Portál

Vše pro investice do akcií na jednom místě.

Obsah Portálu

 • Na Portálu najdete dvě akciová portfolia, kde investuji své vlastní peníze. Na Portálu je k dispozici kompletní historie transakcí. V případě nové transakce (nákup / prodej) co nejdříve posílám informační email. Jedno portfolio je zaměřené na společnosti, které již navrací hodnotu investorům zpět skrze dividendy a zpětné odkupy akcií (dividendové portfolio), druhé portfolio je zaměřeno na spíše menší společnosti, které jsou orientované na růst svého byznysu v budoucnosti (růstové portfolio). Můj investiční horizont při výběru investice je obvykle 3-5 let, přičemž nejradši akcie držím dlouhodobě.
 • Detailní analýzy, na základě kterých jsou prováděny transakce. Analýzy držených akcií (a některé další) jsou pravidelně aktualizovány. Analýzy i aktualizace jsou také součástí Portálu. Vidíte tedy, proč dělám to, co dělám. Máte prostor na vlastní rozhodnutí. Počet analýz na Portálu v čase roste a noví členové mají přístup ke kompletní historii.
 • Daňová problematika: detailní video návody, jak zpracovat daňové přiznání v případě fyzické osoby (prodej akcií, zdanění dividend). Tento materiál byl vypracován v kooperaci s daňovým poradcem.
 • Další výukový materiál týkající se hodnotového investování.
 • Živé diskuzní fórum, kde jsem aktivní, a rád odpovídám na dotazy. Jednou týdně máme také online setkání, kde odpovídám na otázky členů Portálu. Nemusíte se tak bát, že byste byli na Portálu zcela osamoceni.

Statistiky Portálu

 • Dosud (říjen 2019 – prosinec 2023) jsem na Portálu zpracoval 110 detailních akciových analýz, což odpovídá zhruba dvěma novým analýzám měsíčně. V poslední době bylo mé tempo jedna nová analýza měsíčně. V investování je důležitější kvalita nad kvantitou a z praktického hlediska stačí dvě nové dobré investiční myšlenky ročně. Zpracování analýzy obvykle vyžaduje dny až týdny práce, někdy společnost sleduji několik let, než si vytvořím dostatečně jasný obraz.
 • Aktuálně pravidelně aktualizuji více než 30 akcií (tj. zpracovávám k nim pravidelné aktualizace). Obvykle jde o akcie v mých portfoliích. Osobně sleduji vývoj několika set akcií.
 • Návratnost portfolií dosud byla 22 % a 15 % ročně v období 2019-2023 (mé minimální očekávání je 10 % ročně dlouhodobě). Průměrně provedu jeden obchod v každém portfoliu měsíčně. Většinu akcií držím přinejmenším několik let.
 • Téměř každý den reaguji na příspěvky na diskuzním fóru.
 • Analyzoval jsem akcie v různých regionech (vč. USA, Kanada, západní Evropa, Polsko, Brazílie, Austrálie, Hong Kong..) a odvětvích (software, armáda, nemocnice, výroba obalů, elektrárny, těžba ropy a plynu či dalších komodit, recyklace odpadů, výroba spotřebního zboží, bankovnictví…).
 • Používám brokera Interactive Brokers (LYNX Broker), který je pro mnoho investorů v ČR a na Slovensku asi tou nejlepší volbou. Pro mezinárodní investování je výhodné mít přístup na různé velké světové akciové trhy. Samozřejmě, fungují i další brokeři.
 • Můj cíl je Portál provozovat aspoň 20 let, tedy 2019-2039. Pokud jste Portál objevili až nyní, rozhodně nepřicházíte pozdě.

Stovky spokojených uživatelů…

Velice oceňuji co pro nás děláte. – Martin

Velmi se mi libí jak máte zpracované analýzy. Jednoduché, přehledné a snadno pochopitelné. Také se mi líbí Váš názor a určitá opatrnost v něm. Také oceňuji, že uvádíte své portfolio včetně nákupních cen. Dává to Vašemu projektu mnohem větší důvěryhodnost a myslím, že na této myšlence svůj projekt stavíte.

Jiří

Váš portál je presne to čo som potreboval aby som si trúfol začal s investovaním. Vlastne som sa o akcie začal reálne zaujímať až vďaka vašim videám na YouTube a začal som aj študovať literatúru ktorá sa tým zaoberá pretože nechcem byť dlhodobo závislí od jedného zdroja informácií.

Zdeno

U investování mě baví, že co se naučím, tak si můžu ihned vyzkoušet v praxi. Věřím, že právě vzdělávání je tou nejbezpečnější cestou k ziskovému portfoliu! Platím si několik portálů např. Investopedia, Motley Fool, Simply Wall Street a s čistým svědomím můžu doporučit i portál Rozumný investor. Cením si srozumitelnosti, kvality informací a pro mnohé bude výhodou, že je v češtině.

