Jak při investování nepodlehnout špatným zprávám

V tomto článku nahlédneme na vliv zpráv, ať už na internetu, v televizi či jiných médiích – na to jak nás mohou negativně ovlivňovat při investování, tedy jak bezpečně investovat. Také se podíváme, jak se využít v náš prospěch a jak můžeme konzistentně vydělávat peníze s akciemi.

V rámci své práce také často procházím internet, různé reporty, zprávy, novinové články atd., abych se o daném podniku a sektoru dozvěděl co nejvíce a dokázal si udělat co nejlepší představu o skutečné situaci. Jednou z mnoha nástrah při takovém hledání je, že častěji narazím na negativní zprávu, než na pozitivní zprávu. Např. jsme se tu bavili o letectví: jaká je šance, že uvidím zprávu: Včera bezpečně přistálo 44 tisíc letadel. Blízká nule. Přitom toto je skutečné číslo denně obsloužených letu v USA při běžném provozu.

jak bezpecne investovat

Jaká je pravděpodobnost, že si přečtu o nedávné katastrofě letadla? Asi tak stoprocentní. Např. britský Guardian má svou vlastní sekci nazvanou „katastrofy letadel.“ Např. podle zprávy za rok 2019 došlo po celém světě k průměrně jedné fatální nehodě za 5.58 milionů letů. A takovou představu, že pravděpodobnost katastrofy je menší než tisícina procenta, bych si intuitivně nevytvořil, pokud bych pročítal pouze novinové články. Z těch to vypadá, že létání je velmi nebezpečné. Zprávy můžeme využít při analyzování, jen pozor na jejich přirozené směřování.

jak bezpecne investovat

Zde jeden výzkum směr tohoto směřování jasně ukazuje: Noviny a časopisy, jejichž obálka vyzařuje pozitivní dojem, se prodávají hůře než čísla s negativní obálkou. Toto je v souladu s množstvím dalšího výzkumu, nebo i naší zkušenosti. Negativní dojem totiž u nás vyvolá silnější emocionální reakci. A silná emocionální reakce vede k akci, v tomto případě ke koupi daného magazínu. A tak tedy přirozeně budeme vídat více negativních zpráv než těch pozitivních, protože ty negativní jsou ziskovější a také se rychleji šíří. A větší šíření znamená vyšší profit. To stejné můžeme vidět v televizních zprávách nebo i videích na youtube.

Snad v jednom z prvních videí na youtube jsme se dívali na armageddonisty – to byl přehled od JP Morgan, kolik bychom ztratili, kdybychom dali na katastrofické předpovědi různých expertů mezi lety od roku 2012. Pokud dáme na negativní zprávy a podle nich budeme investovat, tedy prodávat, tak velmi pravděpodobně dlouhodobě proděláme. Také proto, že krizi trefí zpravidla jen ten, kdo ji v posledních 10 letech předpovídal šestnáctkrát. Svět není černý nebo bílý, a tyto odstíny bychom měli vídat. Efektivnější je zeptat se, jaká je pravděpodobnost, případně, co můžu získat a co ztratit.

Jak bychom se tedy jako investoři měli zachovat, abychom uspěli a ochránili svůj kapitál? Jak bezpečně investovat? Můj přístup je skrze detailní seznámení se s určitým podnikem – opravdu abych pochopil, jak funguje, jak přemýšlí management, co můžu čekat do budoucnosti – budoucnost je jistě nejistá, ale vždy si můžeme udělat aspoň představu o možnostech, o scénářích. Poté, co se s podnikem takto seznámím – obvykle na to sepíši 10 až 20stránkovou zprávu a dám ji na Portál, tak podnik pravidelně sleduji a aktualizace doplňuji k původní analýze. Až tedy přijde nějaká negativní zpráva, vím, kde se můj podnik nachází, a můžu si udělat představu, jak bude ovlivněn. Poté mám dobrou šanci na kvalifikované rozhodnutí.

tesla

Pokud bych takovou přípravu neudělal, dejme tomu, že bych ve slepé víře na konci března 2020 koupil např. Teslu. Třeba na základě myšlenky, že jim fandím, že budu vypadat dobře a pokrokově, když budu vlastnit takový podnik, že elektrická auta jsou prostředkem budoucnosti. A poté budu vysmátý, protože cena akcie během dalšího měsíce vzroste o 80 %. To ale nemusí být vše. Dejme tomu, že v budoucnu dojde k ekonomickému poklesu, jako mimo jiné tak trochu dochází. Lidé omezí nákupy aut, zvlášť těch luxusních. Ona je to celkem sranda si dopřát nové luxusní auto na leasing, když se podniku daří, ale když se nedaří, tak se šetří, a nakupují se také levnější auta. Tesla vykáže velkou ztrátu, cena akcie klesne na třetinu. Co mám dělat pak? Nevím, protože jsem neporozuměl, jak tento business funguje.

tesla bankrot
Zdroj: economist.

