Jak se připravuji na pokles trhu, finanční krizi a ekonomickou recesi

Americký trh poklesl za 3 týdny o 13 %, S&P 500 klesl pod 3000 bodů, některé akcie klesly i o 50 %, a nálada na trhu se změnila z extrémní chamtivosti (jak můžeme vidět zprávu z 23. ledna) až na extrémní strach (na konci února). Na trhu panuje strach z globální recese a celosvětové pandemie v důsledku koronaviru.

V tomto článku se podíváme na to, co mi dává jistotu při investování, podíváme se na portfolio, které mám zveřejněné na Portálu, který můžete navštívit (odkaz je v popisu videa níže), a také, jak se připravuji na to, co může přijít. V pátek, jen před pár dny, jsem přikoupil do svého portfolia na Portále, a podíváme se tedy také na to, podle čeho jsem se rozhodoval. Na situaci ohledně koronaviru jsme se dívali také v článku na začátku krize v kontextu Číny.

Pohled Warrena Buffeta

Minulý týden jsem se díval na rozhovor s Warrenem Buffettem v americké televizi, kde se ho moderátorka ptala na akcie, na to co si myslí o poklesech na trhu, zdali je čas panikařit atd. W. Buffett několikrát v průběhu tohoto rozhovoru odpovědět, že se soustředí na podniky. A to je důležité rozlišovat (mám pochyby, zda paní moderátorka pochopila rozdíl mezi podnikem a akcií).

Ceny akcií se mění každým dnem, a toho média využívají, aby z využívali strachu, paniky, nebo vzrušení. Např. pokud cena Applu poklesne o 5 %, je to velké vzrušení/strach, zatímco pokud se podíváme na podnik Apple: je to přibližně ten stejný podnik jako před rokem, a jak Buffett dodává, za 10 let to bude jistě mnohem lepší podnik. Je to tak, zároveň z tohoto se velmi špatně dělá chytlavá zpráva do médií.

Jak vidíme zde na záběru z televize: W.Buffett mluví o tom, jak se soustředí na dlouhé období, zatímco televize vedle něj pouští denní změny různých indexů a akcií. Citát W. Buffetta dole: americkým podnikům se bude v dlouhém období skvěle dařit. A vlevo extrémně krátkodobá orientace televize, ještě s nadpisem „Fair Value“ – tedy skutečná či férová hodnota. Cílem médií není nás obohatit, ale přimět nás k tomu, abychom se dívali: pomocí prezentování strachu, paniky, vzrušení, násilí a podnícením dalších zvířecích instinktů.

koronavirus
buffett

Pokud se ovšem soustředíme na podniky, tak jako Buffett – tedy na to, co kupujeme – investování přestane být vzrušující (a také plné strachu) a začne být nudné, a zároveň velmi ziskové. Zásadní v mém přístupu k investování tedy je, že kupuji podnik, ne akcii. Toto velmi rád budu opakovat pořád dokola: podnik, ne akcii. Např. pokud jsem s radostí nakupoval akcie určitého podniku za 10 USD za kus, budu ještě radši, když budou stát 7 USD za kus, protože přikoupím.

Moje portfolio a příprava na krizi koronaviru

Minulý týden jsem sestavil tuto tabulku svého portfolia na Portále, abych se s těmi, kteří mají předplacený Portál, podělil o své aktuální myšlenkové pochody. Podle aktuální ceny jsem propočítal mou roční očekávanou návratnost: ta sahá od 8 % po 40 % ročně (u jednoho případu panuje nejistota). A dodal jsem jestli přemýšlím o koupi či prodeji v rámci svého portfolia. U několika podniků přemýšlím o přikoupení a u jednoho je možnost, že ho během následujících měsíců prodám a prostředky použiji na investici s vyšší návratností.

portfolio
koronavirus

Pro řízení tohoto portfolia je také důležité, že každý měsíc vkládám další fixní částku, čímž řídím riziko. Můžu si dovolit být plně zainvestovaný, protože vím, že budu mít hotovost na přikoupení. Takto jsem připraven na to, co může přijít. Pokud bych neměl hotovost, nebyl by to konec světa. Při poklesu cen bych jednoduše čekal.

Pokud bych řídil portfolio, kam už další peníze nepřidávám, nechával bych si část prostředků v hotovosti, abych případně mohl přikoupit, a pak dejme tomu, že kdybych měl investici s velmi velmi nízkým rizikem a očekávanou 30% roční návratností, byl bych plně zainvestovaný. Rozhoduji se tedy na základě mé očekávané návratnosti, a ne na snaze předvídat, kam se posune trh.

Dividendy pomáhají řídit riziko

Zpět k mému portfoliu. Další výhodou tohoto portfolia je, že obsahuje podniky s velkými dividendami. Ne, že by mým jediným cílem byly současné dividendy, to rozhodně ne – více jsme rozebírali ve videu zaměřeném na dividendové investování. Zajímá mě celková hotovost, kterou dostanu, a dividendy nemusí být jediný způsob mé odměny, jak jsme se dívali v tomto videu. Během roku 2019 jsem dostal přibližně 4 % portfolia na dividendách (což je dvakrát více než poskytuje SP 500), tento rok to bude ještě více. A tyto dividendy reinvestuji – mám tak další ochranu před poklesem, další příjem, ze kterého můžu přikoupit.

Tím, že již mám portfolio, pravidelně investuji, tak přesně vím, co koupit a co dělat. Nesnažím se nakupovat akcie, které spadly o 50 % jen proto, že spadly o 50 %, protože to pořád může být nedostatečně dobrý podnik. K čemu mi je, že jsem něco koupil ve slevě, když se mi to za 3 roky porouchá.

buffett

Mám svůj seznam aktuálně 16 sledovaných podniků, které detailně sleduji a vím, co kupuji, a z tohoto seznamu vybírám. Mým cílem je mít 30-60 pravidelně sledovaných podniků. Jsem hodně vybíravý, co se týče kandidátů na sledování. Proč? Protože investuji své vlastní peníze, a těch si vážím.

Koronavirus nemusí vyústit ve strach

Díky pravidelným vkladům hotovosti a dividendám jsem připravený na to, že ceny mohou poklesnout o 50 % – budu pak velmi rád přikupovat – a také jsem připravený na to, že od tohoto momentu budou ceny opět růst. Právě tím, že jsem spokojený při jakýchkoliv pohybech cen, můžu klidně spát a čekat až podniky udělají svou práci. A základem této jistoty je orientace na podnik, ne na akcii. Koronavirus je pak něco, co mě při investování nemusí až tak zajímat.