají bitcoiny jako peníze. Bitcoin je měna, protože může být vyměněn za dolary, za koruny atd.

bitcoin cena
Cena bitcoinu

Přestože je množství bicoinu v oběhu regulované procesem dolování, tak to neznamená, že cena bitcoinu je stabilní. Cena totiž závisí na poptávce a nabídce, a stabilní nabídka samotná nestačí pro udržení stabilní ceny. Toliko lekce prvního semestru ekonomie.

Investování do Bitcoinu?

Jak tedy investovat do Bitcoinu? Nebo: Lze vůbec investovat do Bitcoinu? Na to se podívejme, jaká je definice investování – k tomuto jdu k Benjaminu Grahamovi, učiteli W. Buffetta.

Bitcoin z mého pohledu porušuje minimálně dva Grahamovy požadavky: 1) bezpečí vkladu – Bitcoin nemá žádnou vnitřní hodnotu, jeho cena může jít k nule tím, že jednoduše lidé o něj přestanou mít zájem. A bez bitcoinu se dá jistě žít. 2) Adekvátní návratnost – pokud nemám bezpečí vkladu, nemám zajištěnou ani adekvátní návratnost.

Jak řekl můj kamarád, který na Bitcoinu vydělal 120násobek svého vkladu: bitcoin není investice a nikdy nebude investice. Je to spekulace. Je to podobné, jako obchodování na forexu, kde krátkodobý sentiment určuje pohyby měn.

Hodnota bitcoinu

Bitcoin tedy nemůže být ohodnocen, tak jako na tomto kanálu a zejména na svém Portále (odkaz níže) oceňuji podniky, protože to není aktivum, které produkuje hotovost. Jediná hodnota Bitcoinu se skrývá v důvěře v něj.

Bitcoin se podobá zlatu – má omezenou nabídku a je neproduktivní.

Bitcoin a zlato můžeme porovnat pouze v míře důvěry v něj. Bitcoin tu máme od roku 2009, zatímco zlato je uchovatelem hodnoty po tisíce let. Navíc, pokud bych manželce řekl: tady mám sedm bitcoinů – nemají žádnou cenu – jsou to pouze čísla na internetu – v porovnání s tím, když bych před ní položil kilo zlata – myslím, že by měla větší radost v druhém případě – aspoň by mohla mít spoustu zlatých šperků.

Bitcoin: Měna, nebo nástroj spekulace?

Někdo by mohl argumentovat, že by se bitcoin mohl stát celosvětovou měnou, protože nepodléhá překotnému tištění měny, tak jsme tomu dnes svědky v USA, Evropě či Japonsku. Zvlášť pokud dojde ke kolapsu měn.

bitcoin cena

Bitcoin by se teoreticky mohl stát měnou, tedy něčím, čím platíme v každodenních transakcích. Ovšem, pokud se podíváme na graf ceny a objemu transakcí, vidíme, že transakce v průběhu času nerostou stabilně – tak jako by byl bitcoin přijímán při směně více a více. Transakce rostou, když cena bitcoinu roste – protože lidé spekulují na růst jeho ceny. Bitcoin je tak aktuálně daleko více nástroj spekulace než rozjíždějící se funkční měna. Navíc, pro měnu nechcete, aby se její cena měnila ze dne na den o desítky procent. V tomto tedy bitcoin nevypadá příliš prakticky. Stejně tak by se měnou mohlo stát zlato, a to má větší tradici.

Lze na bitcoinu vydělat a jak?

To, že je bitcoin spekulací sice znamená, že já nikdy své peníze nebudu vkládat do bitcoinu. Ale to neznamená, že na bitcoinu nelze vydělat. Jak na to?

1) Mít víc znalostí než 98 % ostatních. Hledat většího hlupáka, kterému to prodáte. Je to hra, kde více než 90 % lidí prodělá a malá část vydělá. Pokud máte znalosti, můžete provádět kvalifikovanou spekulaci.

2) Toto dělat s malou částí portfolia, protože můžete přijít o vše. Cena bitcoinu může jít na 10 mil. Kč a může jít také k nule. Pokud chcete jít do takové hry, tak s malou částí portfolia: 1 – 3 %. Přinejhorším ztratíte 3 %. Navíc musíte přijmout, že cena této Vaší spekulace se může velmi pohybovat – ne každý má na toto žaludek.

3) Investujete tehdy, kdy o bitcoinu všichni mluví?

bitcoin trend

A bonusový tip jak rozhodně neztratit s bicoinem: vůbec do něj nevkládat peníze.

Investiční pohled na bitcoin (btc)

Tedy, bitcoin ze své podstaty není potenciální investicí a nikdy nebude, protože nemá žádnou vnitřní hodnotu – nejde o produktivní aktivum. Bitcoin aspoň zatím nefunguje ani jako užitečná měna, protože jeho cena je velmi volatilní a lidé ho používají ke spekulaci. Pokud chcete spekulovat, pohlídejte si, že máte větší znalosti než 98 % ostatních, a nevkládejte více než malou část svého portfolia, protože můžete přijít o vše. Já nebudu vkládat ani těch pár procent, protože mám daleko užitečnější investice.

Na svém Portálu sdílím své investování do akcií (podniků), včetně svého konkrétního portoflia a detailních analýz..