3 akcie, které vás ochrání před inflací: Apple, Rio Tinto a STORE Capital

Podíváme se spolu na tři podniky, které podle mě dávají protiinflační ochranu, a každý z trochu jiného důvodu. Podíváme se také na kritéria jak vybrat akcie. Podle mě je důležité vytvořit si investiční portfolio vytvořit, abyste při rostoucí inflací neztráceli, ba naopak, využili možného vyššího růstu cenové hladiny a k tomu Vám doufám pomůže toto video. Navíc, dva z těchto podniků vlastní i Warren Buffett.

Rio Tinto

rio tinto

Rio Tinto těží železnou rudu, hliník, měď, diamanty, dále např. titan nebo uran. Největší podíl na EBITDA, můžeme zjednodušeně říct na zisku, má právě železná ruda: zhruba dvě třetiny v roce 2019. Také kvůli růstu cen železné rudy. Rio je velký diverzifikovaný těžař. Společnost, u které je více méně jisté, že tu bude i za 10 či 20 let.

rio produkce

Zisk těžařů velmi závisí na cenách komodity, kterou produkují. Zde vidíme pozadí velkého úspěchu železné rudy za poslední rok: vysoké ceny železné rudy, což bylo způsobeno velkou nehodou u jednoho významného konkurenta Vale. Klesla nabídka, a tak rostly ceny.

jak vybrat akcie

Při analýze těžařů je vždy dobré podívat se na nákladovou křivku sektoru. Vidíme, že Rio je v případě železné rudy situováno těměř úplně vlevo, jak můžete vidět v levé části snímku, což znamená, že má jedny z nejnižších nákladů těžby. Tedy, tato produkce bude generovat volnou hotovost v podstatě při jakýchkoliv dlouhodobých cenách. Bez ohledu na to, kolik železné rudy na světě je. Ceny železné rudy závisí také na poptávce. Stále tu máme vysokou poptávku z Číny a zejména z dalších rozvíjejících se států v Asii, kde dominuje Indie. Železná ruda je právě nejvíce třeba při první etapě moderního rozvoje země.

Výsledky za rok 2019 byly 10 miliard USD volného cash flow, které bylo také použito na dividendy a trochu zpětného odkupu akcií. Rio Tinto dlouhodobě generuje volnou hotovost, která je používána na rozvoj dalších projektů a také je vracena zpět aktionářům.

rio tinto akcie

Cena akcie v době natáčení tohoto videa byla zhruba 47 USD, což při dividendě 4,4 USD za rok 2019 dává dividendovou návratnost téměř 10 % ročně. Musíme ovšem zvážit, že rok 2019 byl extra úspěšný díky vysokým cenám železné rudy, které ústily v 10 miliard volné hotovosti. Střízlivější odhad roční volné hotovosti může být někde kolem 7 miliard. USD, což dává 6-7% průměrnou roční dividendu. Dále tu máme růst, dejme tomu 3 % ročně, a tak Rio Tinto je nyní oceněné na očekávanou dlouhodobou návratnost někde kolem 10 % ročně. Samozřejmě, pokud přijde vyšší inflace a ceny komodit porostou, návratnost může být ještě vyšší. Rio je cyklická akcie, podle toho, kde se cyklus jednotlivých komodit právě nachází. U těchto případů se vyplácí nakupovat na dně cyklu, jako bylo např. v roce 2016, a prodat část nebo celou pozici, jakmile je tento trh přehřátý. Běžný investor, který příliš nesleduje, co se právě děje, může držet Rio i dlouhodobě, protože mu Rio navrací hodnotu zejména skrze dividendy.

Rio Tinto může dobře pasovat do diverzifikovaného portfolia velkých podniků, pro investory, kteří si rádi spravují své portfolio sami, ale nechtějí nad tím trávit příliš mnoho času – stylem nakoupím a pak se nemusím starat. Pro mě je Rio přece jen drahé, cena kolem 30 USD by pro mě byla zajímavější. Rio je příklad těžaře komodit – zejména jsou důležité komodity, které mají omezenou dostupnost – ne tolik železná ruda, daleko víc je to např. měď. To je základní princip ochrany před inflací: investovat do něčeho, co má omezenou dostupnost, a po čem bude trvat poptávka.

