Jak je možné mít rekordní nezaměstnanost a rostoucí akciový trh? Vysvětlení psychologie investorů

Dostávám mnoho dotazů typu, jestli si myslím, že trh půjde ještě dolů, jestli je nyní dobré nakupovat atd. Nebudu předstírat, že mám na tyto dotazy odpověď typu ano/ne. V tomto článku se na pohyby na trhu podíváme principiálně, skrze psychologii trhu, což vám pomůže odpovědět na zmíněné dotazy. Navážeme tak na naší volnou diskuzi k tomu, proč dochází k hlubokým propadům trhu a z toho získáme lepší přehled o tom, co čekat v budoucnosti. Také si řekneme, proč ti, kteří čekají na hluboký propad, se ho již nemusí v blízké době dočkat.

Aby nám bylo na začátku jasno, o čem hovoříme, od konce února do poloviny března se americký trh propadl o 33 %, a další světové trhy ho kopírovaly. Od té doby trh opět vzrostl o téměř 30 %. Velmi prudký pohyb dolů a poté také poměrně rychlý pohyb cen nahoru.

nezaměstnanost

Ekonomické zprávy ale nejsou vůbec příznivé: rekordní nezaměstnanost v Americe, což krásně zobrazuje New York Times ve svém vydání z 9. května. Na novinovém výtisku nahoře můžete vidět graf nezaměstnanosti během historických krizí. Červená barva znamená růst nezaměstnanosti. A poté úplně vpravo dlouhá úsečka až dolů přes celou první stránku zachycující aktuální 14% nezaměstnanost v USA. Krásně je vidět ten bezprecendentní nepoměr. Bez práce lidem chybí příjem, dochází k narušení mnoha menších a středních podniků, které navíc byly nuceny zavřít v důsledku karantény. Jak to, že se akciový trh nachází dokonce výše než před pouhým rokem?

Krátkodobé pohyby řídí psychologie trhu

Ekonomika ve skutečnosti neřídí ceny na burze, aspoň ne přímo, a aspoň ne v krátkém období. Ceny na burze se řídí poptávkou a nabídkou po akciích. Pokud přijde nějaký nečekaný šok, něco, co investoři neočekávali, navíc je to mimo možnou analogii z minulosti: prakticky tu nemáme žádnou použitelnou analogii na celosvětovou pandemii a její vliv na finanční trh. Tak se investoři pod dojmem toho, že „tentokrát je to jiné,“ začnou obávat držet akcie a začnou zvyšovat svou likviditu. Do té doby totiž vypadalo šíleně nemít zainvestováno 100 % portfolia, protože trh rostl o 10 % ročně. A pokud velká část investorů začne prodávat část svých portfolií, navíc vyschne poptávka, tak přirozeně dojde k poklesům až propadům cen. Aby byl uspokojený vysoký počet prodávajících, zákonitě musí klesnout cena. Propad cen na burze je tak plně dán obavami z toho, co přijde. Vzniká sebenaplňující se proroctví: strach z poklesu cen vyvolává pokles cen, který vede k dalšímu propadu atd.

akcie a změna psychiky

Tento dojem „tentokrát je to jiné,“ je velmi důležitý pro propad cen na trhu. Zde vidíme index Wilshire 5000 (tedy index amerických akcií) vzhledem k DPH Spojených států. Vidíme dejme tomu 3 výrazné propady, já jsem dokreslil ten čtvrtý v tomto roce. Úplně vlevo máme propad v důsledku ztrojnásobení cen ropy na základě embarga OPECu. Vypadalo to jako konec levné ropy navždy, v hlavách investorů konec světa, konec ropy. A trh se zásadně propadl. Dále z těch větších tu máme dot.com krizi, kdy se zásadně změnilo přemýšlení o internetových společnostech: bylo to něco nového, a investoři procitli z iluzorního snu. Také krize v letech 2008-9 vypadala unikátně: tehdejší prožitek připomínal konec světového bankovního systému, který byl plný toxických aktiv a kostlivců ve skříni. Opět pocit „tentokrát je to jiné“ převládl a odehrál se velký útěk k likviditě, také například ve snaze prodat s úmyslem nakoupit později za extrémně nízké ceny. Trh tak v krátkodobém horizontu ovládají dvě věci: emoce a likvidita.

akce FEDu působící na psychiku

Co způsobilo propad trhu v březnu? 15. března FED snížil úrokové sazby na nulu a o týden později, což bylo také dno akciového trhu, oznámil rozšíření nákupu aktiv z původních 700 miliard na neomezeně. Aktuálně již vlastní o více než 2 biliony aktiv více. FED také zavedl různé programy pro různé segmenty finančního trhu, aby žádný netrpěl nedostatkem likvidity. Investoři si tak ulevili ohledně likvidity, psychika se změnila a akcie šly nahoru.

