Začněme tím, kde jsme právě nyní na konci roku 2020 u akcií na největším trhu USA. Toto je graf Shillerova CAPE poměru, tedy cyklicky upraveného PE poměru, pro index S&P 500. Aktuálně, na začátku prosince, platíme v průměru 33 dolary za 1 dolar ročního zisku těchto největších amerických společností, a to můžeme vidět právě na tomto grafu. Čím jsme výše, tím je trh dražší vzhledem k historickým ziskům. A toto nám dává základní indicie, jak na investice v roce 2021.

PE investice 2021
Zdroj: multpl.com
Jak investovat v roce 2021

Význam CAPE pro úspěšné investování

Hodnotové investování je o tom stát se vlastníkem společnosti, a vlastníka pochopitelně zajímá zisk, či volná hotovost, kterou si bude moci nakonec z podniku odnést, proto je PE poměr či CAPE poměr relevantní. Jistě budou tací, kteří budou tvrdit, že dnes je všechno jiné, že trh není nadhodnocený a historie je irelevantní, a budou uvádět různé relevantní či méně relevantní důvody. Možná, ale nechci na to spoléhat. Chci na tom být dobře, ať už trh půjde nahoru či dolů. Podívejme se dále…

CAPE predikce
Zdroj: Star Capital, 2019.

Co čekat – investice 2021: Pokud tedy aspoň trochu věříme historii, zajímavý jistě bude tento graf od Star Capital. Jde o predikci budoucích cen indexu S&P 500 na základě historického vývoje. CAPE pro tento graf bylo 31, tedy lehce nižší, tedy výhodnější, a na grafu můžeme vidět predikční intervaly spolehlivosti. Podle této analýzy by měl index S&P 500 být v roce 2030 někde mezi 3000 a 6000 body, a to s 50 % pravděpodobností. Aktuálně čelíme velké nejistotě, zejména kvůli vysokým valuacím, tedy vysokému PE poměru. Jednoduše platíme hodně za jednotku zisku daných společností.

buffett indikátor
Zdroj: currentmarketvaluation.com

Do třetice tu máme Buffettův indikátor, který porovnává tržní kapitalizaci trhu s HDP. Vidíme, že v případě Spojených Států jsme opět někde na úrovni roku 2000. Tržní kapitalizace přesahuje historický trend o 70 %. Tedy, aby se ceny na trhu dostaly opět na férovou hodnotu podle této úvahy, musely by poklesnou zhruba o 40 %. Tedy opět důvod pro to, být obezřetnými. Neříkám, že nyní máte vše prodat, osobně mám stále zhruba 75 % svého portfolia zainvestováno, i když většinou ne v americkém trhu. Jde spíše o to zvážit scénáře a jak na tom budeme, emocionálně i finančně, v případě určitého vývoje.

Příležitosti pro inteligentní investice 2021

Jaké tedy máme možnosti jako investoři?

1) Nemusíme investovat do celého trhu, ale vybírat si podhodnocené společnosti, což díky trendu pasivního investování, jsou zejména střední a menší společnosti, protože ty jsou obvykle v menším počtu indexů. Takové investice vyžadují znalosti, a tomuto se mimo jiné věnuji na Portále rozumného investora.

2) Zadruhé, můžeme se podívat mimo USA: Kanada, některé evropské trhy, Rusko, Asie, Jižní Amerika. Ne všechny trhy jsou předražené. Investice v roce 2021 by se podle mě měly dívat globálně, a tak využívat všech příležitostí.

3) Můžeme se smířit s nadhodnocenými podniky a investovat v průběhu času, což se hodí zejména pro pasivní investory. Zde je podle mě třeba mít opravdu dlouhý investiční horizont a ochota spokojit se i s nízkým reálným výnosem.

Pozor na propady akciového trhu

investice 2021

Pokud ještě zůstaneme u amerického trhu, můžeme zde pozorovat nový trend, a to jsou relativně prudké propady cen. V nedávné době jsme měli jeden propad mezi říjnem a prosincem 2018 a ten druhý pochopitelně tento rok v březnu, což byl asi historicky nejprudší propad. Lze usuzovat, že tato dynamika je způsobena růstem popularity a využívání pasivního investování, kdy necelá polovina finančních aktiv v USA je spravována pasivně. A jak jsme diskutovali v dřívějším videu, které bylo o tom, jak fungují ETF, tyto instrumenty obvykle nedrží žádnou hotovost a nakupují a prodávají za jakoukoliv cenu pouze na základě přítoků a odtoků peněz.