Apple

Dalším podnikem je Apple. Každý zná Apple. Jeden z největších podniků na světě. Podívejme se, proč Apple také nabízí ochranu před inflací.

apple iphone

Zákazníci Apple jsou totiž velmi loajální. Zůstávají u značky, nakupují nové produkty a služby. Minulý rok Apple zveřejnil, že na světě je aktuálně 1,4 miliardy aktivních Apple zařízení. Také díky tomu Warren Buffett v posledních letech nakupoval akcie Applu. Tři největší sekce jeho Berkshire Hathaway je pojištění, železnice a pak právě Apple. Buffett se také vyjádřil, že Apple je asi nejlepší podnik, který na světě zná.

jak vybrat akcie

Toto jsou prodejní ceny iPhonů od roku 2011 do roku 2018. To je sen každého podnikatele: prodejní cena Vaše produktu rok od roku roste a zákazníci jsou spokojení a připravení nakupovat více. Inflace takto nepředstavuje dlouhodobý problém, protože Apple může zvyšovat ceny, tedy to je vodítko jak vybrat akcie.

příjmy apple

Apple už dávno nejsou jen počítače nebo telefony. Management právě využil loajální a velké zákaznické báze pro výstavbu dalších služeb. Zde vidíme, že sekce různé elektroniky k nošení, zařízení do domácností a příslušenství rostla za poslední dva roky o více než 35 % ročně a tyto tržby přesahují tržby iPadu. Jde například o Apple Watch – hodinky. Druhá expandující sekce jsou služby s růstem kolem 20 % ročně: Apple Music, Apple Store nebo Apple Pay. Apple takto využívá své konkurenční výhody: nejenže zvyšuje ceny, ale i představuje další produkty.

Apple je jistě skvělý podnik, který generuje hromady volné hotovosti. Otázka je, jestli je k mání za dobrou cenu. Při úspěšném investování s vysokým ziskem a nízkým rizikem totiž nejde jen o to najít skvělý podnik. Jde také o to investovat do podniku, vůči kterému je trh skeptický, pesimistický či ho jednoduše přehlíží. To pak máme příležitost nakoupit za nízkou cenu. Zisk na akcii Applu je necelých 12 dolarů, přičemž volné cash flow na akcii je lehce přes 12 dolarů.

Cena akcie v době natáčení videa je 282 dolarů a můžeme si všimnout, že v roce 2016, tedy jen před 4 roky, se Apple prodával za méně než 100 dolarů. Volné cash flow 12 dolarů na akcii určuje dlouhodobou očekávanou návratnost kolem 4 % (jednoduše 12 lomeno 282), toto je bez růstu. Apple je tedy ne nepodobný dalším skvělým podnikům jako Microsoft, Google či Amazon: a zároveň konkurenční výhoda těchto podniků je plně projevená v ceně, a bylo by riskantní spoléhat na to, že aktuální nákup akcie Apple by vedl k výnosům výrazně nad 10 % ročně.

Store Capital

Třetím podnikem je v naší procházce jak vybrat akcie je REIT, real estate investment trust, tedy společnost, která vlastní nemovitosti, pronajímá je, a její příjem je rozdíl mezi vybraným nájmem a náklady na financování těchto nemovitostí. Podobně jako kdybyste vlastnili nemovitost, a tu pronajímali. REITy jsou zajímavé tím, že neplatí korporátní daň, a také tím, že musí aspoň 90 % zisku vyplácet na dividendách. REITy jsou tak zajímavou volbou obzvláště do dividendových portfolií. Pro Portál rozumného investora jsem zpracoval detailní přehled REIT sektoru.

