V Číně aktuálně krachuje největší místní developer nemovitostí, China Evergrande. Situaci jsem za poslední dva týdny z povzdálí sledoval a v tomto videu se podělím o své dojmy. Jak velká je krachující Evegrande? Evegrande má závazky ve výši 310 mld., z čehož zhruba 90 mld. činí dluh, zbytek jsou zejména závazky za dodavateli či zaměstnanci. Evegrande je jednou z nejzadluženějších společností na světě, celkem blízko takových jako jsou AT&T, VW Group, Daimler, Toyota, Ford či Anheuser-Busch. Evegrande před 2 dny oznámilo, že nevyplatí následující kupón na svém dluhopisu, čímž se přiblížilo bankrotu. Cena akcie se přitom propadla od února 2021 o 85 % a je solidní šance, že držitelé akcií přijdou o vše. Cena dluhopisů Evergrande se propadla pod 30 centů na 1 dolaru, přičemž v horizontu půl roku patrně dojde k problému refinancování dluhu. Opět další důkaz toho, že velká společnost neznamená bezpečí. Projdeme si spolu to, co se děje, a také myšlenky, jak se jako investoři můžeme zachovat, abychom ochránili svůj kapitál a dosáhli našeho finančního cíle.

Krach čínského developera dlužícího 310 mld. USD: Bankrot podobný Lehman Brothers? China Evergrande

Jak velká je ve skutečnosti Evergrande? Evergrande vlastní zhruba 2 % všech nemovitostí v Číně, což je obrovské číslo. Evegrande má majetek, tedy nemovitosti, ve výši zhruba 200 mld. dolarů, pokud to porovnáme s Lehman Brothers, který v těchto dnech slaví 13. výročí svého bankrotu, což je obzvláště ironické, Lehman disponoval aktivy ve výši 600 mld. a jde o největší bankrot v americké historii. O čínském trhu se dlouho vědělo, že je v bublině, protože výstavba mrakodrapů, které poté zůstanou opuštěné, je jeden ze způsobů, jak se komunistická vláda snažila popohnat růst HDP. Prodeje nemovitostí činí zhruba 10 % čínského HDP. O co se bude Evegrande snažit? Prodat velkou část svých nemovitostí, aby uspokojili věřitele. Co se stane, pokud se výrazně zvýší nabídka na trhu s nemovitostmi, zatímco poptávka se pravděpodobně sníží v důsledku nejistoty investorů? Propadnou se ceny, čímž se Evegrande dostane hlouběji do spirály, která končí bankrotem. Hodnota aktiv bude klesat, zatímco dluhy zůstanou fixní.

china real estate
Zdroj: Zerohedge.

Na grafu můžeme vidět, že prodej pozemků a domů zpomalil již od června 2021, propad dále pokračoval v červenci a srpnu, což je patrně příčina, proč se nyní Evergrande dostal do problémů. Musíme mít na paměti, že trh s nemovitostmi je obvykle málo likvidní, v porovnání např. s americkými státními dluhopisy, a tak i menší změny v nabídce/poptávce mohou vést k velkým změnám cen. Patrně, pokud budete moct počkat, tak odložíte nákup nemovitosti, když pozorujete takto rizikové vyhlídky, navíc, nebudete chtít vstupovat do transakcí se společností, která se ocitá nad propastí. Pokles důvěry tak ústí v další problémy Evegrande.

evergrande
Zdroj: HKEX.

Evegrande vydal 14. září tiskové prohlášení, ve kterém popsal pokles tržeb za poslední tři měsíce. Zatímco v červnu byly tržby 72 miliard RMB, v červenci klesly na 44 mld. a v srpnu na 38 mld. RMB. To je propad měsíčních tržeb na téměř polovinu během tří měsíců. Evergrande dodává, že není jisté, zda společnost bude schopná dostát svým finančním závazkům. Společnost začala situaci konzultovat s bankrotními právníky.

evergrande2
Zdroj: Zerohedge

Ještě tak trochu na odlehčení situace, na konci dalšího tiskového prohlášení Evergrande, po výčtu ovlivněných dluhopisů, společnost uvádí, že – cituji – investoři jsou laskavě žádáni, aby dávali pozor na investiční rizika. Myslím, že nyní si dává pozor prakticky každý. Bohužel pro mnohé může být s křížkem po funuse, což platí také pro ratingové agentury, kdy Fitch a S&P pouze nedávno zhoršili svůj výhled ohledně dluhopisů Evergrande.

