5 způsobů, jak ochránit své investiční portfolio (jednoduše i složitě)

Zde se podíváme na 5 způsobů, jak ochránit své portfolio. Při investování se vystavujeme rizikům nejistého výnosu, popř. ztráty našeho vkladu, protože při investování do akcií vkládáme své finance do podniků a podnikání je přirozeně spojené s riziky (trhu, konkurence, ekonomiky, politická, měnová, provozní, environmentální rizika), a proto je důležité vědět, jak můžeme minimalizovat pravděpodobnost nepříjemného výsledku skrze řízení našeho portfolia.

Základem je znalost

První způsob ochrany je možná jasný, nicméně z těchto všech je podle mě nejdůležitější, proto ho tu zmiňuji. Nejjednodušší při ochraně portfolia pro dlouhodobého investora totiž je, minimalizovat rizika již při nákupu akcie: tedy koupit ten správný podnik za správnou cenu. Pokud toto uděláme, ušetříme si tak spoustu starostí do budoucnosti, protože kvalitní podnik bude vykazovat dobré finanční ukazatele i v budoucnosti, a nebudeme muset řešit otázku prodeje při poklesu ceny atd.

Velkou část své energie dávám na průzkum nových potenciálních investic, nedávno jsme se tu dívali např. na Dynacor Gold Mines. Zde jsem posoudil budoucí očekávanou návratnost a také rizika, ohodnotil jsem, za jakou cenu bych byl ochoten investovat, to mí dává vodítka k úspěšnému rozhodování se. Ve skutečnosti naprostou většinu podniků, které procházím – zjišťuji, zda se vyplatí analyzovat je ve větším detailu, tak zamítám k investici: důvodem jsou běžně nízká ziskovost vzhledem k ceně, velká rizika ohledně budoucnosti či jde o podnikání, kterému nerozumím, které není v oblasti mých kompetencí. Pokud pochopím, jak podnik funguje, jaká jsou rizika a co můžu čekat, ušetřím si mnoho starostí do budoucnosti. Budu schopen odlišit od změn v podniku a změn cen akcie.

Diverzifikace jako jasná ochrana portfolia

Druhým způsobem, jak ochránit portfolio, je diverzifikace. Tím, že jednoduše nemůžeme vědět vše o současné situaci, co teprve mluvit o budoucnosti, tak prakticky každý diverzifikuje své portfolio, to znamená, je zainvestovaný ve více podnicích. Měl bych se opravit, protože možná prakticky každý si myslí, že diverzifikuje, zatímco někteří ve skutečnosti vkládají všechna vajíčka do jednoho košíku.

jak ochránit portfolio

Např. diverzifikace není koupit index S&P 500: protože takto investujeme do americké ekonomiky. V současnosti navíc takto investujeme do mega tech korporací: Microsoft, Apple, Amazon, Facebook, Google. Efektivní diverzifikace se dívá nejen na různé podniky a různé sektory, ale i na různé regiony a na různé třídy aktiv – protože akcie nejsou jediným způsobem, jak investovat.

V dolní části snímku můžete vidět aktuální diverzifikaci zainvestované části portfolia, které mám na Portále, jde o růstové portfolio. Mé portfolio vzniká podle aktuálních příležitostí, začal jsem ho budovat v roce 2018 a v té době byly nejlevnější podniky v Rusku, navíc jde o podniky s konkurenční výhodou. Ruské podniky aktuálně tvoří přibližně třetinu portfolia. Nutno dodat, že všechny jsou v podstatě globální, protože dodávají do celého světa, rozhodující jsou pro ně globální ceny. V roce 2019 bylo Rusko nejvíce rostoucím trhem, co se cen akcií týče. Dále se velmi rád dívám do Asie, kde lze najít podle mě zajímavější investice z pohledu poměru rizika a odměny než např. ve Spojených Státech, obzvláště pokud hledáme dividendy. Nutno dodat, že během poklesu v březnu a v dubnu jsem investoval i přímo v USA – v rámci druhého dividendového portfolia. Vždy mě totiž zajímá konkrétní podnik a alokace mezi jednotlivé regiony vzniká přirozeně tím, jak se snažím dívat po celém světě. Pětina jsou globální podniky, ve skutečnosti více než dvě třetiny jsou podniky, které působí ve více regionech či prodávají za globální ceny.

