Vědět, co kupujeme, je důležité. Jak jinak se máme racionálně rozhodnout jestli to koupit, prodat či držet? Stejně tak jako je dobré nechat si důkladně prověřit ojeté auto před nákupem, tak bychom měli přistupovat i k investicím. Podívejme se na investování do ETF S&P 500.

Index S&P 500 obsahuje 500 největších podniků v USA podle jejich tržní kapitalizace (cena akcií X počet akcií). A to, kterých 500 podniků je v určitém čase největší, se v čase mění.

Podívejme se na 10 největších firem podle S&P 500 rok 2000 oproti roku 2013:

ETF S&P 500
Zdroj: etfdb

7 z 10 největších společností z tohoto seznamu za 13 let vypadlo. ETF S&P 500 index se neustále mění. ETF nakupují ty firmy, které jsou právě „hot,“ tzn. jsou většinou předražené, a prodává ty, jejichž cena klesá, což není přístup rozumného investora. Ten je rád, pokud nakoupí levně a prodá draze (tak jako to děláme běžně se vším – domy, auta, služby).

General Electric, která měla největší zastoupení roce 2000, je nyní prakticky před bankrotem – krásný příklad zničení hodnoty podniku managementem, který prováděl buybacky při vysokých cenách.

Pokud tedy kupujete ETF, jeho složení se tradičně neustále mění. Typické ETF nakupuje to, co stoupá ceně (poté, co se tak stane) a prodává to, co klesá v ceně (a tedy se stává výhodnějším).

Další obrázek ukazuje, které firmy od roku 2002 do roku 2012 S&P 500 zcela opustily, a které přibyly.

ETF S&P 500

Dočasnou výhodou ETF je, že je nakupuje hodně subjektů, takže jejich cena prozatím často roste. Tak to ale být vždy nemusí. ETF jsou tu posledních cca 30 let – v této době úrokové míry více méně jen klesaly, a tedy ceny aktiv rostly. Co se stane, až úrokové míry porostou? Uvidíme. Je těžké se rozhodovat, pokud nevíme, co vlastníme. Proto silně preferuji nákupy jednotlivých podniků, které se snažím poznat co nejvíce. Zajímá mě podnik samotný a jeho ziskovost. Nespekuluji na ceny akcií. Dříve nebo později se jeho výkonnost projeví i v ceně jeho akcií. To, co dělám, sdílím na svém Portálu.

Další rizika ETF zmiňuji v článku Rizika investice do ETF – Co Vám Váš poradce neřekne.