V místě sídla Evergrande dochází k protestům lidí, kteří si od společnosti pořídili nemovitost či nějaký další produkt, složili peníze, a nyní mají strach, že nedostanou nic nazpět. Přispěchá čínská vláda na pomoc? Čínské vládě se patrně příliš nechce zahraňovat předražený nemovitostní sektor, což indikuje skutečnost, že Evergrande prohlásilo, že nezaplatí následující úroky – a vláda dosud nezasáhla – a ve čtvrtek, 16. září, což je den přípravy tohoto videa, dojde k přerušení obchodování dluhopisů Evergrande. Opět, není jasný detail velikosti celého problému, protože samo pozastavení obchodování dluhopisů pod nálepkou toho, že došlo ke snížení ratingu těchto dluhopisů, je podezřelé. Ale pro čínskou vládu to není to tak jednoduché, protože Čínané jsou tradičně velkými investory do nemovitostí, protože jednoduše nemají příliš mnoho alternativ – nemohou investovat do akcií a dluhopisů po celém světě, jako můžeme my, drží tak velkou část svého jmění v nemovitostech. Tedy hrozí, že mnoho Číňanů přijde o velkou část svého majetku. Jde o příkladné připomenutí toho, že i když koupím něco fyzického, jako je nemovitost, tak to neznamená, že nemůžu přijít o velkou část svého kapitálu. Pokud si na nákup vezmu 80% hypotéku a cena mé nemovitosti se propadne o 50 %, pak dlužím více než vlastním, tedy s velkým dluhem se můžu rychle dostat do problémů.

junk bonds china
Zdroj: Zerohedge

Vliv na důvěru investorů nám dokládá tento graf zobrazujicí úrokovou míru na čínských junk (high-yield) dluhopisech, to jsou dluhopisy, které nemají investiční rating a kde hrozí riziko nesplacení. Můžeme vidět, že za poslední zhruba dva týdny úroková míra vystřelila na úroveň března 2020. Vyšší úroková míra znamená, že tyto dluhopisy se obchodují za výrazně nižší cenu než na začátku roku 2021. Uvidíme tedy, jak to dopadne, zda se toto nějak přežene, nebo to skončí kolapsem většího počtu společností po celém světě, protože dluhopis Evergrande je aktivum někoho jiného, a pokud toto aktivum ztratí 70 či 90 % své hodnoty, a tento subjekt, který tento dluhopis drží, je sám za velmi zadlužený, může se sám ocitnout v problémech, což se může přelévat dále ve světové ekonomice. Samozřejmě se sníží důvěra, investoři budou citlivější k vnímání rizika, což povede k dalšímu poklesu cen rizikových aktiv a potenciálně dalším problémům. Sám jsem během posledních let zůstal stranou investic do čínského realitního sektoru, přestože zde bylo možné najít akcie s PE poměrem tři. Ovšem, k čemu nám je 33% roční návratnost, pokud společnost během následujícího roku zbankrotuje. Pro mě osobně a má portfolia to přináší příležitosti přikoupit atraktivní společnosti za nižší ceny, protože pokud investoři vyprodávají, tak obvykle padá víceméně vše. Vlastním a sleduji v Asii společnosti, které jsou často bez dluhu, mají solidní konkurenční výhodu, a které pravidelně produkují volnou hotovost, čímž zvýším svou dlouhodobou návratnost a snížím své riziko.

Co si z toho můžeme odnést? Zaprvé riziko: pokud nevíme, co vlastníme, a tedy nemáme přehled o rizicích dané investice, vystavujeme se permanentní ztrátě kapitálu, obzvlášť pokud ta společnost, do které jsme zainvestovali, je zadlužená nebo čelí nějakému negativnímu vývoji. Čím zadluženější společnost, tím je těžší na odhad budoucí návratnosti. Dále, je prakticky nemožné odhadnout, jak to dopadne, zda čínská vláda přiklusá na pomoc, nebo zda toto povede k větší disrupci na světových trzích, protože mimo jiné není to jen čínský nemovitostní trh, který je v bublině. Ovšem, někdy stačí vědět, že daný systém je křehký, a díky tomu se můžeme psychicky i finančně připravit na to, co může přijít, aniž bychom přesně věděli, co přijde. Na Portálu rozumného investora sdílím svá portfolia a svou práci.