Proč se vyplatí, abyste si investovali sami a nezávisle | Jak investovat do akcií

V tomto článku se podíváme na to, jaké výhody máme jako individuální investoři oproti manažerům fondů – máme totiž překvapivě velké výhody… A investování bez poplatků není jedinou z nich.

Jsou to právě manažeři fondů, kteří spravují peníze pro stovky milionů lidí. Nicméně jako individuální investoři na tom můžeme být lépe.

1) Můžeme si dovolit nedělat nic

Manažer fondu je placen za svou práci, tedy očekává se od něj, že bude aktivní. Pokud by nedělal nic, jaký smysl by mělo platit mu manažerský poplatek? Mnoho lidí by si pak řeklo: „Koupit akcie Apple a držet je dokážu také,“ a vybrali by své peníze a investovali by sami. Manažer fondu je tak podstatou své role nucen neustále něco dělat.

Na druhou stranu, pokud investujeme sami pro sebe, můžeme si dovolit nedělat nic. Nikdo po nás nevyžaduje aktivitu. A nedělat nic je čas od času to nejlepší, co můžeme dělat.

Podívejme se na Warrena Buffetta a jeho Berkshire Hathaway. Buffett není nucen „něco dělat.“ Pokud jsou akcie drahé (viz index S&P 500), jednoduše akumuluje hotovost a čeká na příležitosti.

W. Buffett akumuluje hotovost, když jsou akcie drahé. Zdroj.

Důsledek této výhody nemuset dělat nic je, že nám jako nezávislým investorům stačí mít pravdu v několika případech, zatímco stále aktivní manažeři fondů musí mít pravdu neustále, jinak ztrácejí peníze. Stačí nám tak opravdu jedna či dvě velmi dobré investice ročně, či dokonce i jedna dobrá investice za pár let. Mezitím můžeme shromažďovat hotovost.

2) Dlouhodobá vs. krátkodobá orientace

„Ta největší výhoda, kterou soukromý investor může mít, je dlouhodobá orientace.“ – S. Klarman

Co se stane s manažerem fondu, jehož cena portfolia měla za uplynulé období horší vývoj než konkurenční fondy? Přijde o svou práci, v lepším případě o své prémie. Naopak, pokud se jako nezávislí investoři zdržíme vkládání svých prostředků do bubliny, do horkého trhu, nic se nestane – ochráníme tak své vklady před ztrátou. Manažeři fondů tak mají nutně krátkodobou orientaci, čehož můžeme využít.

Fond úspěšného hodnotového investora Setha Klarmana (který se chová jako nezávislý investor), mezi lety 1990 a 2000 měl horší výkonnost než americký index S&P 500 o více než 200 procentních bodů. Klarman se zdržel investování do explodujícího internetového trhu (který později skutečně vybouchl).

seth klarman baupost fond srovnání s sp 500
Mezi lety 1990 a 2000 index S&P 500 dosáhl růstu ceny o 374 %, zatímco Baupost Fond vzrostl jen o 162 %.

Nicméně, od svého založení v roce 1982 až dosud, Baupost fund vygeneroval 16 % ročně, zatímco S&P 500 „jen“ 9 % ročně. Dlouhodobá orientace tedy z dlouhodobého hlediska vítězí.

Na svém Portálu mám své portfolio, kde vlastním několik podniků, které se rozvíjí stranou zraku trhu. Za rok či pár let budou často o 50 % produktivnější, na to si velmi rád počkám, protože to bude znamenat více hotovosti pro vlastníky.

Více o perspektivách samotného Setha Klarmana ohledně investování do běžných fondů sdílím v článku Investice do fondů: Proč se Vám nemusí vyplatit.

Nezávislý hodnotový investor tak krátkodobě může vypadat jako blázen, nicméně tím, že se vyhne stádovému chování trhu, a tím, že se orientuje na dlouhodobou konkurenční výhodu, dlouhodobě ochrání své prostředky a efektivně je zúročí. Podobně jako vyhnutí se investicím do marihuany bylo pro většinu investorů inteligentním rozhodnutím.

investice do marihuany
canopy growth
Po periodě vzrušení bez opodstatnění přišel propad. Chyběla totiž konkurenční výhoda.

3) Investování bez poplatků

Pokud někdo spravuje Vaše investice, velmi pravděpodobně mu platíte roční poplatek (aniž byste o tom nutně věděli). Na druhou stranu, pokud si spravujete své portfolio sami, roční poplatek neplatíte – jednoduše jen vlastníte to, co jste koupili. Dosahujete tak investování bez poplatků.

Podívejme se na příklad penzijního fondu České pojišťovny. V případě dynamického fondu platíte 1 % ročně z objemu Vašeho kapitálu a navíc 15 % z výnosu fondu.

investování bez poplatků
Dynamický fond v rámci penzijního připojištění.

V naší simulaci předpokládejme dobu spoření na 30 let a roční zhodnocení 5 %. Takto vypadá vývoj portfolia při poplatcích dynamického fondu:

investování bez poplatků a jeho srovnání s poplatky penzijního spoření
Po třiceti letech bychom na poplatcích zaplatili cca 450 tisíc Kč.

Tedy nakonec dostaneme jen 72 % toho, co jsme ve fondu vydělali. Zbylých 28 % zaplatíme na poplatcích. Poplatky tak jsou významnou částí našich nákladů. Investování bez poplatků je odpovědí na tyto náklady.

V tomto videu detailně rozebírám spoření formou penzijního připojištění.