Wall Street odhalil očekávaný průběh krize - Soukromý konferenční hovor Goldman Sachs

Toto jsou to poznámky z hovoru jednoho účastníka konferenčního hovoru Goldman Sachs, ne nutně v té formě, jak to tam zaznělo.

goldman sachs
goldman sachs
goldman sachs

Je to spíše jako 11.září 2001 v USA. Goldman nevidí žádný systemický risk. Něco, co by se táhlo a dlouhodobě ohrožovalo celou ekonomiku, tak jako to bylo v krizi 2008-9. Samozřejmě, stále tu máme obrovské dluhy států a firem, které budou po této krizi ještě větší. K tomuto se vrátíme později – zde je možný systemický risk – pravděpodobnost následků po další roky s velkou nejistotou, kupř. roky vysoké inflace. Něco, na co je dobré, abychom byli připraveni.

Nyní, podle mě 3 esenciální pravidla/principy pro úspěšné investování v této turbulentní době.

1. Nesnažím se předvídat, co se stane. Je jistě užitečné, když mám představu o možných scénářích (my jsme se nedívali na to, co se nutně stane, byl to pouze dejme tomu relativně pravděpodobný scénář do Goldmana, existuje tu také nedávno zveřejněný scénář JP Morgan, který odhaduje vrchol šíření na konec března, tedy je daleko konzervativnější). Jako investor chci být připravený na vše a mít odpověď na „Co budu dělat, když…“ Jak na tom budou mé osobní finance, když zítra přijdu o práci? Jak mě to ovlivní, pokud přijde recese a ceny mých akcií neporostou následující 3 roky? Co budu dělat, když se mi porouchá auto? Toto souvisí s principem investovat jen peníze, které následujících 8-10 let nebudu potřebovat.

2. Investovat na základě skutečné výkonnosti podniku. Toto není jediný přístup, jak konzistentně vydělávat peníze na trhu, nicméně z mého pohledu je dlouhobé investování na základě fundamentální analýzy ten nejjednodušší způsob akumulování bohatství pro soukromého investora. Základem tohoto pohledu je: Jak je na tom podnik právě teď? Jaký má byznys model a konkurenční výhodu? Jak na tom bude za 10 let?

„V krátkém období je trh hlasovacím strojem, zatímco v dlouhém období je to vážící stroj.“ – B. Graham

B. Graham poukazuje na krátkodobou iracionalitu trhu a na distinktivní výhodu dlouhodobého investora, kdy v dlouhém období se projeví fundamentální faktory konkrétního podniku – konkurenční výhoda, skutečný zisk, cash flow, odměňování vlastníků podniku.

3. Klesající ceny neznamenají vyšší riziko. Právě naopak, čím nižší cena mého vybraného podniku, tím nižší riziko, protože se snižuje pravděpodobnost, že přijdeme o svůj vklad. Riziko není volatilita, jak jsme diskutovali v podle mě velmi důležitém článku, riziko je šance, že přijdeme o náš vklad. A toto jsou dvě různé věci.

Abych to shrnul, dívali jsme se na pohled Goldman Sachs, kteří předvídají velkou část populace USA a Evropy nakaženou koronavirem, a tato krize by měla mít dočasný velký dopad na ekonomiku a na trhy. Mě jako dlouhodobého investora nezajímají trhy, tedy ceny na trhu, ale konkrétní podniky, jejichž analýzy mám na Portálu, který můžete navštívit. Analýzami, které jsem udělal za poslední roky, jsem připravený nakupovat ve slevě podniky, kterým se bude dlouhodobě dařit, a jsem tak schopen rozlišit mezi rizikovými a nízkorizikovými investicemi. A toto mi dává jistotu při investování.