Tak začnu hledat na internetu. A např. narazím na tento článek z The Economist z ledna 2020 s nepříliš fanouškovským názvem: Sjezd ze skály a s ne o víc lepším podtitulem: Tesla, cesta k bankrotu. Tam se dozvím, že Tesla notoricky nedosahovala svých cílů, že jí v roce 2021 čeká splacení 1.3 miliardy convertible notes, scénář katastrofy, kdy akcionáři ztratí vše atd. atd. A pak ve strachu prodám. Neříkám, že bylo dobré či špatné prodat. Jen tvrdím, že pokud zjišťujeme, co se vlastně děje až jsme pod tlakem, naše mysl nebude tak čistá, jak kdybychom byli připraveni na různé scénáře.

Jedna z investičních pouček říká: když klesne cena, přikup. Úskalí tohoto pravidla je, že když podnik zkrachuje, tak je jedno, za jaké ceny jsem nakupoval. Prostě přijdu o vše. Tedy můžu se v té chvíli snažit rychle analyzovat, co se děje, ale už to budě těžší, protože budu pod vlivem emocí, budu pozorovat cenu akcie, zprávy, budu nesoustředěný, a pravděpodobně to nepovede k příliš dobrému výsledku.

Proto je podle mě nejlepší udržovat si skupinu podniků, kterým rozumím a které pravidelně sleduji. Pro mě to může být 30 nebo 50. Pokud nemáte tolik času jako já, můžete sledovat 5 podniků a učit se. Znalosti se totiž akumulují, budete poté chytřejší a lépe budete schopni využívat iracionalit trhu. Pak budete vědět, co se děje, automaticky ne tak nenecháte ovlivňovat emocemi, a budete se lépe rozhodovat. Jakmile bude cena nižší než Vaše hodnota, koupíte, jinak ne. Způsob jak bezpečně investovat je skrze znalosti.

spg

Jistě, nebude to tak vzrušující, jak nákup Simon Property Group s 15% dividendou, bude to nuda. Úspěšné investování totiž je nuda. Pokud chcete cítit vzrušení, dobře, ale počítejte s tím, že takto pravděpodobně neakumulujete příliš mnoho bohatství. Spíš to bude jako v Járovi Cimrmanovi: frustrační kompozice – střídání se period očekávání a period zklamání. Podobně jako máme větší šanci narazit na negativní zprávu a pak ze strachu prodat, tak máme tendenci investovat na základě vzrušení, zvlášť když si říkáme, že na investování nemáme dostatek času. Např. zde vidíme 15% dividendu, a to může vést k unáhlené akci, kdy můžeme skončit s podnikem, se kterým nebudeme vědět, co dělat. Jen na okraj: nic nemám proti Simon Property Group či Tesle, jen jsem je tu zmínil jako příklady. Ani v jednom z nich nejsem v době natáčení tohoto videa zainvestovaný ani nesázím na jejich pokles.

jak bezpecne investovat

Můj oblíbený citát Marka Twaina: To, co tě přivede do problémů, není to, co nevíš. Je to to, čím jsi si jistý, ale ono to tak není. Tedy pokud mám v hlavě jen jedno přesvědčení o tom, jak se bude vyvíjet budoucnost, a podle toho jednám, patrně se dříve nebo později dostanu do problémů, protože takto budu sázet pouze je jednu kartu, namísto abych si přiznal, že jednoduše nevím, co bude v budoucnosti, a podle toho jednal. Proto je například velmi užitečné, a bezpečné, také čas od času pročítat také materiály inteligentních lidí, se kterými nesouhlasíme, protože oni často poukážou na to, co nevíme, nebo nechceme vědět.

Pokud chcete vědět více o tom, co dělám navštivte můj Portál.