Obchodování na burze, nebo investování: Co je lepší? Jaký je mezi nimi rozdíl?

Obchodování na burze má jiné zaměření než investování

Obchodování na burze (trading) je o sledování cen finančních instrumentů, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity, deriváty, měny atd. ve snaze vydělat na krátkodobých pohybech cen. Trader (obchodník) sleduje grafy a používá technickou analýzu, příčemž se zaměřuje na ceny.

technická analýza akcie
Pozorování grafů je denním chlebem tradera.

Na druhou stranu, investora zajímá podnik jako takový a finanční trh používá pouze jako způsob, jak se stát vlastníkem podniku. Investor se zaměřuje na podnik.

Trader vydělává jednotlivými obchody, kde se mu daří nakupovat levně a prodávat draze – vydělává tedy svou aktivitou. V porovnání s tím, investor vydělává vlastnictvím podniku. Podnik produkuje zisk, který je poté distribuován vlastníkům. Investor tedy vydělává, i když spí.

Přístup investování zřetelně podtrhuje W. Buffett ve svém dopisu akcionářům Berkshire Hathaway z roku 1996: „Naše portfolio prodělalo minimální změny: Pokračujeme ve vydělávání více peněz, když chrápeme, než když jsme aktivní.“ Nicméně, ani obchodování, ani investování není triviální. Podívejme se, co ke každému potřebujeme.

Společné principy

V obou přístupech čekáte na tu správnou chvíli. Úspěšný trading ani úspěšné investování nejsou o snaze co nejrychleji zbohatnout. Pokud se necháme pohltit strachem či chamtivostí, velmi pravděpodobně ztratíme velkou část svého kapitálu. V tradingu je ta správná chvíle, jakmile podmínky na trhu odpovídají Vaší strategii. Při investování správná chvíle přichází, kdy očekávaná výnosnost Vašeho vyhlédnutého podniku přesahuje Vaši požadovanou návratnost. Čím nižší cena, tím vyšší budoucí návratnost.

Učení se hraje stěžejní roli. Pokud si myslíme, že stačí těmito aktivitami stačí strávit 15 minut týdně a že masivně zbohatneme, jsme na omylu. Oba dva přístupy vyžadují práci, vytrvalost a učení se, často z vlastních chyb.

„Přečtěte 500 stránek každý den. Takto funguje znalost. Akumuluje se, podobně jako složený úrok. Každý z Vás je toho schopen, nicméně Vám garantuji, že většina z Vás to neudělá.“ – W. Buffett při proslovu ke studentům.

Učení se v tradingu je hodně o sledování grafů a sledování trhu, zatímco investování je hodně o čtení – výroční zprávy podniku, reporty kvartálních výsledků, porozumění sektoru a dlouhodobých trendů. Jeden z podniků, které jsem detailně analyzoval na svém Portálu, je Lundin Mining. Znamenalo to pro mě projít stovky stran materiálů, abych pochopil, jak podnik funguje, co vlastní, jak se chová management a jakou budoucí návratnost mohu očekávat.

lundin mining
Skutečné investování je o čtení a čtení a přemýšlení.

Zmiňuji právě Lundin Mining, protože jeho analýza je na mém Portálu zdarma veřejně dostupná.

Jak v tradingu, tak v investování musíme vědět, co děláme. Proč nakupujeme tuto akcii? Investujeme, nebo spekulujeme? Necháváme se ovlivňovat krátkodobými zprávami z médii? Právě naše schopnost odlišení každodenního šumu od skutečného signálu nám přináší konkurenční výhodu.

výnosy soukromého investora
obchodování na burze
Průměrný soukromý investor/trader stěží porazil inflaci (2,6 % ročně za posledních 20 let). Úspěch přijde jen pokud víme, co děláme.

Šum při investování jsou krátkodobé změny úrokových měr, změny názorů různých analytiků, kteří sledují jen další jeden či dva kvartály a také zprávy, které zásadně neovlivňují dlouhodobé fungování podniku.

Který přístup je tedy lepší?

Upřímně, ani jeden není lepší než druhý. Musíme se podívat na to, co nám sedí lépe. Warren Buffett je investor a vydělal průměrně 20 % ročně v průběhu 50 let. A zástupcem úspěšného tradera je George Soros, který v průběhu 40 let vydělal 26 % ročně. Fungují tedy oba přístupy.

obchodování na burze nebo investování?
Můžete být úspěšní jako obchodníci i jako investoři.

Musíme se podívat na to, co ve skutečnosti chceme. Baví Vás sedět u počítače a pozorovat vývoje cen, studovat grafy a snažit se být chytřejší než zbytek obchodníků? Pak možná trading (obchodování na burze) bude to pravé pro Vás. Naopak, pokud si chcete užívat pocit vlastníka něčeho hodnotného, něčeho, co pro Vás pravidelně produkuje příjem, a chcete se učit o konkrétních podnicích, pak investování může splňovat Vaše požadavky.

Tento web, jakož i mé aktivity jsou o investování do kvalitních podniků po celém světě. Provozuji Youtube kanál a zejména Portál rozumného investora, kde sdílím, své konkrétní portfolio, jakož i analýzy podniků a sektorů – nejen těch, kdo kterých investuji. Protože věřím, že i Vy se můžete stát úspěšnými investory.