Mé akciové portfolio: Jak vydělávám 20% ročně | Cesta za finanční nezávislostí

Cíl mého akciového portfolia je v průběhu následujících 20 let dosáhnout ročního zisku aspoň 10 %, to je minimum. Přitom mířím na podniky s návratností alespoň 15 %. Za poslední rok byl můj zisk 20 %. Takto vypadá mé aktuální portfolio. Konkrétní akcie, které držím, sdílím na svém Portálu. Toto je mé akciové portfolio:

akciové portfolio
Aktuální portfolio obsahuje 14 podniků.

Dlouhodobá orientace portfolia

Neprovádím trading. Nakupuji podniky, ne akcie. Podniky, které nakoupím, často držím dlouho, protože se mi líbí podnik, který kupuji, a vybírám podle dlouhodobé orientace. Zdaleka nepotřebuji obchodovat každý den, ba ani každý měsíc. Pokud se nyní trh na 10 let zavře, já budu spokojeně držet své portoflio, protože podniky, které v něm mám považuji za dlouhodobě kvalitní. Příkladem může být Gazprom.

gazprom, mé akciové portfolio
Gazprom vlastní 17 % světových zásob zemního plynu.

Pokud tedy investuji do Gazpromu, investuji do největších světových zásob zemního plynu. A poptávka po zemním plynu roste, protože je užívání je ekologičtější než spalování uhlí.

gazprom růst, mé akciové portfolio
Stabilní poptávka v Evropě + růst poptávky v Číně.

Samozřejmě jsou zde rizika: kontrola Putinem a sloužení jiným zájmům než prospěchu akcionářů. Právě proto byl Gazprom na přelomu 2018 a 2019 a tak levný. Jaká je ovšem realita?

gazprom dividenda, portfolio
Nová dividendová politika vedla ke zdvojnásobení dividendy v roce 2019. A to není vše.

A cena akcie následovala. Funkcí úspěšného investování je tak rozlišení mezi šumem (médii) a skutečností. Dividenda bude pravděpodobně růst a cena akcie také.

gazprom akcie
Cena Gazpromu je na dvojnásobku za poslední rok.

Nepřicházíte pozdě

Nejste pozdě, pokud chcete takto investovat také a využít znalostí na mém Portálu. Podniky, které vlastním, by stále měly v budoucnu přinést aspoň 15 % ročně. A nemusíte nakoupit vše najednou, stačí postupně kupovat od toho nejlevnějšího. Na Portálu mám seznam podniků, které jsou z mého pohledu aktuálně levné.

To, že je mé portfolio o 20 % výše, nic neznamená. Když se cena akcie zvýší o 50 či 100 %, přehodnotím její držení a někdy i prodávám tak, abych držel ty podniky, kde vzhledem k aktuálním cenám mám dostatečný zisk. Tak jako brazilského producenta a distributora elektřiny Copel – prodal jsem po růstu akcie o více než 100 %, protože tím návratnost klesla z 18 % ročně na 9 %. Gazprom si prozatím nechávám, protože očekávám další růst a zvyšování dividend.

akcie copel prodej
Změna sentimentu vůči Brazílii znamenala prudký nárůst cen mnoha akcií.

Mé akciové portfolio: Pro Vás

Aktuálně každý měsíc posílám určité procento svého příjmu. V následujících letech tak budu přikupovat akcie. Pokud chcete využít mého portfolia pro své investice, nemusíte investovat stejnou částku. Můžete si to přizpůsobit podle sebe a bude to fungovat.

Můžete začít tak, že každý měsíc koupíte jeden podnik – začnete od nejlevnějšího a budoucnu uvidíte podle cen. Začít lze vždy. Mé portfolio je dostupné na Portálu rozumného investora. Jsou tam také analýzy podniků a sektorů – některé z nich jsou veřejně přístupné, aniž byste se museli stát členem. A pokud se rozhodnete stát členem, nabízím možnost vrácení peněz do 21 dní po nákupu bez udání důvodu.