Tedy pokud lidé budou vybírat peníze z těchto instrumentů, ETF a fondy, které drží tato ETF, budou prodávat. A kdo bude kupovat? Aktivní investoři, kterých je méně a méně. Cena se tedy musí výrazněji propadnout, aby byla uspokojena nabídka. Vřele doporučuji, pokud jste se ho ještě neviděli, zhlédnout zmíněné video o tom, jak fungují ETF, odkaz nechám v popisu videa níže. Tedy, přestože ceny na trhu mohou jít dlouhodobě nahoru, dejme tomu spolu s inflací, patrně budeme mít chvíle hlubokých korekcí na trhu. Jak řekl Peter Lynch, slovo korekce je eufemismus pro vyjádření toho, že jsem ztratil hodně peněz ve velmi krátkém čase. Volatilita se může stát Vaším přítelem, pokud jsme připraveni, a víme, co dělat. Začít analyzovat společnosti, až se trh propadne, není asi úplně ideální, protože jsme pak ve stresu, abychom rychle něco koupili. Osobně mám seznam užší seznam společností, které sleduji pravidelně, a také širší neustále se rozšiřující seznam společností, které jsem již analyzoval a tuším, co skýtají. Jakmile se trh propadne, samozřejmě můj seznam budu mít po ruce a budu vědět, co dělat, a dokážu tak slev na trhu využít.

Investice 2021: Můj přístup zůstává stejný

Svým způsobem, co se děje s trhem, není vůbec důležité, pokud jste aktivní, inteligentní investor. Dejme tomu, že chcete koupit investiční byt, na pronájem a pasivní příjem. Záleží na tom, jaké jsou ceny na trhu? Jen do té míry, do které nemáte šanci objevit jeden jediný byt, který bude splňovat Vaše investiční kritéria. Samozřejmě, pokud budou ceny vysoké, může to znamenat, že budete déle čekat, že si budete muset více vybírat, ale stačí Vám najít jediný byt. Stejně tak v investování. Stačí Vám jediná investice nebo několik málo investic za rok. Nepotřebujete, aby celý trh byl dole. Např. jsem i v listopadu našel společnost v USA, která mi nabízela 24% aktuální roční návratnost a 11% dividendu, která byla plně pokrytá volným cash flow. Navíc, vysoké ceny jsou příznivé, protože můžete prodat část portfolia a realizovat zisky, jak jsem s radostí také v listopadu učinil.

principy investování 2021

Podívejme se na mé osobní podle mě užitečné principy řízení portfolia týkající se toho, kolik mít zainvestováno a kolik mít v hotovosti. Zaprvé: měl bych mít takovou část svého portfolia v hotovosti, abych byl spokojený, pokud ceny půjdou nahoru či dolů. Ceny mohou jít pouze dvěma směry, a pokud jsem v pohodě s jakýmkoliv vývojem, zakládám si nejen na spokojenost při investování, ale i finanční úspěch. Druhý princip: pokud by ceny začaly klesat a já v tom důsledku prodával, měl bych prodat již nyní. Většina amatérských investorů dělá totiž zásadní chybu v tom, že se snaží predikovat ceny v následujícím dnu, týdnu, měsíci či roce, ať už vědomě či podvědomě. A to je opravdu nemožný úkol. Pokud je to, co držím, z mého pohledu předražené, bývá rozumnější realizovat své zisky již nyní. A zatřetí: Pokud nejsem ochotný přikoupit, pokud cena poklesne o 30 či 50 %, pravděpodobně bych neměl ani začít nakupovat. Pokud nevíme, co kupujeme, často se rozhodujeme podle ceny: např. to auto musí být dobré, protože je drahé, nebo tato masáž musí být kvalitní, protože je drahá. Někdy to funguje, někdy ne. Ovšem, co se stane s naší úvahou, pokud cena klesne o 50 % a my podle ceny soudíme kvalitu toho, co vlastníme? Pravděpodobně dostaneme strach a neučiníme dobré investiční rozhodnutí. Pokud má pro mě smysl nakupovat to při ceně 22 dolarů, tak to budu nakupovat i při ceně 11 dolarů. Všichni milují, když jsou věci ve slevě, stejně tak to platí i s akciemi.