Co se tedy stane? Aktuálně mají investoři v průměru na účtech více hotovosti – a nebudou ji držet donekonečna: dříve nebo později ji použijí na nákupy. S tím, jak pomine nepředvídatelná situace, pomine prodejní nálada trhu. Koronavirus je stále neznámá, ale dejme tomu, že je to známá neznámá. Netušíme, jak brzo tu bude vakcína, jak rychle možná tento virus odezní atd. nicméně máme daleko lepší představu o tom, co se bude dít, než před dvěma měsíci. Investoři začínají zjišťovat, že život bude pokračovat dále. Není tak třeba prodávat, a trh neklesá.

nezaměstnanost uk

Špatná ekonomika ještě neznamená nízké ceny akcií. Toto jsou zprávy z Velké Británie o růstu nezaměstnanosti. Datum? Listopad 2011. Výrazný růst nezaměstnanosti více než dva roky po velké finanční recesi. Co na to akcie?

psychologie trhu

Britský index FTSE se možná lehce propadl, ale byl stále o třetinu výše než v na přelomu let 2008 a 2009. Vyšší nezaměstnanost neznamenala pro investory ztrátu analogie z minula. Neznamenalo to pro ně myšlení typu „toto tu ještě nebylo.“ A tak také akcie se příliš nepropadly. Psychologie trhu působila pozitivním směrem.

psychologie trhu

Protože akcie jsou ve skutečnosti dlouhodobá aktiva, psychologie trhu je krátkodobá. Podívejme se na příklad. Toto je akcie Dellu. V únoru se prodávala za 53 dolarů, poté spadla na méně než třicet dolarů a v době natáčení tohoto videa je cena 42 dolarů. Do grafu jsem přidal PE poměry, tedy kolik ročních zisků byli investoři ochotní zaplatit za tento podnik v každém z těchto tří časů. Před krizí to byl jedenáctinásobek, na dně propadu šestinásobek a poté devítinásobek. Propad z 11 na 6 znamená, že investoři jsou ochotní slevit 5 ročních zisků Dellu – tedy během následujících 5 let nulový zisk a poté opět normál. To je opravdu velký rozdíl. Aktuální PE poměr 9 indikuje ztrátu dvou ročních zisků, což je blíže konsensuálnímu očekávání. Samozřejmě svou roli hraje také diskontování, to by z dvou let byl spíše jen rok. Ale nechme diskontování stranou. Propad ceny o 40 % je u dlouhodobých aktiv často příliš – jako kdyby klesla hodnota Vašeho domu na téměř polovinu. Je to možné, ale historicky nepravděpodobné.

Tedy, pokud nepřijde nějaká neočekávaná neznámá, akciový trh se nemusí propadnout, protože psychologie trhu zůstane stejná. Trh totiž již počítá s tím, že výsledky za druhý kvartál budou daleko děsivější než za první kvartál. Trh také počítá s tím, že se naprostá většina věcí vrátí do normálu. Neočekávaná neznámá by např. mohlo být druhé kolo masivního šíření koronaviru a s tím spojené druhé kolo karantén. To by mělo potenciál spustit myšlení typu „tentokrát je to jiné“ a investoři by opět utíkali za hotovostí.

koronavirus psychologie trhu

Pokud ovšem budou grafy smrtí na koronavirus vypadat takto, bez druhé exploze, a nepřijde jiná krize než koronakrize, nevidím příliš mnoho argumentů pro propad akciových trhů znovu o třicet nebo čtyřicet procent. Propady o 10-20 % tu samozřejmě budou podle nových zpráv, nálad, stavu likvidity a emocí. Dokud ovšem nepřijde další nová neznámá, investoři nebudou tolik panikařit.

Co z toho plyne? Abychom byli schopni využívat těchto propadů, jako byl v březnu – já jsem nakupoval. Nepodařilo se mi koupit úplně na dně trhu, myslím, že jsem nakoupil týden před a týden po, což také není špatné. Abychom byli schopni tohoto využít, musíme brát nové neznámé efekty jako dočasné. Musíme věřit, že podniky a ekonomika se s nimi vyrovnají, že se přizpůsobí, tak jako to bylo po 11. září, kdy opět vše vypadalo bezprecendentně. Pokud si říkáme, že „toto tu nebylo,“ tak zamrzneme, a mineme největší příležitosti pro nákup. V těchto obdobích je právě nejtěžší zůstat racionální, přestože při ohlédnutí to vypadá tak triviálně.

Pozor na nástrahy naší psychiky

Také pokud čekáme na ještě větší propad, tak riskujeme, že mineme svou příležitost. Toto čekání na propad je totiž často řízené strachem, jakmile náš strach pomine, je zpravidla již pozdě, protože akcie jsou opět nahoře. Být úspěšný investor je totiž o tom činit dostatečně smysluplné závěry a provádět racionální rozhodnutí v podmínkách nejistoty a nekompletních informací. S čím lze ovšem více méně počítat je, že rok 2020 a 2021 budou velmi volatilní, co se týče cen akcií, což každý inteligentní dlouhodobý investor vítá, protože může využít těchto velkých pohybů cen k výhodným nákupům, případně prodejům. Psychologie trhu tak pomáhá investorům, kteří jsou schopni jednat nejistotě navzdory.