P2P investování a rizika, která musíte znát - vyplatí se vysoký výnos?

Rád se občas také kromě akcií dívám na alternativní investice, protože nejdůležitější je, abychom dosáhli svého finančního cíle. Kromě klasických již zmíněných akcií se nabízejí také klasické dluhopisy, nemovitosti či drahé kovy. Z těch alternativnějších jsem právě v procesu stavby skleníku na naší zahradě – to je podle mě investice s nízkým rizikem a dobrým výnosem, navíc získám ocenění od manželky, které je jistě hodnotnější než 10 % ročně. A pak tu máme nové způsoby, jak se lidé snaží zúročit své peníze. Jeden z nich jsou peer-to-peer půjčky, a toto video bude právě o nich. Nechci dávat doporučení ohledně P2P investování: měli byste investovat či neměli – jen chci sdílet svou, samozřejmě subjektivní, zaujatou, perspektivu, kterou možná někteří z Vás shledají užitečnou.

Rychlý úvod do P2P investování

Jen v krátkosti: peer-to-peer půjčky, patrně znáte, často člověk si takto půjčuje u nebankovní instituce – možná proto, že mu banka nechce půjčit vzhledem k jeho kreditovému hodnocení, nebo se může někdy stát, že nebankovní půjčka může být dokonce levnější. Každopádně tento člověk si vezme úvěr: jaký je úrok? Průměr 8 % u těch konzervativnějších poskytovatelů, ale ani 20-25 % ročně nemusí být výjimkou. Pak záleží na modelu: buď tato nebankovní instituce nabídne tento úvěr (pohledávku) na peer-to-peer platformě, nebo platforma samotná přímo zprostředkovává půjčky. V prvním případě si nebankovní instituce nechá, dejme tomu z 20 % pro příklad 6 %, peer-to-peer platforma si nechá 2 % a nabídne tento úvěr investorům, ať už firmám či častěji jednotlivcům, kteří ho mohou nakoupit za zbylých 12 % ročně. Existují různé modifikace a modely, někdy je platforma a vydavatel jednou osobou atd., to, co jsem řekl, nemusí být úplně přesné, ale toto pro představu asi stačí. Tedy investor drží něco jako dluhopis, prakticky je to pohledávka, ze které dostává pravidelný úrok a na konci získá jistinu.

Toto je přehled všech financovaných úvěrů z asi v Česku nejpopulárnější zahraniční platformy lotyšského Mintosu: Mintos je případem platformy, která nabízí již realizované úvěry nebankovních zprostředkovatelů. Je zde kromě rychle rostoucí popularity vidět, že historie firmy a také celého odvětví, je velmi krátká, zde od roku 2017, tedy pouze 3 roky. Celé odvětví si ještě neprošlo delší hospodářskou či finanční krizí, to je dobré mít na paměti, protože lidé, kteří jsou zadlužení se v krizi dostanou do problémů jako první. Aktuální průměrná úroková míra na Mintosu je něco mezi 12-13 %, nedávno vzrostla, to je zajímavé, na toto se také podíváme. A to je to, co můžeme získat. Pokud tedy víme, kolik můžeme získat, jaká jsou rizika?

P2P investování

Za prvé, pokud půjčujete napřímo, Váš dlužník může přestat splácet, a ve většině případů máte realisticky smůlu, případně někdo za Vás tyto peníze bude vymáhat, možná něco získá, z toho si vezme provizi, a dostanete něco malého nazpět. Pokud vezmeme v úvahu, že jde o úvěry s vysokou úrokovou mírou, mimochodem pro mě je vysoká úroková míra i 6 % ročně, tak takové úvěry není lehké splácet, obzvláště pokud Váš kredit rating nestačí na to, abyste si půjčili v bance.

Další riziko, pokud investujete do úvěru, který vydal zprostředkovatel, riskujete, že pokud tato nebankovní společnost zkrachuje, také pravděpodobně nedostanete nic. Samozřejmě čím více dlužníků nesplácí, tím větší je riziko krachu takového zprostředkovatele. Pokud např. si lidé od Vás berou úvěry za 20 % ročně a Vaše náklady, na administrativu, marketing, prodej atd. jsou dejme tomu 5 % sumy úvěrů, pak stačí, aby jen 12 % dlužníků přestalo splácet, a Váš business začne ztrácet peníze. Mějte na paměti, že za Vámi chodí ti, jejichž schopnost splácet je obecně nízká. A toto se běžně děje: jen na Mintosu se dozvíme o krachu více než tuctu takových společností, kteří zde nabízeli.

