Koronavirus a panika na trhu. Přijde ekonomická krize?

Koronavirus: Podíváme se na to, co se na světě děje (grafy, statistiky), a také navštívíme Raye Dalia, který před týdnem na linked-inu zveřejnil svůj pohled. Ray Dalio je šéf největšího hedge fondu na světě a jeho úkolem je ochraňovat majetek svých bohatých klientů. Myšlenky Raye Dalia obsahují nadhled a dlouhodobý pohled, který se nám může ztrácet, pokud se díváme jen na to, co se děje právě teď. Provedeme si tedy kontrast toho, co se ohledně koronaviru děje, a nadhledu Raye Dalia.

popis aktuální situace ( https://www.bbc.com/news/world-51235105)

Ray Dalio: myšlenky na koronavirus

Ray Dalio přiznává, že sám toho o virech ví pramálo, nicméně měl možnost konzultovat situaci ohledně covid-19 a výhled s několika předními světovými experty.

Dalio zdůrazňuje, že je důležité rozlišovat mezi třemi věcmi, které bychom si neměli vzájemně plést. Jde o virus samotný, od toho se liší ekonomický dopad reakcí na virus a třetí položkou je akce trhu. Já jsem si je pro sebe seřadil od nejdůležitější po tu nejméně důležitou: tedy nejdůležitější je zdraví, poté je ekonomický dopad a zdaleka nejméně důležité je, kam se budou pohybovat ceny na trhu. Pojďme se podívat na tyto věci jednotlivě.

covid-19

Virus. Dalio si je téměř jistý, že virus přijde a odejde a že bude mít velký emocionální dopad vedoucí k velkým tlakům. Pravděpodobně povede ke globální zdravotní krizi, která může mít vysoké lidské a ekonomické oběti.

Tyto dopady se budou velmi lišit podle regionu. Podle něj se s virem covid-19 nejlépe vypořádají země se schopnými vůdci (kteří se umí rozhodovat dobře a rychle – příklad social distancing, kdy se lidi přestanou vyskytovat pohromadě – přestanou chodit do práce, do školy a další omezení – tady máme obrázek znečištění v Číně – jak znečištění ustoupilo, když Čína odstavila své továrny), kde je obyvatelstvo, které následuje pokyny, kde je schopná byrokracie schopná prosadit plány a kde je schopný zdravotní systém, který virus dobře identifikuje a nákládá s ním. Čína a západní svět by na tom měli být relativně lépe.

koronavirus

Ekonomický dopad. Reakce na virus pravděpodobně způsobí velký krátkodobý ekonomický pokles následovaný růstem, který pravděpodobně nebude mít trvající ekonomický dopad.

koronavirus

Dalio dodává, že toto není jisté, protože může dojít k překlopení krátké krize v dlouhodobé problémy. Zmiňuje např. neefektivitu monetární politiky při nízkých úrokových mírách – zejména v Evropě a Japonsku, dále vysoké dluhy států a podniků. Otázkou je, jak zafunguje fiskální politika – kdy vlády budou na dluh utrácet ještě více a jak monetární politika půjde ruku v ruce s tou fiskální.

dopad na trh
koronavirus

Za třetí: ekonomický dopad. Svět sází na růst (ekonomiky i cen akcií) a v záloze je stále hodně hotovosti. Což je rozhodně jiné než při poslední krizi v roce 2009, kdy šlo o krizi likvidity. Mnoha podnikům klesnou výnosy, dokud virus neodejde, což by mohlo vést k V- nebo U- průběhu finančních měřítek. Dalio dále odhaduje, a v tomto se s ním shoduji, že trhy nebudou dobře rozlišovat mezi těmi, kteří jsou schopni a nejsou schopni ustát dočasný šok. Trhy budou mít tendenci zaměřovat se na krátkodobě a pokles na ceně zaznamenají i kvalitní podniky.

Jak říká Warren Buffett: jen když se vlna obrátí tak objevíte, kdo plaval nahý.

Můj koronavirový plán

Můj investiční plán v kontextu koronaviru je být připravený kupovat kvalitní podniky za nízkou cenu. Více o svém přístupu v současné krizi sdílím zde. Díky detailním analýzám vím, které podniky nejen přežijí, ale bude se jim v následujících 10 letech dařit. Na rozdíl od většiny se totiž nezajímám o trh, zajímají mě jednotlivé podniky. Tento svůj výzkum, včetně svého portfolia sdílím na Portále.