Co přináší investice do zlata při panice na trhu?
Navštivte můj youtube kanál.

S větším a větším tiskem peněz v ekonomice se investice do zlata jeví jako zajímavější a zajímavější varianta. Aktuální krizi centrální banky po celém světě řeší snížením úrokových sazeb, další likviditou, tedy tiskem peněz. A dříve nebo později se toto vrátí zpět.

Zdroj: bloomberg

A můžeme vidět, že od oddělení měny od zlata zlato cena zlata rostla. Nebo můžeme říct, že zlato si udrželo svou hodnotu, zatímco hodnota měny (dolarů, libry, korun…) klesala. Jen si vzpomeňte kolik stálo mléko, máslo nebo brambory před 20 lety. Cena je vyšší, protože hodnota měny (korun) klesala. A nadále bude klesat, tj. inflace. Navíc, Ray Dalio, kterého jsme zmínili v jednom z předchozích videjí, tvrdí, že v dlouhém období je zlato lepší než hotovost. S tím souhlasím. Investice do zlata je tak dlouhodobě lepší než držet hotovost.

cena zlata

Toto se zdá jasné, investice do zlata by si měla v dlouhém období udržet hodnotu oproti měně. Jak dlouhé je dlouhé období? To už je těžší říct. Cena zlata může stagnovat po následujících 10 let. Pokud se podíváme opět na graf ceny zlata, tak od roku 1980 do roku 2005 se cena zlata nepohnula nikam (přitom akcie vzrostly 13krát). A ti, kteří v roce 2012 koupili zlato za $1800, jsou i dnes ve ztrátě. Tedy čekat na růst ceny zlata můžeme i velmi dlouho.

investice do zlata

Ovšem jak jsem zmínil v tomto videu, jednoho dne cena zlata bude 5000 USD, jen nevíme, jestli to bude za dva roky nebo za 50 let. A tento rozdíl vede k naprosto odlišné investiční návratnosti. Pokud nakoupíme zlato, musíme být připravení na to, že jeho cena nemusí být vyšší po dalších 10 let. Něco, co je dobré mít na paměti.

Krátkodobá investice do zlata je spíše spekulací

Pojďme se podívat na to, co se dělo v uplynulých dnech. S neklidem, či lépe řečeno bezhlavou panikou, na trhu cena zlata klesala. Z $1670 za unci na $1500 za unci. Jak to? Přece banky dále tisknout peníze… Subjekty na trhu jdou po likviditě: prodávají aktiva a zvyšují svou hotovost. Klesají pochopitelně akcie, zlato, stříbro a např. i bitcoin, o kterém jsme se tu také bavili. Cena bitcoinu klesla z $9000 na $5000. Roste cena již emitovaných dluhopisů, protože klesají úrokové míry – To by se ale hrubě nemuselo vyplatit, zvláště v případě dlouhodobých dluhopisů, protože ty nás nechrání před inflací – a pak jeden či dva roky vyšší inflace mohou vymazat všechny naše dluhopisové výnosy.

cena zlata propad
krátkodobá cena zlata
bitcoin
bitcoin

Žádné defenzivní akcie ve skutečnosti neexistují. Občas mi totiž někdo napíše, jak vidím defenzivní akcie. Jak vidíme, při panice padá v podstatě vše. Některé tituly méně a některé více, to je pravda. Nicméně klesá vše. Zvlášť v dnešním světě index fondů, které nakupují a prodávají úplně vše. Rostou farmaceutické firmy, ale to je povahou krize. Toto v podstatě nejde předpokládat. Nejde předvídat krize, na to ještě předvídat, jaký typ krize to bude.

Zde můžeme vidět výsek firem SP 500. 19 z 20 firem má dnes pokles ceny akcie. Akcie Boeingu, který je daleko více závislý na tom, zda se ekonomice daří, klesá daleko více než průměr, zatímco Biogen se drží na svém.

akcie propad

Vraťme se ke zlatu. Warren Buffett k němu říká následující.

investice do zlata buffett

„Zlato se vykope ze země v Africe, nebo někde jinde. Pak ho roztavíme, vykopeme další díru, znovu ho pohřbíme a zaplatíme lidem, aby stáli okolo a strážili ho. Nepřináší žádný užitek. Kdokoliv pozorující z Marsu by se drbal na hlavě.“ – Warren Buffett

Zlato nemá efekt složeného úročení, nepřináší dividendu. Význam složeného úročení, tak jak o něm mluví W. Buffett, budeme brzy diskutovat v jednom z dalších videjí – dejte odebírat a klikněte na zvoneček – ať si pojistíte, že toto video nepromeškáte.

