Jak dosáhnout finanční nezávislost - Akcie - Pasivní příjem - Dividendy | Základní principy

Finanční nezávislost je stav, kdy nemusíme vydělávat peníze způsobem, který nás nebaví. Často máme na mysli pasivní příjem, který pokrývá naše výdaje, může jít ovšem také o pasivní příjem, který nám dovoluje věnovat se svým projektům namísto chození do zaměstnání.

Akcie jsou jedním z kandidátů na efektivní nástroj dosažení finanční nezávislosti, protože podniky jsou produktivní aktiva – pro své vlastníky generují každoroční výnos.

Jak dosáhnout pasivního příjmu u akcií

První slovo, které nás napadne, jsou dividendy. Mnoho podniku vyplácí každoroční dividendy a to je přirozený zdroj příjmů nás jako vlastníků. A tyto dividendy jsou stabilnější než ceny akcií, které často velmi kolísají:

dividendy, finanční nezávislost
Dividendy jsou obecně stabilnější než ceny akcií.

Nicméně, zbytečně se omezujeme a dokonce se vystavujeme rizikům, pokud se soustředíme pouze na podniky s vysokými dividendami. Jsou zde tři následující důvody.

Zisk přichází v různých formách

Dividendy jsou jen jednou formou vyplácení zisku. Přestože jde o tu nejpohodlnější formu, neměli bychom zapomínat na zpětné odkupy akcií a expanze podniku. Management se totiž může rozhodnout nakupovat své akcie či investovat do růstu, a pokud to činí rozumně, pro vlastníky to přináší další zisk – potenciálně vyšší dividendu v budoucnosti a přinejmenším vyšší cenu akcie.

Ekonomicky dává smysl zvážit investice i do podniků, které aktuálně dividendu nevyplácejí, ale přinášejí vyšší zisk za nižší pořizovací cenu. Dlouhodobě tak máme příležitost vydělat více. Přestože je mým cílem dosáhnout vysokého pasivního příjmu, aktuálně přibližně polovina mých podniků nevyplácí dividendu, nebo tato je velmi nízká. Nicméně jde o velmi dobré podniky.

Vysoká dividenda neznamená, že se daří

Pokud podnik vyplácí dividendu nyní, není zaručeno, že jí bude vyplácet i v budoucnosti. Příkladem mohou být těžaři ropy či automobilový průmysl:

ford akcie
Ford aktuálně nabízí 6,67% dividendu.

Přestože Ford nabízí vysokou dividendu, nejde o bezpečnou investici. Prodeje aut se totiž propadají a producenti aut se dostávají do červených čísel:

pokles prodejů aut v Číně
Pokles prodejů aut v Číně.

Navíc, Ford by nyní musel vyplácet 150 % svého ročního zisku jako dividendu, aby ji takto udržel:

ford
Dividenda Fordu velmi pravděpodobně klesne.

Dividendové ETF nemusí být nejlepší volbou

Pokud kupujeme ETF, čelíme dalším rizikům, která sdílím v článcích: Rizika investice do ETF – Co Vám Váš poradce neřekne, Víte, co kupujete? – ETF S&P 500 a Jak vybrat ETF: ujistěte se, co nakupujete.

Jak na finanční nezávislost? Investovat do kvalitních podniků

Přestože mým cílem je finanční nezávislost, dividenda není mé jediné kritérium. Přednostně mě totiž zajímá, kolik hotovosti mi jako vlastníku podnik přinese ode dne investice do konce mého investičního horizontu.

Navíc, pokud jsem se fázi akumulace peněz pro dosažení dostatečné výše pasivního příjmu, dividendy bych stejně reinvestoval. Aktuálně dividendy tedy nepotřebuji. Na ty se můžu začít zaměřovat postupně později, kdy budu více a více prostředků alokovat do podniků se stabilně rostoucí dividendou.

Příklad: Stabilně rostoucí dividenda za posledních 87 let

Stabilně rostoucí dividendu nabízí např. ADM, přičemž nevyplácí více než 50 % svého zisku. Archer Daniels Midland je nudnou stabilní a kvalitní společností v průmyslu zpracování zemědělské produkce, kde neustále roste světová poptávka po jídle.

Archer Daniels Midland
finanční nezávislost skrze investování do akcií
Stabilně rostoucí dividenda je příznakem kvalitního podniku.

Takový podnik si vyhlédnete a až je cena dostatečně nízká, tak jako tomu může být jednou za několik let, tak nakoupíte hodně a o více se nestaráte.

finanční nezávislost skrze investování do akcií
Jednou za několik let lze ADM nakoupit levně.

Finanční nezávislost: Jak Vám můžu pomoci

Na svém Portálu mám právě analýzy takovýchto kvalitních podniků přinášející dividendy. Znalost toho, co kupujeme, je zde zásadní. Portál můžete navštívit a prozkoumat, jestli je to něco pro Vás. Také budu rád, když mi případně napíšete, kontakt je zde.