Investování pro začátečníky 1: Příklady investic: Zlato, stříbro, akcie, bitcoin, nemovitosti

Co jsou investice?

Benjamin Graham, učitel úspěšného Warrena Buffetta definoval investici následovně: „investice je operace, která, po důkladné analýze, přislibuje bezpečí vkladu a odpovídající návratnost. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulativní.“

Investice jsou také o znalosti rizik. Protože pokud čelíme významnému riziku ztráty našich vložených prostředků, tak svou kupní sílu ztrácíme, namísto abychom ji navyšovali. Riziko je odvislé od ceny, kterou platíme. Pokud nakupujeme ve slevě, naše riziko je přirozeně nižší, protože můžeme ztratit méně.

Investice jsou pro ty, kteří chtějí dlouhodobě kumulovat bohatství nebo ochránit svoje aktuální prostředky. Není to nástroj krátkodobého zbohatnutí.

Příklady investic, nebo spekulací?

Můžeme se tedy podívat na následující třídy aktiv, zda poskytují možnost investování, či jde o spekulaci:

Bitcoin

Bitcoin je z mého pohledu čistá spekulace. Ten, kdo je nakupuje, doufá, že je v budoucnu bude moci prodat někomu jinému za vyšší cenu, přitom čelí permanentní kapitálové ztrátě, což je definice spekulace. Bitcoin může jednoduše jít k nule.

investice příklady, spekulace, bitcoin, boom, kde koupit
Cena bitcoinu může jít k milionu Kč a také k nule.

Bitcoin je bezcenné, umělé zlato.“ – Charlie Munger (investiční partner W. Buffetta, 2018)

Zlato

Zlato má daleko vyšší chápání vnitřní hodnoty než bitcoin díky své historii. Jinak řečeno, nikdy nepůjde k nule. Na druhou stranu slouží spíše jako ochrana před inflací, tedy jako uchovatel hodnoty, než jako něco, co by nám pravidelně generovalo příjem.

vývoj ceny zlata, stříbra a akcií
příklad investování
Akcie za posledních let vzrostly 9krát, zatímco zlato a stříbro jen 3krát. Zdroj.

Stříbro

Stříbro má využití v průmyslu, dává tedy vyšší jistotu než zlato. Stříbro totiž bude třeba. V průmyslu se ročně spotřebuje cca 600 mil. uncí stříbra, 200 mil. uncí jsou šperky a dalších 200 mil. představují mince a cihličky. Podle nákladů na těžbu lze odhadovat, že prodejní cena stříbra dlouhodobě neklesne pod $15/oz.

investice příklady
rizika
Při ceně $15/oz je profitabilních jen cca 50 % dolů. (Celková produkce z dolů je cca 860 mil. oz ročně)

Pokud tedy nakoupíme stříbro kolem ceny $15/oz, pravděpodobně tak uchováme svou kupní sílu a jsme vystaveni pozitivnímu scénáři, kdy ceny stříbra v budoucnosti půjdou nahoru. Navíc, pokud investujeme do kvalitního těžaře stříbra za dobrou cenu, dosáhneme i návratnosti. Stříbro se tedy spíše podobá ostatním kovům, jako je nikl, měď či zinek, a tím dává šanci být investicí.

Dluhopisy

Dostáváme fixní úrok, tedy hrajeme hru s inflací, zejména u dlouhodobých dluhopisů. Pokud je náš úrok vyšší než inflace, získáváme, a pokud je nižší, ztrácíme. Navíc čelíme riziku insolvence dlužníka, za které bychom měli být kompenzováni. Při úrokových mírách 0,5-2 % čelíme výraznému riziku, že v průběhu času ztratíme v důsledku inflace. Aktuálně je tedy diskutabilní kritérium adekvátní návratnosti, pokud bychom dluhopisy zvažovali jako investici.

dluhopisy investování
Pokud je úrok vyšší než inflace, vyděláváme (žlutě), a pokud je nižší ztrácíme (zeleně). Nejlepší období k nákupu bylo 1980 – 2002. (USA)

Nemovitosti

Pokud vlastníme něco v žádané lokalitě, pravděpodobně neztratíme. Své náklady na koupi můžeme porovnat se ziskem z pronájmu. Kvalitní nemovitost za dobrou cenu je dobrým příkladem investice

Akcie

Zde je rozhodující, kolik hotovosti je podnik schopen svému vlastníku navrátit během následujících let. Na svém Portálu se vždy dívám na podniky s konkurenční výhodou (protože ty si mohou udržet větší marže), v sektorech s pozitivním vývojem (např. elektrárny, hnojiva, zemní plyn) a kvalitním managementem orientovaným právě na navrácení hodnoty akcionářům.

Nemovitosti a akcie tak mohou být spekulacemi, kdy jen doufáme, že to prodáme někomu jinému v budoucnu za vyšší cenu, nebo investicemi, kdy víme, co kupujeme a kolik od toho můžeme čekat v budoucnu.

Investice – příklad: Apple

Apple produkuje roční volnou hotovost mezi 50 a 70 mld. USD, které jsou navráceny akcionářům nejčastěji skrze zpětný odkud akcií. Roste tak hodnota na jednu akcii. Pokud je aktuální tržní kapitalizace 1 000 mld. USD, roční návratnost je mezi 5 a 7 %.

investice příklady
Apple, volné cash flow. Zdroj: Morningstar.