Další skutečností ohledně zlata je, že pokud se podíváme např. na videa na youtube, tak investice do fyzického zlata propagují lidé, kteří přímo zastupují obchodníky se zlatem, ti pochopitelně mají zájem na transakcích se zlatem, protože mají marže z prodejů, nebo koupi zlata doporučuje někdo, kdo je sponzorován obchodníky se zlatem. Možná ne každý, jen bychom si měli hlídat, kdo má jako motivaci. Takže jen pozor na to, kdo má jakou motivaci.

Má investice do zlata

Do minulého týdne jsem byl zainvestovaný do zlata. Držel jsem Polyus Gold, ruského těžaře zlata, který vyplácí solidní dividendy. Polyus jsem nakoupil někdy na přelomu roku 2018/2019, když byla cena zlata $1200-1300 za unci. Polyus při této ceně byl investicí s nízkým rizikem a solidní návratností. Za rok a něco držení Polyusu jsem vydělal přibližně 80 %. Cena akcie stoupla z nějakých 33 USD na 60 USD, moje očekávaná návratnost klesla na 8 % ročně, a usoudil jsem, že ho vyměním za hotovost, kterou budu schopen v následujících měsících alokovat efektivněji.

Investice do fyzického zlata nejsou můj styl, protože nepřinášejí efekt složeného úročení. Není to podnik přinášející hodnotu díky výrobkům či službám. Zlato nemůže expandovat, tak jako kvalitní podnik. Efekt složeného úročení můžeme vidět zde na tomto grafu s časovou osou 200 let. Pokud byste investovali jeden dolar v roce 1801 do akcií, měli byste v roce 2001 755 tisíc dolarů (v reálných cenách po očištění inflace), zatímco při investicích do zlata byste měli jen 2 dolary. Graf končí v roce 2001, dnes by to bylo cca 1 milion v případě akcií a 10 dolarů v případě zlata. A tento rozdíl právě díky absenci složeného úročení v případě zlata. Jak říká Buffett: zlato nepřináší žádný užitek.

dlouhodobá návratnost zlata
investice do zlata

Shrnutí

Neříkám, že investovat do zlata je dobré nebo špatné. Z mého pohledu je zlato možnou ochranou před uvolněnou monetární politikou, tiskem peněz, chcete-li. Zlato dává větší bezpečí než hotovost (měna), protože si drží svou hodnotu. Jak jsme viděli, tak zlato nemusí být ochranou před ekonomickou krizí, protože při krizi lidé sahají po likviditě a prodávají svá aktiva, včetně zlata. Zlato ovšem postrádá efekt užitečnosti – není to produktivní aktivum, a tím neposkytuje efekt složeného úročení, který je rozhodující při dlouhodobém investování.

Moje ochrana před uvolněnou monetární politikou je investování do podniků, které mají sílu zvyšovat ceny. Ať už se jedná o kvalitní podnik (dívali jsme se tu na 3M – přes 100 tisíc patentů), nebo o těžaře komodit, např. zmíním Lundin Mining, který těží měď, a jehož analýza je volně dostupná na Portále. Odkaz na Portál je v popisu videa níže.

Na grafu můžeme vidět, že průběh ceny mědi je ve velmi dlouhém období podobný jako průběh ceny zlata. Investuji do podniků – to je trochu jiná investice než do komodity samotné – mým cílem je najít nízkorizikového těžaře – to obvykle znamená nízké náklady těžby, nízký dluh a střízlivý management. Takto neztratím moc, pokud cena mědi bude klesat, a zároveň se vystavuji pozitivnímu scénáři růstu cen mědi ve světle globálního ekonomického růstu. Najít ten správný podnik také není snadné – to je co dělám na Portálu – z těch stovek a tisíců obchodovaných podniků je snažím najít několik, které přinášejí nízké riziko a vysoký výnos. Tedy zlato není jediný způsob, jak se můžeme chránit před uvolněnou monetární politikou, kterou dnes vidíme na každém kroku. Podniky nám mohou poskytnout to stejné.

investice do zlata

Pokud Vás toto zaujalo, navštivte můj Portál, kde mám své konkrétní portfolio, své obchody a také detailní analýzy podniků a sektorů. Čím nižší ceny na trhu, tím lepší se nabízejí příležitosti.