fbpx

Finanční nezávislost neznamená jen pasivní příjem: Jak na úspěch?

Diskuze o finanční nezávilosti se často příliš rychle stáčí k pouhé otázce: „Jak si zajistit dostatečný pasivní příjem?“ Přestože tento pohled má své místo, často opomíjí něco důležitějšího: náš prožitek, naši životní zkušenost a naše štěstí. Z dlouhodobého pohledu totiž nemá příliš smysl snažit se vybudovat pasivní zdroj příjmů v oblasti, která nás neinspiruje a nepřitahuje.

Moje cesta k finanční nezávislosti: Nejen dividendy

Sám postupně buduji svůj pasivní i aktivní příjem: mám příjem z dividend, ze svého Portálu, kde sdílím vše ohledně svého investování do akcií, ze svého Youtube kanálu, v roce 2019 jsem napsal knihu Psychosomatika koktání, ze které mám také příjemný pravidelný příjem, a mám doma zahradu, kde pěstuji zeleninu. A všechny tyto aktivity mě baví.

Soustředím se nejen na tyto projekty, ale také na to, co se pro mě děje: vědomí jistoty, svobody, inspirace, kreativity, sebedůvěry a volnosti. Máme příležitost být na cestě za dosažením finanční nezávislosti kdykoliv, i když jsme aktuálně v normálním zaměstnání, protože naše pocity a naše vědomí jsou s námi neustále.

Jak můžete dosáhnout (finanční) nezávislosti?

Obzvlástě při koučinku se spolu s klientem díváme na širší stránku jeho života, tak aby dokázal dosáhnout finanční nezávislosti, pokud chce, a aby se také spojil s naplňující životní zkušeností. Díváme se také na to, jakým směrem chce klient osobně směřovat, jaké problémy ho trápí a jakých chce dosáhnout cílů.

Ohledně investování se zaměřuji zejména na investice do kvalitních podniků s nízkým rizikem za dobrou cenu. Tímto trávím více než 80 % své pracovní energie. Detailní analýzy sektorů, podniků, mé konkrétní portfolio včetně všech obchodů (nákupů a prodejů) máte k dispozici na Portálu rozumného investora. Portál je pro Vás a můžete ho plně využít pro svůj úspěch.

Jak začít řešit finanční nezávislost?

Položte si následující otázky a zodpovězte si na ně:

  1. Jak to bude vypadat, až budu finančně nezávislý? Jaká je moje představa?
  2. Proč je pro mě dosažení finanční nezávislosti důležité?
  3. Jak se hodnotím právě teď na škále finanční nezávilosti od 0 do 10? (0 znamená, že jsem absolutně nespokojený se svými financemi, a 10 znamená, že jsem maximálně spokojený) Proč jsem dal takové číslo?
  4. Jaké jsou mé aktuální tři největší překážky, které vidím na své cestě za finanční nezávislostí?

Vědět, kde se nacházíte, a vědět co chcete a proč to chcete, jsou totiž základní stavební kameny úspěchu.