Koronavirus a investiční příležitosti v Číně: Jak investovat v době krize a paniky?
Koronavirus může vést k investičním příležitostem

Nejsem kvalifikovaný komentovat medicínskou, sociální či politickou stránku krize koronaviru, takže zůstaneme u investování do akcií, jak se chovat jako investor, a v tomto spojení se podíváme na to, jak úspěšně nakupovat v případě krize – ať už ekonomické, finanční či krize jako je tato. A zůstaneme u akcií.

koronavirus
wuhan

Koronavirus byl poprvé identifikován ve Wuhanu, provincii Hubei. Wuhan je rušné ekonomické centrum, leží ve vnitrozemí uprostřed Číny. První smrt koronavirem, který způsobuje zápal plic, a je podobný SARS, jejíž epidemie proběhla v Číně v roce 2003, byla zdokumentována 9. ledna. Ke 30. lednu bylo evidováno 170 úmrtí, všechni čínské národnosti. Byly evidovány případy onemocnění v Thajsku, USA, Francii či Austrálii.

koronavirus
sars

Epidemie je srovnatelná se SARS. Bude pravděpodobně větší. Ještě uvidíme. Nikdo totiž neví, jak bude probíhat. Z pohledu investování jde o rozhodování za nejistoty – epidemie může skončit během pár týdnů, a také může trvat rok. Může dojít k 500 úmrtím, a také 10.000 úmrtím. Celé investování je konec konců rozhodování za nejistoty. Můžeme snížit své riziko důkladnou analýzou, ale nikdy nejsme schopni přesně předvídat, co přijde.

hong kong
akcie
panika

Podívejme se na Hong Kongskou burzu, která již stihla po Novém roce v Číně otevřít. Můžeme vidět, že místní index klesl o 10 %. A jestli bude docházet k dalšímu poklesu, nebo růstu, jako vždy, nevíme. Trh se totiž snaží do cen zahrnovat také očekávání ohledně budoucnosti.

Jak investovat při nejistotě

Jednou ze situací, kdy můžeme nakupovat kvalitní podniky se slevou je díky negativnímu sentimentu či krátkodobým problémům. Pokud se na tuto situaci podíváme s odstupem, tak doprava může být na týdny až měsíce omezena (uzavírání megaměst – Wuhan, Peking, Shenzen-Guangzhou, Shanghai), což může zásadně ovlivnit výsledky dopravních podniků (autobusové linky, železnice, letecké společnosti)za rok 2020, nicméně, časem se vše zaběhne do normálu. Příkladem může být Beijing Capital Airport.

letiště
koronavirus
pokles o 16 % – také kvůli akci managementu, který investoval do půdy, což se trhu nelíbilo.

Nekupovat bych farmaceutické společnosti, protože nákaza může zmizet daleko rychleji – jak to bylo se SARS (trvalo půl roku) – než je uveden na trh lék. Zlevňují také další podniky, které s epidemií nejsou tak spojené, protože je do určité míry prodáváno vše.

Jak nakupovat při poklesu trhu

Pokles 10 % není nic – neměli bychom se nechat unést. Pokud jsem měl podnik s 10% návratností a jeho cena poklesne o 10 % (cena akcie 100 -> 90), pak je moje očekávaná návratnost 11,1 % (10/90). Předevčírem jsem dokoupil do portfolia na Portále podnik, který nepůsobí v Číně. Tedy mé nejlepší podniky jsou často zůstávají i tak lepší.

Být absolutní investor: analyzovat mou očekávanou návratnost a pak čekat, až cena akcie vyústí v návratnost než je moje požadovaná minimální návratnost. Chovat se jako vlastník podnik – jaký je zisk/hotovost, kterou zde ročně dostávám. Nekupovat něco jen proto, že to poslední měsíc klesalo na ceně. Od svých investic požaduji aspoň 15 % ročně, to je tedy pro mě návod, kdy kupovat.

Pokud vidím takto klesající ceny, které splňují mou očekávanou návratnost, v jeden moment holt začnu nakupovat, protože nelze předvídat, kde bude dno. Příklad Facebook – za 193 USD jsem měl lepší možnosti. V listopadu 2019 jsem prodal a peníze vložil do podniku, který je od mého nákupu o 40 % nahoře.

Nakoupil jsem za 159 a 135 a prodal jsem za 193 USD.

Užitečné je mít hranice – nakoupím teď 50 % mé pozice, a pokud cena klesne o 20 %, koupím 25 %, a pokud o dalších 20 %, tak dokoupím zbytek.

Jak se dívám na koronavirus z pohledu investování

Mám několik čínských podniků, které buď vlastním, nebo jsou v mém hledáčku. Pokud již mám pozici, tak budu čekat na nižší nákupní cenu – pokud jsem spokojený s podílem podniku v portfoliu. To může a nemusí přijít. Je důležité mít dopředu analyzované podniky, které dlouhodobě sledujeme. Pokud bych začal nyní, tak mi unikne mnoho informací, které bych získal dlouhodobým sledováním. Takto vím, jak na tom podnik je, a jaká je výhodná cena, za jakou ho případně koupit. A pokud nic během této krize nekoupím, také v pořádku, v budoucnosti přijdou další příležitosti.

A toto právě sdílím s Vámi na Portálu – analýzy, které aktualizuji, podniky, které sleduji, a mé vlastní portfolio, kam každý měsíc vkládám peníze a jednou za měsíc či dva něco nakoupím.