V tomto článku uvedu důležité body, které se týkají zodpovězení na otázky: „Kdy mám začít investovat?“ „Je nyní ta správná doba?“ „Nemám počkat, až bude finanční krize a nakupovat akcie levně?“ „Kdy investovat na burze?“ Někteří z nás totiž čekají „na ten správný moment,“ nicméně to se jim může velmi nevyplatit. Podívejme se proč.

1) Iluze: „Budu investovat na burze, až budou akcie na dně“

Udělejme si následující myšlenkový experiment. Toto, jsou ceny amerického trhu, kam byste chtěli investovat. Graf pokrývá dva roky a vidíme, že po více než roce a půl vytrvalého růstu došlo v výraznému poklesu cen. Pokud čekáte na tu „správnou“ chvíli investovat, je nyní ta správná chvíle nakupovat?

kdy investovat na burze

Možná je ta správná chvíle, možná není. Nevypadá to jako špatná chvíle. Ceny jsou tam, kde byly před dvěma roky. Dejme tomu, že tedy nakoupíme – vždyť to vypadá, že ceny půjdou opět nahoru.

A poté se stane následující:

kdy investovat na burze

Trh poklesl o dalších 30 % a my se díváme, jak jsme „přišli“ o třetinu hodnoty svého portfolia. V této chvíli je mnoho lidí frustrovaných a přídává se také strach z dalšího poklesu. Mnoho těch, kteří investovali v takových chvílích prodává a k investování se aspoň na nějaký čas nevrací.

Poučení

Je naivní si myslet, že budeme vědět, kdy jsou akcie „na dně“. Snahou předvídat budoucí ceny spekulujeme, ocitáme se v zajetí svých primitivních instinktů, protože jednoduše budoucí ceny nikdo není schopen předvídat.

„Předpověď o směru akciového trhu Vám nic neřekne o tom, kam akcie směřují, ale řekne Vám to spoustu o tom, kdo tuto předpověď dělá.“ – Warren Buffett

Navíc se může stát, že se čekáním připravíte o velké zisky, tak jako se stalo mnohým, kteří předvídali krizi v roce 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 atd.

kdy investovat na burze

2) Čekáním na správnou chvíli se připravujeme o benefity složeného úročení

Mnozí tvrdí, že brzo přijde krize a že bychom měli prodávat či neinvestovat. Nicméně, dejme tomu, že si aktuálně najdu spolehlivý podnik, který mi dává pravidelnou dividendu. Takovým podnikem může být Archer Daniels Midland (zpracovatel potravin):

archer daniels midland

ADM vyplácí pravidelně dividendy, které neustále zvyšuje. A činí tak téměř neuvěřitelných posledních 87 let. Aktuální 3,5% dividenda tak může za 10 let 8% dividenda při aktuální ceně akcie. Předpokládejme růst dividend o 10 % ročně, tak jak tomu bylo za posledních 5 let. Takto vypadá moje bilance, pokud nyní koupím ADM za $40.5 a za 10 let dojde k finanční krizi a poklesu akcií o 50%.

Získal jsem $22.3 na dividendách, cena ADM je stále vyšší než byla na začátku a já jsem takto v plusu více než 60 %. Pokud bych průběžně investoval dividendy, které jsem obdržel, můj zisk by byl ještě vyšší. Postávat stranou se nemusí vyplatit.

ADM je kvalitní podnik, nicméně aktuálně na můj vkus příliš drahý, protože já vyžaduji aspoň 15 % ročně, zatímco ADM by mi poskytovalo zhruba 8-10 % ročně.

3) Největším rizikem je neinvestovat

Pokud si necháme peníze na běžném účtu či pod polštářem, můžeme si být jistí, že časem ztatí hodnotu. Konec konců, jsou to jen potištěné papíry, případně čísla v internetovém bankovnictví, které samy o sobě nemají žádnou vnitřní hodnotu.

“Nějvětší risk, který může člověk podstoupit, je nedělat nic.” Robert Kiyosaki

Zůstaneme-li stranou, přijdeme o možnost učení se

Investování není jen o tom, že nám někdo poradí skvělou akcii, skvělý podílový fond či výhodnou nemovitost. Investování je o kultivování znalostí a učení se.

Efektivně se můžeme učit pouze pokud reálně nějaké investice máme, protože takto získáváme skutečnou zkušenost, jaké to je být investorem. Máme příležitost pozorovat svou tendenci podléhat strachu a také můžeme vidět své tendence spekulovat, namísto abychom rozvážně a rozumně investovali.

Na začátku nemusíme investovat mnoho, cílem je učit se. Je jisté, že uděláme chyby. Některé z podniků, které nakoupíme, mohou zkrachovat. Tomu se nevyhnul ani W. Buffett. Největší chybou, kterou můžeme udělat, je podlehnout strachu z toho, že uděláme chybu.

„To je, jak znalost funguje, hromadí se, jako složený úrok.“ – Warren Buffett

Tedy kdy investovat na burze? Pokud opravdu chceme investovat do podniků, měli bychom začít co nejdříve. Začněme opatrně a učme se rychle.