5 pravidel úspěšného investování fixní (jednorázové) částky: Jak investovat milion

Pokud chceme investovat tak nejčastěji dvěma různými cestami: 1) pravidelné vklady, 2) fixní částka – nebo jejich kombinace. Na mém Portálu ukazuji přesně jak investuji s pravidelnými vklady – každý obchod, konkrétní akcie (je zde daleko více – kompletní ukázka investování). V tomto videu se podíváme, jak investovat fixní částku – můžeme si představit např. milion Kč, ale jde to také s menší či větší sumou peněz – principy jsou stejné. Nebudeme se dívat na konkrétní investice, ale na strategii, protože je sice důležité do čeho investujeme, je ale také důležité, jak investujeme. Díky vhodné investiční strategii totiž můžeme snížit svůj risk a zvýšit svůj dlouhodobý výnos.

Investování fixní částky je pro většinu soukromých či začínajících investorů riskantnější, protože zde chybí pravidelné (měsíční/čtvrtletní) vklady, které pomáhají rozložit riziko. A toto riziko je spojeno s 1) jednotlivými investicemi: pokud se mýlíte, přijdete o svůj vklad a nové peníze Vám nepřijdou, 2) a s trhem: pokud investujete, pokud jsou ceny vysoké, pak nemusíte mít dostatek prostředků ke koupi, až budou ceny nízké. My se podíváme na 5 pravidel, jak investovat milion. Tato pravidla Vám pomohou navigovat při Vašem investování fixní částky tak, aby jste dosáhli svého finančního cíle.

Pravidlo 1: Být absolutní investor

Mnoho lidí uvažuje způsobem: mám peníze k investování, chci investovat, americký trh vypadá jako nejlepší trh – a nakoupí index S&P 500 – nebo nějaký fond. Nebo: chci investovat, líbí se mi trend elektrických aut – tak nakoupí Teslu. Nebo: chci investovat do farmaceutických firem – tak najdu tu s nejvyšším výnosem a investuji do ní. Takové myšlení je založené na srovnávání různých investic, aniž bychom si položili základní a zásadní otázku: Jaký je můj požadovaný roční výnos?

Jakmile se budeme řídit podle našeho požadovaného výnosu, staneme se absolutními investory. Požaduji aspoň 5 % ročně, nebo 10 %? Možná, že pak najdeme 3 farmaceutické podniky splňující naše podmínky. Nebo nenajdeme žádný. Takovým přístupem máme dobrou šanci dosáhnout našich finančních cílů, protože se řídíme podle nich. Také se vyhýbáme investicím s nedostatečnou profitabilitou a automaticky navigujeme v ekonomickém cyklu: pokud jsou akcie nízko – přirozeně budeme nacházet více příležitostí a budeme více nakupovat, a pokud jsou akcie vysoko, možná nenajdeme žádnou příhodnou investici a peníze si dáme stranou, aby byly připraveny, až přijde příležitost. Absolutní investování tak využívá volatility cen v náš prospěch.

Příklad apple:

jak investovat milion
Červená čára zobrazuje hranici 8% návratnosti. Pokud je cena nižší, nakupujeme.

Na svém Portálu, kterého máte příležitost využít, mám přísně absolutní přístup k investování. Vkládám své prostředky výhradně do podniků, kde očekávám minimálně 15% roční výnos při nízkém riziku. A celý tento proces (analýzu sektorů, podniků, jednotlivé obchody a své myšlenky), včetně konkrétních akcií sdílím právě zde. Investuji zde opravdu své vlastní peníze. Za poslední rok a půl jsem v plusu cca 30 %.

Pravidlo 2: Investovat postupně – časová diverzifikace

O časové diverzifikace jsme se detailně bavili v videu o investování malých částek. Časová diverzifikace je nástrojem řízení rizika a výnosu a je spojená s absolutním investováním. Pokud své portfolio zainvestuji postupně, v horizontu tří či dokonce pěti let – např. jednou za půl roku koupím jeden podnik, chráním se tak přes nejistotou plynoucí z volatility trhu. Nakoupím tak totiž, i když je trh nahoře i když je dole.

Pokud trh během těchto pěti let nespadne, já už pravděpodobně budu mít podstatný zisk z mých prvních investic, takže poklesem trhu se dost možná nedostanu pod mou nákupní cenu. Obzvlášť pokud započítáme dividendy. Trpělivost. Srovnání s tím, když jdu za poradcem – investují vše najednou.

Pravidlo 3: Nechávat si hotovost

Hotovost je jednoduchým a mocným nástrojem na řízení rizika. Dostatek hotovosti na účtu nám zajišťuje, že v případě poklesu ceny našeho vyhlédnutého podniku (často ve chvíli globální či sektorové krize) budeme mít za co nakupovat. Může to být 50 %, 30 %, nebo 10 %. Záleží na aktuálním stavu cen, našich příležitostech a také na našem vnitřním pocitu – měli bychom se cítit dobře bez ohledu na to, jestli trh poroste nebo bude klesat. Další hotovost získáváme z dividend, to nám pomáhá s dalšími investicemi, pokud jsou ceny dostatečně nízké.

seth klarman
milion
Příklad od Setha Klarmana, který měl ve svém fondu v roce 2001 49 % aktiv v hotovosti.

Pravidlo 4: Zvažovat podíly akcií v portfoliu

Pokud určitá akcie činila 10 % z našeho portfolia a její cena vzroste o 50 %, podíl této akcie vzroste na 15 %, přičemž očekávaná návratnost klesne o třetinu: můžu tedy část své pozice prodat – rebalancovat své portfolio. Zvlášť pokud se z toho stane velká část mého portfolia a pokud nedošlo k nějakému extra pozitivního vývoje ohledně daného podniku. Pokud totiž vzroste cena, zároveň vzroste risk. Prodáním části pozice či celé pozice můžeme řídit riziko – opět podle našeho požadovaného absolutního výnosu. Navíc takto získáme volnou hotovost.

Pravidlo 5: Nechat své investice růst

Samozřejmě investovat jen ty prostředky, které v dohledné době nebudeme potřebovat. Pokud nakoupíme kvalitní podniky s dlouhodobou konkurenční výhodou (video o konkurenční výhodě), často nejlepším rozhodnutím je nedělat nic. Nemusíme něco dělat jen proto, že můžeme.

buffett
jak investovat milion

Jak investovat milion: shrnutí

Toto tedy bylo pět pravidel pro úspěšné investování fixní částky: 1) absolutní investování (apple), 2) časová diverzifikace (nakupovat postupně), 3) ponechávat si hotovost (Seth Klarman), 4) rebalancování portfolia (růst ceny akcie), 5) nechat své investice růst (Walmart). Toto jsou tipy, jak investovat milion. Více o mně a o projektu Rozumný investor.