19 % portfolia je aktuálně ve výrobcích elektřiny, téměř třetina v těžbě kovů (měď, zinek, nikl a další) a čtvrtina v ropě a zemním plynu, 11 % jsou hnojiva. To jsou všechno sektory, které by na tom měly být dobře v případě vyšší inflace, protože cena jejich produkce poroste spolu s vyššími cenami. Úspěšné investování je totiž o tom dívat se do budoucna. To, že máme aktuálně nízkou inflaci a úrokové míry neznamená, že to tak musí být i následujících 20 let. Z tohoto důvodu také silně preferuji investice do podniků s nízkým nebo nulovým dluhem.

Aktuálně má růstové portfolio 12 pozic, z čehož dvě jsou velmi malé, které neplánuji navyšovat, tedy prakticky 10 pozic, což může být dostatečné, protože tu mám různé sektory a různé regiony. Rozdíl mezí tím vlastnit 10 podniků a 30 podniků je daleko menší než mezi tím vlastnit 5 versus 10 podniků. Není tedy nutné mít desítky pozic pro efektivní diverzifikaci. Čím více máme pozic, tím je náročnější je všechny sledovat, a k tomu ještě vyhledávat nové příležitosti. Navíc, proč bych investoval do 20. nejvýhodnějšího podniku, když můžu vložit své peníze do toho nejlepšího z nich. Tím, že sleduji více velmi odlišných regionů, tak pravidelně nacházím levné regiony – jednou je to Asie, pak Brazílie, nedávno to byla Amerika a Evropa. A takto můžu nakoupit to, co je kvalitní a ve slevě.

Jak na opce jako ochranu

Další možností jsou put opce. Put opce jsou asi nejrozumnější možností, jak shortovat akcie, tedy sázet na jejich pokles. Proč je shortování možná ochrana portfolia? Pokud totiž vlastním akcie, jsem long, tedy sázím na jejich růst. A pokud se chci chránit před propadem trhu, může dávat smysl sázet na pokles. Protože toto je způsob, jak vydělávat při poklesu. Podíváme se na konkrétního kandidáta na shortování a také na cenu takové sázky.

opce

Chewy je online prodejce portavy pro domácí mazlíčky. Je to podnikání s nízkými maržemi, kde čelíte amazonu, dog.com či alivet.com. Tedy Chewy není sám. Samozřejmě tu jsou ještě kamenné obchody jako Walmart nebo Target. Chewy je každé čtvrtletí ve ztrátě a vlastní kapitál je záporný. Chewy sice rychle rostl, ale náklady rostly téměř stejným tempem. A v posledních týdnech lidé zevnitř podniku prodávali své akcie. Tedy Chewy nemusí být špatný kandidát na shortování. Stejně jako si při investování vybíráme kvalitní podniky s konkurenční výhodou za dobrou cenu, tak při sázení na pokles, či nakupování put opcí jako ochranu portfolia, si můžeme vybírat předražené podniky s nízkou nebo nulovou konkurenční výhodou, navíc pomáhá, pokud tyto mají vysoký dluh, např. chewy má více dluhu než majetku, tedy má záporný vlastní kapitál – podnik dluží více než kolik toho vlastní.