jak vybrat akcie

Podíváme se na STORE Capital, REIT, který Warren Buffett koupil v roce 2017 za cenu 20 USD za akcii. STOR je nyní větším podnikem než před třemi lety a aktuálně je i za nižší cenu. Tento REIT je zajímavý tím, že se specializuje na middle-market, tzn. na střední či menší podniky: restaurace, fitness centra, prodejny nábytku, strojírenské firmy, zubní ordinace nebo mateřské školky. Tedy jsou to tisíce podniků, které jsou třeba k běžnému fungování obyvatel, to je něco, co Buffetta jistě také přitáhlo.

jak vybrat akcie stor

STOR investuje a operuje v USA, můžeme vidět, že většina nemovitostí je v velkých městech nebo v jejich blízkosti. Obsazenost nemovitostí, jeden z důležitých faktoru, je vysoká, nad 99,5 %. Jsou to nemovitosti, které jsou pro nájemce klíčové pro provozování jejich podniku.

jak vybrat akcie dividenda

STORE Capital dokázal v posledních letech expandovat a výsledkem byl i růst dividendy v průměru o 7 % ročně. To je sen každého dividendového investora. Aktuální dividenda je 1,4 dolarů ročně. Co je také klíčové, a to je proč jsem STORE Capital zařadil do tohoto videa o ochraně proti inflaci, je, že zhruba 75 % nájmů je inflačně indexováno, tedy rostou spolu s inflací. Navíc, financování – úvěry a hypotéky – zůstávají fixní – obzvláště pokud mají dlouhou fixaci úrokové míry – STOR toto částečně splňuje, tak růst inflace se projeví také v růstu zisku.

Akcie se aktuálně obchoduje za méně než polovinu ve srovnání s únorem. Kvůli karanténě musela asi třetina nájemců zavřít své provozy a Store Capital se se zhruba třetinou nájemců dohodl na odložení dubnového případně dalšího nájemného na později – konec roku či začátek následujícího roku. Podnik má zdá se dostatek likvidity na to, aby bez problémů přežil i tento výpadek příjmů, a to i po delší dobu, minimálně do konce roku.

STORE Capital může být zajímavá investice, pokud věříte, že se věci dříve nebo později vrátí do normálu, že lidé opět budou využívat všechny tyto prodejny a služby jako dříve. Aktuálně zde máme 8% dividendu a růst nějakých 5 % ročně, to jsme někde kolem 13% očekávané dlouhodobé návratnosti. Management pravděpodobně sníží dividendu s tím, jak se sníží i provozní zisk, a to může být příležitost nakupovat ještě levněji, protože toto bývají chvíle, kdy dividendoví investoři prchají pryč. Ovšem těžko říct, kam se ve skutečnosti pohne již tak celkem nízká cena akcie. Další důležitá věc ohledně REIT, např. těch amerických, je zdanění: REIT totiž může vyplácet až tři různé typy příjmů a každý z nich může být zdaněn jinak – je tedy důležité si zjistit, jak budete zdaněni v případě držení takové akcie. Americké REIT jsou obecně výhodnějšími investicemi pro Američany, protože ti, pokud mají tax-defferred účet, tak nemusí danit určitou část dividendy.

Shrnutí: Jak vybrat ty správné tituly

Abychom to shrnuli, podniky dávající inflační ochranu jsou obvykle ty, které mají konkurenční výhodu, jak jsme mohli vidět na příkladu Apple, protože mohou zvyšovat ceny. To je kritérium jak vybrat akcie. Další možností je, že cena produktu podniku automaticky poroste spolu s cenovou hladinou, což lze víceméně předpokládat u těžařů komodit, o to víc pokud produkují surovinu, která má omezenou nabídku, zásoby. Třetím zde zmíněným případem je STORE Capital, který má v nájmech inflační doložku, a tedy jeho příjmy se zvyšují spolu s inflací, přitom jeho dluh zůstává fixní. Své investice sdílím na Portálu rozumného investora. Případně se nejprve podívejte, jak investuji.