Co je to investice

Abychom věděli, jak investovat své peníze, je nutné vědět, co je to investice. Benjamin Graham, učitel Warrena Buffeta, napsal ve své knize The Intelligent Investor: „Investiční operace je ta, která po důkladné analýze slibuje bezpečí vkladu a adekvátní návratnost. Operace, které nesplňují tyto požadavky, jsou spekulativní.“

Vkládáme tedy své prostředky do něčeho, kde víme, že dlouhodobě neztratíme peníze, tedy známe rizika, a máme přehled o možném výnosu? Nebo jen spoléháme na to, že cena půjde nahoru? Umění rozlišovat mezi investováním a spekulováním je základní.

S povzdychnutím musím tvrdit, že většina takzvaných investorů do akcií jsou ve skutečnosti spekulanti. Bez hlubší znalosti doufají, že ceny porostou, a pak při poklesu cen v panice prodávají. A jejich průměrný výnos je tak na úrovni inflace (graf níže). Byl horší než jakákoliv třída investic za posledních 20 let. Protože neinvestovali, ale spekulovali.

Průměrný zisk soukromého investora byl za posledních 20 let horší než akcie, dluhopisy i nemovitosti. jak investovat
Průměrný zisk soukromého investora byl za posledních 20 let horší než akcie, dluhopisy i nemovitosti. zdroj

V tomto článku se podíváme, jak se tomuto vyhnout a dosáhnout uspokojivého dlouhodobého zisku.

Investice nemusí být reality, akcie nebo dluhopisy

Často se diskuze o investicích stáčí na akcie, dluhopisy a reality (nemovitosti). To ale zdaleka není vše, do čeho můžeme investovat.

Možností na investice je mnoho. Můžu zasadit strom. Z jednoho semínka budu mít za 10 let bednu ovoce nebo ořechů. Za 15 let to budou tři bedny. To zní jako dobrá investice. Neriskoval jsem mnoho a získal hodně.

Nebo můžu investovat do svého vzdělání, schopností či osobního rozvoje. Před několika lety jsem se zúčastnil intenzivních zážitkových seminářů na komunikaci a osobní rozvoj. O rok později mé příjmy vzrostly o 100%. To není špatné.

Můžu také napsat knihu na téma, ve kterém se vyznám, které mě baví a dokáži přinést hodnotu ostatním. Výtisky pak můžu prodávat následujících 10 až 50 let, aniž bych musel vyvíjet velkou snahu. Možná každých 5 let knihu aktualizuji – budu se věnovat tomu, co mě baví.

Pokud bych měl schopnosti na poli kreslení či designu (což nemám), můžu vyrobit loga či potisky, které lze prodávat online. Za téměř nulovou peněžní investici si tak můžu vytvořit zajímavý zdroj pasivního příjmu.

Jak investovat své peníze

Uvedené příklady investic a úspěšné investice mají jednu věc společnou: znalost. Pokud jsem expertem na nějaké téma, mohu sestavit žádanou knihu. Pokud umím kreslit, mohu vytvořit hezký design. Pokud umím sázet stromy, není těžké vypěstovat ořech či jabloň. Pokud znám dobrého instruktora kurzu komunikace, můžu využít jeho služeb. A také pokud znám podnik či nemovitost, do kterého investuji, můžu výrazně vydělat.

V rámci svého projektu Rozumný investor pomáhám lidem získávat potřebné znalosti ohledně podniků (akcií), do kterých se mohou rozhodnout investovat a vyhnout se tak spekulaci. A využít toho můžete i Vy. Na svém Portálu sdílím analýzy odvětví, podniků a také své aktuální portfolio podniků, které skutečně vlastním, včetně každého obchodu, který provedu. Dívám se na investice po celém světě.