Proč jsem skončil na Mintosu? Rizika P2P půjček a investování

V tomto textu se podělím o svou zkušenost s peer-to-peer platformou Mintos, podívám se na důvody, proč jsem P2P půjčkami skončil – přestože jsem dosáhl stabilního výnosu 13.5 % ročně – vše tedy zasadíme do investiční, dlouhodobé perspektivy.

Vše začalo v roce 2016, kdy jsem na internetu hledal způsoby generování pasivního příjmu. Perspektiva, že se mi peníze jen tak každý měsíc sypou, mě velmi přitahovala. P2P půjčky vypadaly jednoduše a slibovaly možnost vysokého výnosu. Také díky zpětnému odkupu pohledávky při nesplácení klienta to vypadalo, že nemůžu příliš ztratit.

A opravdu: peníze z úroků přicházely a já je reinvestoval zpět do dalších úvěrů. Snažil jsem se být diverzifikovaný mezi různé zprostředkovatele a zároveň se snažil vybírat bezpečné půjčky. Ve skutečnosti je v případě garance buybacku rozhodující solventnost společnosti, která tento úvěr poskytla, a ne daného dlužníka.

Jakému riziku čelím na Mintosu?

Nicméně mě časem začala trápit jedna věc: Jaký je můj skutečný risk? P2P investování si ještě neprošlo ekonomickou recesí, kdy velká část dlužníků, kteří spláceli, najednou přestane splácet. A pokud se toto stane, tak mě ani garance odkupu pohledávky při nesplácení nezachrání, protože podnik, který toto garantuje, zkrachuje. A jsou to právě rizikovější klienti, kteří přestávají splácet v případě krize.

Rozdíl ve schopnosti splácet mezi bonitními a nebonitními klienty.

Zde můžeme vidět z článku z března 2019 Financial Times: 1) podíl nesplacených úvěrů v posledních letech rostl, 2) s tím klesají i výnosy individuálních investorů. Navíc, můžeme vidět, že v případě finanční krize se podíl nesplácených spotřebitelských úvěrů může zdvojnásobit i ztrojnásobit, což by znamenalo veliké problémy, ne-li krach těchto fintech zprostředkovatelů, kteří se objevili během posledních 10 let.

zopa, mintos
Zdroj: FT.

Neříkám, že se toto stane, jen si myslím, že toto riziko tu je. Konec konců tyto půjčky jsou namířené na lidi nebo firmy, kteří nemají na to půjčit si v bance, a navíc čelí úrokovým mírám na úrovni desítek procent. A čím více si takto půjčují, tím větší je pravděpodobnost, že přestanou splácet. Tento sektor tak může velmi rychle explodovat.

Právě toto riziko, které je typu: krocan na díkuvzdání, mě od vkládání kapitálu na tento způsob investování odradilo.

Zcela jsem poté přešel na investice do podniků. U těch totiž dokáži nějak odhadnout riziko, budoucí návratnost a vybrat ty, kde zásadně omezím možnost permanentní ztráty vloženého kapitálu. Podle mě právě permanentní ztráta vloženého kapitálu hrozí na těchto P2P platformách, což je proti prvnímu přikázání investičního úspěchu Warrena Buffetta: Neztrať peníze.

Podívejme se tedy na Mintos z pohledu zaměřeného na riziko. Při skutečném investování je třeba ohodnotit, jaký podstupuji risk. Risk znamená ztráta mého vloženého kapitálu. Jak řekl Dwight Eisenhower:

PLÁNY JSOU K NIČEMU, ALE PLÁNOVÁNÍ JE NEPOSTRADATELNÉ.

Kalkulace budoucí výnosnosti Mintosu

Tedy, nikdy nebudu schopen přesně určit riziko, protože nemám k dispozici všechny informace a odhaduji něco, co je závislé na budoucím vývoji. Nicméně, ohodnocení rizik je pro investování nepostradatelné, protože tak objevujeme, co se může stát a co můžeme čekat. Dejme tomu, že odhaduji následující vývoj u mintos půjček:

mintos kalkulace

Dále, co budu dělat, pokud přijdu o vše? Jsem s tím vyrovnaný, že můžu přijít o vše? To jsou otázky, které si máme příležitost položit, pokud analyzujeme rizika. Také mě to může vést k rozhodnutí nespoléhat se na jednu kartu. Možná pak budu mít na mintosu jen 10 % svého portfolia a zbytek někde jinde.

Já doufám, že toto sdílení mé zkušenosti a perspektivy ohledně investování P2P a ohledně ohodnocení rizik pro Vás bylo přínosné. V projektu Rozumný investor ukazuji, jak investuji do podniků, které často mají daleko delší historii než 10 let a u kterých mohu odhadnout rizika. A pokud minimalizuji svá rizika, mohu tak dlouhodobě zvýšit svůj výnos, protože omezím šanci permanentní ztráty vloženého kapitálu.