Jak investovat v roce 2020? Předpovědi finanční krize a praktický rádce

V tomto článku chci nabídnout realistickou, praktickou perspektivu o investování do akcií v roce 2020. Podíváme se na různé předpovědi a pak na to, s čím opravdu můžeme počítat.

Nejprve tu máme různé předpovědi krize, poklesu, kolapsu atd. Mohli bychom se bavit o extrémních dluzích USA, Číny, firem (US a EU) a domácností: tyto dluhy jsou jako závaží a jen čekáme na to, kde to praskne. Nebo bychom se mohli bavit o extrémně nestabilních italských bankách, které jsou jako tikající bomby. O předražených akciích (index SP 500 za poslední rok vzrostl o 30 %). O rekordně nízkých úrokových sazbách, které nedávají prostor tlumit krizi, pokud přijde ekonomická recese. O stovkách miliard dolarů, yenů a eur, které byly za poslední roky vytištěny. Nebo o tom, jak je Německo velmi blízko ekonomické recese.

Toto je kontext, ve kterém se nacházíme. A je toho více. Nicméně toto není úplně novinka. Podívejme se na předpovědi za posledních 10 let. Protože různé předpovědi krize, recese či kolapsu tu jsou již od roku 2020.

Kolik bychom prodělali, kdybychom na základě těchto informací přesunuli svá aktiva z akcií do dluhopisů: 25% až 65% podle toho, kdy a koho bychom poslechli.

jak investovat v roce 2020
Zdroj: JP Morgan.

Působit pesimisticky, negativně, kriticky je z nějakého důvodu atraktivnější než působit pozitivně, hledat cestu a řešení. Kdybych neustále mluvil o blížící se krizi a o katastrofě, měl bych daleko více zhlédnutí. Být negativní a odmítat smysluplnou akci – to nás v dlouhém období jen poráží.

jak investovat - j.s. mill

Do čeho investovat v roce 2020?

Toto všechno se děje a zároveň nic z toho není pro hodnotové, pro skutečné investování esenciálně důležité. Určitě je dobré mít tyto věci na paměti a zároveň tyto možnosti by nás neměly zcela odradit od zvažování investičních příležitostí. To neznamená bezhlavě kupovat vše. Pokud totiž nakoupím kvalitní podnik s konkurenční výhodou, vysokým cash flow, rostoucí dividendou, nízkým dluhem, kvalitním management, tak je z dlouhodobého pohledu jedno, jestli přijde ekonomický pokles, krach trhu či podobné jevy. Takový podnik přežije a bude dále fungovat. Lidé dále budou nakupovat, budou si doma svítit, budou jezdit auty. Život potrvá dál a my můžeme investovat i v roce 2020.

Co ovšem s jistotou víme je následující a přibližme si to v následujícím příběhu: Někdy na přelomu 19. a 20. století přistoupil Henry Poor, zakladatel slavné finanční firmy Standard & Poor (S&P 500), k Johnu D. Rockefellerovi, vlastníku Standard Oil Trust (nejbohatší člověk té doby) a snažil se z něj dostat informaci, jak se bude dařit trhu ve spojitosti se Standard Oil. JDR tiše kráčel další dva bloky a pak zamyšleně odpověděl: „Myslím, že budou fluktuovat.“

Jediná jistota: Trhy budou fluktuovat.

V roce 2020 máme příležitost

Poklesy cen nám jako hodnotovým investorům dávají příležitost nakupovat levně. Každý rok jsou fluktuace, každých pár let je významný pokles/růst a pravidelně přicházejí i krize. Na svém Portálu mám zveřejněné portfolio, kam každý měsíc posílám peníze a téměř každý měsíc do něčeho investuji. Pokud přijde pokles, budu rád, protože budu mít příležitost nakupovat levně. Pokud budou trhy růst, také budu rád, protože cena mého portfolia poroste. Ve skutečnosti je náročnější investovat při rostoucím trhu, protože ten nabízí méně příležitostí. Je to přesně naopak, než jak většina soukromých investorů přemýšlí. A právě proto většina z nich nedosahuje uspokojivé návratnosti. A dlouhodobě bude cena mých akcií korelovaná s výkonností daných podniků.

Jak se připravit na to, co v tomto roce přijde

Své portfolio bychom měli mít strukturované tak – a to je osobní záležitost – abychom nepropadali panice ani při růstu trhu, ani při poklesu trhu. Někdo může být plně zainvestovaný a někdo může držet 20 % portfolia v hotovosti jako ochranu před poklesem – hotovost je totiž jednoduchá a efektivní ochrana – bude mít totiž za co nakupovat. A skrze opravdovou zkušenost investování můžeme přijít na to, co nám osobně sedí, a co nás zneklidňuje či jakým způsobem sami sebe okrádáme.

Toto bylo tedy několik myšlenek ohledně mé investiční perspektivy na rok 2020. Budu nadále vyhledávat kvalitní podniky za dobrou cenu, zveřejňovat je na svém Portálu a investovat, pokud přijdou ty správné příležitosti – zatím v posledních dvou letech se vždy tu a tam nějaká vyskytla. Trh jako takový totiž může být předražený, ale jednotlivé akcie být nemusí. A zároveň budu počítat, že trhu může kdykoliv poklesnout o 30, 50 nebo 70 %.