Aktuálně existuje přibližně 6 000 různých ETF, přičemž v roce 2005 to bylo jen 338 ETF. Jak se v nich vyznat? Jak vybrat ETF? První, co nás uhodí do očí, je jejich název.

ETF mají různé názvy: Value, High-Yield, Dividend Appreciation, Large Cap, ale najdeme i tématické ETF jako 5G, Video Gaming & Sports, Quantum Computing & Machine Learning, Autonomous Driving. A bohužel mnoho lidí vybírá podle názvu a často podle aktuální módy. Finanční instituce toto ví a snaží se na populárních trendech vydělat. V tomto článku se podíváme, jak název ETF korespoduje s tím, co opravdu tyto fondy vlastní. Tento článek může sloužit jako první krok v procesu, jak vybrat ETF.

Podívejme se na dva příklady: Emerging Markets ETF (rozvojové trhy) a Autonomous Driving ETF (autonomní řízení). Mimochodem, High-Yield znamená junk (odpad) – jsou to rizikové podniky, které platí vysoké úrokové míry na svých dluhopisech (high-yield, high-risk).

FTSE Emerging Markets (VFEM) – Vanguard

Pokud někdo uvažuje způsobem typu: „Rozvojové trhy rostou několik procent ročně, jejich podniky na tom budou dobře,“ možná bude hledat ETF, co tento trend postihuje. Podívejme se blíže na to, co vlastní jedno z nejpopulárnějších ETF na rozvojové trhy: FTSE Emerging Markets od Vanguardu.

Největší zastoupení v ETF mají následující podniky:

jak vybrat ETF - FTSE Emerging Markets (VFEM) - Vanguard

ETF skutečně vlastní podniky operující v rozvojových zemích, nicméně ne zcela. Např. Taiwan Semiconductor Manufacturing vyrábí polovodiče pro celý svět – je tak závislý na světovém vývoji. Naspers je globální firma, Infosys také, přestože sídlí v méně rozvinutých zemích.

Při pohledu na pozice tohoto ETF lze vidět, že takto bychom investovali ve skutečnosti do internetu, počítačů, bankovnictví a pojišťovnictví. Dvě třetiny příjmu Tencentu jsou počítačové hry. Alibaba je amazon Asie. Tyto sektory jsou bezesporu žhavé, nicméně v krizi to jsou právě technologie a finančnictví, které trpí nejvíce. Záleží na Vás, pro mě je to příliš rizikové.

Je téměř nemožné důkladně analyzovat, co všechno vlastní China Construction Bank – jste připraveni na kostlivce ve skříni? Bankám se daří obvykle dobře, dokud nezkrachují, což se stává cca jednou za 50 let. Pro mě to je příliš velké riziko.

Autonomous & Electric Vehicles ETF (DRIV)

Příkladem tématických ETF je DRIV, které má pokrývat firmy zabývající se autonomním řízením a elektrickými auty. Podívejme se na nejvíce zastoupené podniky v tomto ETF:

tématická ETF - jak vybrat ETF: 5G, Video Gaming

Apple rozhodně nejsou jen autonomní a elektrická auta. Je známo, že Apple má projekt elektrického auta, nicméně dosud ani jedno jeho auto nejezdí. Příjmy Applu jsou z prodeje hardware, software, telefonů a doprovodných služeb.

Nvidia vyrábí grafické a další čipy. Je to výrobce hardware. Google a jeho Waymo je skutečným projektem na autonomní auta. Nicméně Waymo je pouze malou součástí gigantu Google. Poměrně drahý způsob, jak se zúčastnit tohoto trendu.

Mohli bychom pokračovat: Samsung (elektronika), Intel (procesory – hardware), Microsoft… Tyto podniky mají přinejlepším projekty týkající se tématu ETF, nicméně ve skutečnosti kupujete převážně současný podnik týkající se počítačů a elektroniky. Pro mě příliš velký risk – tyto podniky jsou známé a aktuálně férově ohodnocené či drahé.

ETF DRIV je pro mě jedním z příkladů principu „kde je poptávka, je také nabídka“ bez ohledu na to, co toto ETF obsahuje. Finanční manažeři ví, že jen díky názvu si toto ETF najde své „investory“. Proces jak vybrat ETF proto musí zahrnovat průzkum toho, co toto ETF skutečně vlastní.

Jak se účastnit trendu elektrických aut?

Kupovat gigantické společnosti, abyste se zúčastnili jejich, často ne primárních, projektů, je podle mě nesmyslně drahé. Nakonec nevíme, kdo vyhraje. Bude to Google, Tesla, Toyota, Volkswagen nebo čínský BYD (který mimo jiné aktuálně prodává nejvíce elektroaut na světě)?

Co ovšem všechna tato auta budou potřebovat? Měď, nikl, lithium, kobalt. Elektrické auto potřebuje přibližně třikrát více mědi (90 kg) než auto se spalovacím motorem.

měď investice, elektrická auta
zdroj: BI.

A zvláště u mědi a niklu platí, že jeho dostupnost na Zemi je omezená a těžit další je stále dražší. To je, jak já investuji do trendu elektrických aut, který bezpochyby přichází. A ceny mědi a niklu porostou. Spolehlivý podnik těžící měď či nikl je pro mě volbou do budoucnosti.

Své konkrétní investice a aktuální pozice sdílím na svém Portálu.