jak na opce

Zde máme tzv. option chain pro Chewy, tedy opce, které můžeme nakoupit, toto jsou opce s datem vypršení leden 2021. Levá část jsou call olce a pravá část jsou put opce. Akcie Chewy v době natáčení videa stála 49 dolarů. Zde např. za 8,6 dolaru můžu nakoupit put opci se strike price 47 dolarů. To znamená, že kdykoliv do ledna 2021 můžu prodat tuto akcii za 47 dolarů. A za tuto možnost platím 8,6 dolarů. Tedy pokud bude cena akcie nižší než 47 minus 8,6 (protože 8,6 jsou mé náklady), tj. 38,4 dolarů, tak můžu realizovat zisk. Pokud bude cena v prosinci 20 dolarů, tak vydělám 18,4 dolaru. Pokud se takto nestane, opce jednoduše propadne. Nevýhodou opcí je, že k určitému datu vyprší, tedy pro normálního investora je náročnější je spravovat. Put opce jsou také možností, jak investovat pouze na jednom trhu a chránit se proti případným poklesům. Jednoduše, u některých titulů jsem long a u některých short, a pokud dojde k propadu celého trhu, hodnota mého portfolia se nemusí příliš změnit, protože některé pozice mi klesnou a jiné naopak budou v plusu. Také můžu nakoupit put opce na celý index, např. SP 500, pokud nemám konkrétního kandidáta na shortování.

Cash jako způsob ochrany portfolia

Další možností, jak se chránit, je držet část portfolia v hotovosti. Proč? Protože pokud přijde propad cen, jednoduše přikoupíte za nižší ceny a zvýšíte tím svou dlouhodobou návratnost. Kolik procent portfolia v hotovosti? Záleží jestli máte fixní částku, nebo pravidelně vkládáte další prostředky. V případě fixní částky by to bylo přirozeně více. A výše záleží na Vás: podle mě by to mělo být tolik, aby Vám nevadilo, pokud půjde trh nahoru, ani pokud půjde dolů, a to je osobní záležitost.

Abych poskytl aspoň nějaká možná čísla, tak držet 20 % portfolia v hotovosti při normální situaci na trhu v případě portfolia s fixní částkou, nemusí být špatný nápad. Např. známý hodnotový investor Seth Klarman, který dokázal dosáhnout návratnosti 16 % ročně po 30 let držel během tohoto období průměrně zhruba 30 % portfolia v hotovosti. Pokud máme hovotost, tak můžeme využít extrémně výhodných cen, které trh čas od času nabízí, což se dlouhodobě velmi vyplatí. Budeme se pak těšit na pokles trhu.

Např. růstové portfolio na Portálu je případ, kdy každý měsíc vkládám další peníze, takže zde si mohu dovolit mít čas od času zainvestováno i vše, protože vím, že další měsíc budu mít prostředky na investování. Navíc dostávám dividendy, které také pomáhají portfolio chránit tím, že mám volnou hotovost k investování.

Hypotéka – proti inflaci

Pátou myšlenkou, jak ochránit portfolio, je investovat do něčeho úplně jiného než jsou akcie. Může to být vzdělání, zahrada, nemovitost na hypotéku – to je zajímavá ochrana před inflací, nebo např. v posledních dnech mě manželka přesvědčuje, že koupit koně je dobrá investice. To už nechám na Vašem posouzení. Kritériem takové investice je hodnota. Bude mít tato věc, kterou dnes koupím, vyšší hodnotu za 5, 10 či 15 let? Jaká jsou rizika? Kritéria uvažování mohou být stejná jako při investování do akcií.

Shrnutí

V tomto videu jsme zmínili následující způsoby ochrany portfolia: důkladný výběr investice – to je základ, pak diverzifikace, put opce, hotovost a investice do něčeho úplně jiného. Osobně chráním své portfolio skrze diverzifikaci do různých regionů po celém světě a také držím část portfolia v hotovosti – to jsou podle mě nejjednodušší způsoby ochrany. Samozřejmě se snažím pečlivě vybírat své investice, a tak si ušetřit spoustu starostí do budoucnosti. Pokud chcete vidět více, co dělám, navštivte můj Portál.