ETF bublina roste a krach je za dveřmi. Dr. Michael Burry, známý tím, že si vsadil na kolaps subprime hypoték v USA v roce 2007 (a tak mezi lety 2000 a 2008 jeho fond Scion Capital vydělal 489 %) se nechal v září 2019 v interview pro Bloomberg slyšet o možné další bublině, nyní budou příčinou ETF. V tomto článku rozvíjím vyjádření Dr. Burryho z tohoto rozhovoru.

Burry přirovnává ETF k CDO, které maskovaly riziko hypoték, na které byly navázány. Obrovský přísun peněz do ETF maskuje riziko akcií a dluhopisů, které drží. „Jako většina dalších bublin, čím déle to potrvá, tím horší bude pád,“ dodává Burry.

etf bublina
Průměrný růst aktiv spravovaných pod ETF je za posledních 10 let 20% ročně. Zdroj: ETFGI
rust ceny sp 500
Cena S&P 500 se za posledních 8 let vyrostla o 200%. Zdroj: iShares

Co z toho mají finační instituce?

Poplatky za správu ETF jsou sice nízké, nicméně Burry dodává: „Všichni tito finanční manažeři nabízejí nižší poplatky pro indexní, pasivní produkty, ale oni nejsou hloupí – vynahradí si to na objemu.“

Pokud jste manažer fondu a máte pod správou $1 miliardu a berete si poplatek 0,25 %, jste v pohodě – dostáváte $2,5 mil. ročně. To ke skromnému životu stačí. 🙂

Potlačení funkce cen

„Centrální banky a Basel III více méně odstranily objevování cen z úvěrových trhů, což znamená, že riziko již není přesně odraženo v úrokových sazbách. A nyní pasivní investování vyřadilo objevování cen z akciových trhů,“ říká Burry. Pasivní investování skrze ETF se totiž nezakládá na analýze toho, co je nakupováno: jestli je to kvalitní, jaký je risk, jaký je očekávaný výnos atd. ETF nakupuje vše, bezmyšlenkovitě, často na základě jednoho nebo dvou čísel, které nemohou odrářet komplexitu podniků, kterých se týkají. Objevování cen tak mizí a ETF bublina se nafukuje.

Je to jak kdybych šel nakupovat ojeté auto. Prodejce by mi nabídl Superba a jediné, co by mi k tomu řekl, by bylo: rok výroby 2013, cena je 150 tis. Kč. Jak se mám rozhodnout? Je to dobrá cena? Kolik má auto najeto? Bouralo? Jaké byly opravy? Jaká je výbava auta? V jakém stavu je motor? Jak auto jezdí? Do kdy má STK? Nákup takového vozu bez dalších znalostí by byl spekulací, tak jako to činí většina těch co nakupují ETF.

Pokud se zeptáte investorů do ETF, jestli ví, co ve skutečnosti vlastní: jak se daří jednotlivým podnikům, jaký je management podniku č. 583, jaký je jeho dluh, aktuální výkonnost, očekávání do budoucna, kapitálové výdaje, rizika atd., jsem zvědavý, co vám odpoví.

„Je to jako bublina v syntetických CDO před Velkou finanční krizí v tom, že nastavování cen na tomto trhu nebylo činěno na základě fundamentální analýzy na úrovni aktiva, ale na masivních tocích kapitálu založených na Nobelisty-schválenými modely rizika, které se ukázaly jako nepravdivé.“ Zde Burry naráží pravděpodobně na Efficient Market Theory: ceny akcií odrážejí všechny dostupné informace (tedy teorie říká, že objevování cen na trhu existuje vždy).

Riziko likvidity

ETF bublina je typická rizikem nízké likvidity. ETF v krizi nemusí být snadné prodat. Burry zmiňuje příklad S&P 500: „Index obsahuje světově největší akcie, ale i tak, 266 akcií – více než polovina – se [dnes] obchodovala pod $150 mil. To zní jako hodně, ale na tyto akcie jsou navázány triliony dolarů aktiv. Divadlo je stále přeplněnější, ale východ je stále stejně velký, jako byl vždy.“

Jinak řečeno, až někdo zvolá: „Král je nahý“ (akcie, které ETF pod sebou má, mají daleko menší hodnotu než je cena ETF), propukne masový prodej těchto ETF. A abyste prodali, musí je někdo koupit – takových subjektů nebude mnoho. V panice tak může dojít k extrémním poklesům cen akcií.

Jakmile k tomu dojde, těším se, že budu na straně těch, kdo nakupují.

ETF bublina: Čas vše prodat?

Záleží na Vás a na Vaší osobní situaci. Burry zmiňuje: „Jen nevím, jaká bude časová osa. Jako většina bublin, čím déle to potrvá, tím to bude horší.“ Jednou se to stane, nicméně nikdo neví, zda to bude za měsíc nebo za 5 let.

Také to nemusí být krize poklesu cen na finančních trzích, jako si pamatujeme z roku 2008 a 2001, kdy trh akcií poklesl o 50%. Hodně subjektů totiž předpokládá něco podobného jako se stalo v minulosti. Nicméně tak to být nemusí.

Pokud se podíváme na centrální banky – USA, EU, Japonsko – ty jsou odhodlány tisknout peníze a „zachraňovat“ finanční trhy, jak se jen dá. Trhy tak nemusí rapidně poklesnout, nicméně stagnující trh se může utopit ve víru inflace. Asi nebudete rádi, pokud Vaše aktiva rostou 2 % ročně, zatímco inflace je 8 %.

Jaké je řešení?

Burry se orientuje na kvalitní, hodnotné podniky s nízkou tržní kapitalizací, které zůstávají nepovšimnutými a ETF bublina se jich přímo netýká. Burry hledá hodnotu tam, kam většina ostatních ani nepohlédne.

M. Burry je value (hodnotový) investor, podobně jako jsou mé snahy. Obvykle se díváme na věci, které jsou aktuálně nepopulární, nicméně podnik samotný má účetní hodnotu vyšší než je tržní kapitalizace, očekává silné tržby, má dobrý management a uříditelný dluh. To jsou některé z faktorů.

Jedním příkladem z mnou sledovaných podniků může být Cosan Ltd. (CZZ), který vlastní a řídí brazilské agropodnikání, distribuci pohonných hmot, zemního plynu, logistiku a prodej lubrikantů. V roce 2018 cena akcií CZZ spadla kvůli brazilské krizi a kvůli nízkým cenám cukru.

Nicméně podnik fungoval navzdory okolní panice, sliboval solidní růst do budoucna a zajímavý bonus v důsledku rostoucích cen cukru, které jsou dlouhodobě neudržitelně nízké. Zatímco ceny cukru jsou stále nízké, antipatie investorů vůči Brazílii pominuly, a akcie CCZ vzdrostly o 100 %. Stačilo jít tam, čeho se ostatní báli najít kvalitní podnik, a počkat. Takové příležitosti lze nacházet a tomu se věnuji ve svém Portálu, kde můžete vidět mé aktuální portfolio, analýzy a obchody.

Příležitosti jsou neustále. Např. před rokem v Brazílii bylo levných mnoho dobrých podniků.