A nepomůže, pokud na úvěru byl buyback, tedy zpětný odkup v případě nesplácení dlužníka, tato garance padá spolu s krachem garanta, platforma může úvěr odkoupit, ale pokud to začne dělat ve větším, tak zkrachuje také. Navíc hodně těchto vydavatelů úvěrů se snaží rychle růst, protože mají úspory z rozsahu, to znamená nábory dalších lidí, velké investice do marketingu, což často znamená záporné cash flow, a pokud se dostanou do problémů, konec může být velmi rychlý.

peer-to-peer investing

Může také zkrachovat P2P platforma samotná: je to podnik jako každý jiný. Jakmile výdaje po delší dobu přesahují příjmy, firma se dostane do potíží. Toto také není výjimečné. Jako nedávné příklady slouží Lendy či zde zobrazený Grupeer, který nabízel úvěry s vysokými mírami kolem 14 % ročně. Grupeer v zásadě zbankrotoval a zde je jeho přehled z konce června: v podstatě zatím zachránil jen 27 % majetku svých investorů, u dalších 20 % prodloužil splatnost, takže možná i část z tohoto se nakonec k investorům vrátí. Zbylá více než polovina se nachází v problémech. Obvykle to totiž není tak, že by problémy přicházely postupně a vy byste měli příležitost stáhnout své peníze. Je to spíše tak, že najednou otevřete tuto platformu a dozvíte se, že nemůžete dělat nic a že jste patrně přišli o velkou část svých vkladů.

A jistě bychom přišli s dalšími riziky P2P investování. Jedním je jistě kurzové: pokud půjčujeme v EUR nebo dokonce v nějaké exotičtější měně, jako jsou třeba ruské rubly, oslabení této měny vůči české koruně je nepříznivé.

Dále ještě na konto vydavatelů úvěrů je třeba říci, že tito často vydávali úvěry ve slabých cizích měnách, jako je ruský rubl či gruzijské lari, jak vidíme zde na grafu, ale zavazovali se platit investorům v EURech. Tyto slabé měny v koronakrizi oslabily, takže toto vyvinulo další tlak na vydavatele úvěrů, a tedy toto kurzové riziko svým způsobem nesou samotní investoři, protože pokud vydavatel zkrachuje, moc jim toho nezbude.

Jak se proti těmto rizikům spojených s P2P investováním bránit? Rozhodně můžete diverzifikovat. Místo toho, abyste nakupovali úvěry od jednoho vydavatele, jich koupíte od 20 nebo 30, a budete počítat s tím, že se občas nějaký dostane do problémů. Toto již ovšem snižuje Vaši očekávanou návratnost. Pokud Vám takto zkrachuje každý rok jeden vydavatel, a vlastníte jich 30, přijdete o 3 % portfolia. Tedy nedosáhnete již zmíněných 12 % ročně, ale jen dejme tomu 9 % ročně. Asi dobrá cesta: nižší výnos a znatelně nižší nejistota. Toto ovšem není skutečná diverzifikace: protože vkládáte peníze stále do toto stejného businessu, je to jako kdybych řekl, že jsem nakoupil akciový index SP 500 a jsem diverzifikovaný. Nebo jako kdybych hrál ruletu v kasinu a místo jedné velké hry hrál spoustu malých. Podle mě totiž větší riziko přichází s ekonomickým cyklem.

Vliv koronaviru – padáme do krize?

P2P investice

Zajímavou dynamiku můžeme pozorovat na Mintosu od března 2020. Poklesl objem financí, které investoři drželi v úvěrech na platformě. A to ze dvou důvodů: 1) samotní vydavatelé úvěrů mají tendenci být opatrnější, pokud tuší, že se blíží krize, tedy zpřísňují kreditové podmínky pro dosažení na úvěr, a co je tu důležitější, tak 2) investoři se snaží stahovat své prostředky zpět. Podle jednoho průzkumu snad kolem třetiny investorů na Mintosu odtud stahovalo v březnu aspoň část svých prostředků, tedy prodávali úvěry na sekundárním trhu. A aby si někdo Váš úvěr mohl koupit, musíte nabídnout slevu. Tato sleva dosáhla na Mintosu 20 %. Tedy někteří investoři byli ochotni podstoupit 20% ztrátu, jen aby se dostali k penězům. Tedy nečekejte, že pokud máte zainvestované peníze a nechcete čekat do splatnosti, že se k nim můžete kdykoliv dostat. V důsledku stažení prostředků mnoha investorů také objem nefinancovaných úvěrů na Mintosu prudce vzrostl.

