Investovat do zlata lze různými způsoby, z nichž každý přináší svá rizika, náklady a výhody. V tomto článku se podíváme na tři různé způsoby, jak investovat do zlata: nákup fyzického zlata, nákup ETF a nákup těžařů zlata.

Proč investovat do zlata? Zlato může být dobrou ochranou proti tisknutí peněz centrálními bankami, tedy ochranou proti inflaci. Na grafu můžeme vidět korelaci mezi cenou zlata (žlutá) a celkovými aktivy centrálních bank. Lidé zlatu jednoduše věří jako uchovateli hodnoty.

Zlato má tendenci pohybovat se stejným směrem jako aktiva centrálních bank.

Zlato nemá žádný výnos, na rozdíl od akcií, dluhopisů či nemovitostí. Jeho uplatnění v průmyslu je celkem limitované. Jediné investiční využití je podle mě jako ochrana proti uvolněné monetární politice (inflaci). Nyní se podívejme na způsoby investování.

1) Nákup fyzického zlata

Zlato můžete nakupovat jako mince (bulliony), či jako cihličky či pruty, nicméně pro normálního investora přichází do úvahy mince, jelikož taková malá 100 oz cihlička stojí téměř 4 mil. Kč. Dobré zlaté mince lze snadno směňovat. Zde jsou některé z nich, které jsou mezinárodní:

Zdroj: http://www.aztecgoldsilver.com/top-5-smartest-ways-buy-physical-gold-silver/

Zlatým mincím se jako investor nevěnuji. Nicméně si vždy ověřte, že víte, co děláte, než se do něčeho takového pustíte. Existuje totiž mnoho podvodníků.

2) ETF na zlato

ETF orientující se na zlato můžete nakoupit stejně jednoduše jako jiné ETF, tedy je to stejně jednoduché jako nákup akcií. Vždy platíte roční poplatek za správu – zlato se musí někde skladovat, převážet, případně za řízení daného ETF. Existuje několik druhů těchto ETF. Vždy doporučuji pročíst si prospekty ETF, o které máte zájem, protože každé může mít jiné podmínky a orientaci.

I. Fyzické zlato

iShares Gold Trust (IAU) – náklady 0,25%. Nakupují a ukládají zlato po celém světě. Neprodávají, když je cena vyšší a nenakupují při nižších cenách. Logika je replikovat nakupování zlatých mincí.

ETFS Physical Swiss Gold (SGOL) – náklady 0,39%. Mají zlato v trezorech ve Švýcarsku. Známé ETF. Neměl by být problém koupit ani prodat.

II. Futures na zlato

Některá ETF nakupují futures na zlato, tedy kontrakty na to, za kolik se bude obchodovat zlato v budoucnosti. Příkladem takového ETF je Invesco DB Gold (DGL).

3) Těžaři zlata

Firmy, které těží zlato, profitují, když jde cena zlata nahoru a ztrácejí, pokud klesá. Zajímavé je především následující: Pokud cena zlata povyskočí o 10 %, ceny akcií těžařů zlata často vzrostou o 50 % i 100 %, zatímco držením fyzického zlata byste byli v plusu pouze 10 %.

Je to tím, že těžaři mají vůči zlatu páku: jejich náklady jsou fixní, dejme tomu $1000/oz (náklady jednotlivých těžařů se velmi liší podle dolů, které operují). Pokud je cena zlata $1300/oz, takový těžař vydělává $300 na každé vytěžené unci. Nicméně pokud cena zlata vzroste o 10 % na $1430/oz, jeho zisk vzroste na $430/oz, tj. o 43 %! Toto funguje i obráceně. Pokud cena zlata klesne, těžař ztratí často několikanásobně více než byl samotný pokles ceny.

Těžaři zlata jsou vhodní jen pro ty, kdo ví, co dělají. Je to totiž riskantní teritorium plné předražených a riskantních podniků. U spousty těžařů můžete relativně rychle přijít o vše, pokud cena zlata výrazně poklesne.

Můj přístup jak investovat do zlata

Osobně nejsem příznivcem nakupování fyzického zlata, protože jde o neproduktivní aktivum a proti inflaci se dá ochránit i jinak, např. investicí do výrobce a poskytovatele elektřiny, který může zvyšovat ceny energie spolu s inflací. Nicméně ve svém portfoliu podniků mám jednoho těžaře zlata: Polyus Gold.

Výhoda Polyusu je, že má velmi nízké náklady na těžbu, zhruba $350/oz, a obrovské zásoby zlata. To je pro mě bezpečí, že nezkrachuje. Nakoupil jsem v roce 2018, kdy cena zlata byla přibližně $1200/oz. Nyní při cenách $1500/oz je cena akcií Polyusu o 70 % vyšší. Polyus také vyplácí hezkou dividendu, takže mi dává každoroční příjem. Představuje aktuálně pouze malou část mého portfolia. Za aktuálních cen nebudu přikupovat. Pokud cena zlata klesne, zvážím přikoupení.

Moje kompletní portfolio včetně aktualizací nákupů a prodejů, i analýz podniků a sektorů můžete nalézt na mém Portálu. Doufám, že Vám tento článek pomohl ve Vašem rozhodování, jak investovat do zlata.

jak investovat do zlata - polyus gold
Ruský Polus Gold – těžař zlata