Jak na tento či podobný vývoj reagovaly různé platformy? Toto je snímek z p2p-banking.com. Platformy zvýšily svou komunikaci ve snaze uklidnit investory, v některých případech zavedli dočasný odklad splátek dlužníků, samozřejmě zvýšení marketingu na přitáhnutí dalších peněz investorů a mnoho z nich zvýšilo úrokové míry o jeden či dva procentní body. Bondora dokonce začala nabízet tombolu, kde bylo hlavní cenou BMW. Zde vidíte, co si např. Bondora myslí o svých tzv. investorech: snaha přesvědčit investory, aby vkládali své peníze jen díky nějaké tombole. Tedy jasné úsilí přitáhnout další peníze na platformy, protože jejich příjmy a zisk se odvíjí z objemu financovaných úvěrů, což nemusí být v souladu se zájmy investorů. Pokud tato platforma rychle rostla, zvyšovaly se její pravidelné výdaje, a pokud objem úvěrů poklesne, sníží se příjmy, a pokud nedokáže radikálně osekat náklady, může přijít rychlý konec.

Problémy dlužníků a jejich pokles schopnosti půjčky splácet vedou k poklesu efektivní návratnosti, kterou investoři mohou dosáhnout. Nyní je to pěkně vidět v důsledku pandemie. Jak jsme si říkali na příkladu: krach jednoho vydavatele úvěrů ústí pokles z 12 % na 9 % ročně. Např. zde na snímku britský Ratesetter snížil vyplácené úroky ze 4 % na 2 % ročně, to je zpráva z května. Nebo další platforma lending work zmrazila na 90 dnů všechny výběry peněz. A jak jsem naznačoval, míra splácení může poklesnout jen o relativně malý kus, aby se věřitel dostal do ztráty.

Pro mě osobně tento systém zavání velkým rizikem, které navíc nejsem schopen blíže posoudit, protože tyto platformy a společnosti vydávající úvěry nejsou veřejně obchodované, a ve většině případů je v podstatě nemožné provést analýzu jejich finančního zdraví. Pokud by tento systém byl bez rizika, vydavatelé úvěrů by se nemuseli obracet na veřejnost, aby je financovala s úrokovými mírami mezi 12 a 14 % ročně, stačilo by získat úvěr na klasických kapitálových trzích. Proč se dělit s investory o zisk? Důvodem je právě riziko: to vydavatel úvěru či platforma přesouvá na investory, kteří mají nejméně informací na posouzení rizika. Dobrý business není být investorem, ale provozovat platformu, a pobírat poplatky z každého obchodu: také proto se v posledních letech vyrojilo tolik nových společností.

Navíc, tak trochu, celý tento systém funguje na přístupu, že dlužník, který často nemá dobrou solventnost, financuje nejen vydavatele úvěrů, ale i platformu a investora. V krizi vždy ti, kteří tak tak lapají po dechu, tak se dostanou pod hladinu, a mnoho platforem a vydavatelů má nyní problém. Navíc osobně jsem proti půjčování si peněz na spotřebu – jednoduše musím spotřebovat méně než vydělám – samozřejmě mohou existovat nouzové situace, ale to podle mě ve většině případů není tento případ.

P2P investování: Co si z toho odnést?

Nechci radit, investujte nebo neinvestujte, mým cílem je, abyste co nejlépe věděli o rizicích. Pro mě je toto spekulace, tedy: lze se dobře najíst, dokud párty trvá, a nevím, kdy se zhasnou světla. Proto osobně zůstávám u investic do podniků, kde dokáži posoudit poměr rizika a odměny a nacházet příležitosti s nízkým rizikem a vysokou odměnou, díky znalostem a energii, kterou tomuto věnuji. Pokud tedy dávám nějaké doporučení, tak investujte do toho, kde dobře znáte rizika a pravděpodobnost ztráty své investice.