Tomáš

Příklady úspěšných realizovaných investic

Spartan Delta (SDE)

SDE je kanadský těžař zejména plynu operující v Kanadě. Společnost vznikla v roce 2020 nákupem aktiv zbankrotované Bellatrix Exploration (bankrot důsledkem vysokého dluhu a nízké ceny ropy a plynu). SDE měl kvalitní management, který měl za sebou již 3 úspěšné projekty (vybudování společnosti s následným prodejem). Společnost měla nízký dluh a celkový poměr odměny a rizika vypadal výhodně i při nízkých cenách plynu.

V roce 2022 jsem prodal část investice se ziskem 422 % a během roku 2023 jsem realizoval zbytek zisku, který ještě narostl, protože SDE prodal velkou část svých aktiv a vyplácí mimořádnou dividendu. Tímto má investiční teze úspěšně skončila.

V této investici jsem využil možnosti investovat do nové společnosti, která měla kvalitní management a prověřená aktiva. Nákup aktiv po bankrotu předešlých vlastníků bývá solidní místo k hledání zajímavých investičních myšlenek. Hodnota společnosti na burze v roce 2020 byla cca 200 mil. CAD, tedy společnost byla příliš malá, aby se o ní zajímaly velké investiční fondy, a pochopitelně byla mimo dosah pasivních investorů. Ve svém investování usiluji o to maximálně využít výhod, které má soukromý investor nad velkými hráči.

Více o SDE sdílím v tomto videu.

 

Eurocommercial Properties (ECMPA)

ECMPA je nizozemský REIT, tedy společnost, která vlastní a pronajímá nemovitosti, v tomto případě kvalitní nákupní centra obvykle s kotevním super-(hyper-)marketem s potravinami, který garantuje pravidelnou návštěvnost: ve Francii, severní Itálii, Belgii a Švédsku. Akcie jsem nakupoval v září 2020, kdy se cena přiblížila 9 EUR, což, zpětným pohledem, byl vrchol skepse investorů vůči tomuto sektoru.

Zadlužení společnosti bylo přijatelné, čistá hodnota aktiv přesahovala 44 EUR, můj odhad volného cash flow (příjmy z pronájmu minus provozní náklady, kapitálové výdaje, úroky a daně) byl kolem 20 % ročně a společnost disponovala kvalitním managementem s více než 20letými zkušenostmi za kormidlem a historií tvorby hodnoty pro akcionáře.

Akcie jsem prodal jen o 9 měsíců později se ziskem 152 %. Využil jsem negativního sentimentu na trhu tím, že jsem aplikoval dlouhodobý horizont: Společnosti nehrozilo, že se dostane do finančních problémů, a z mého pohledu bylo jen otázkou času, než se situace normalizuje. Investici jsem prodal, protože velkým nárůstem ceny klesl poměr odměny a rizika, a nacházel jsem zajímavější investiční myšlenky.

Petrobras (PBR)

PBR je brazilský integrovaný producent zejména ropy, kde má kontrolní podíl brazilská vláda, jehož akcie se obchodují v USA. Petrobras má velmi kvalitní aktiva (pre-salt ložiska ropy s velmi nízkými náklady produkce) s rizikem zásahu brazilské vlády, které by bylo negativní pro akcionáře.

Akcie jsem nakupoval v listopadu 2021, protože společnost generovala gigantická volná cash flow a management indikoval výplatu dividend. Jen pár týdnů po mém nákupu management definoval jasnou dividendovou politiku, nadešel rok výplat gigantických dividend. Za 10 měsíců od nákupu jsem realizoval zisk 96 %, těžko uvěřitelné, že velká část zisku byly vyplacené dividendy. V roce 2023 jsem znovu investoval a během zbytku roku opět zhodnotil svou investici o cca 100 % díky dividendám a růstu ceny akcie.

PBR je dobrý příklad toho, že se nesoustředím pouze na malé společnosti. Především mě zajímá poměr odměny a rizika. Každá společnost má svá specifická rizika. U sledovaných společností se snažím pravidelně číst všechny významné materiály a účastním se konferenčních hovorů. Jen tak si můžu vytvořit vlastní perspektivu, která mi může poskytnout investiční výhodu. Brazilské vlády se změnily, ale k poškození minoritních akcionářů nedošlo.

Jak se stát členem Portálu

Přístup k obsahu Portálu mají pouze členové s aktivním členstvím. Členství lze zakoupit na roční bázi (platba za každých dalších 365 dní). Do 21 dní od nákupu můžete požádat o navrácení peněz bez udání důvodu a peníze Vám přijdou zpět. Portál je vytvořen na platformě teachable.com (po zaplacení obdržíte odkaz na obsah Portálu a Vaše údaje k přihlášení).

Níže jsou uvedeny Podmínky členství. Platbou členství souhlasíte s těmito podmínkami.

Nabízím platbu převodem na účet či platbu kartou. Cena bez DPH činí 6610 Kč / 270 EUR za roční členství.

Po platbě převodem obrdžíte fakturu (daňový doklad) ve formátu PDF. V případě platby kartou obdržíte potvrzení o platbě od teachable. Pokud potřebujete daňový doklad v PDF, doporučuji platit převodem.

K vytvoření přístupu při platbě převodem dochází obvykle během 24 hodin. V případě platby kartou si přístup vytvoříte okamžitě během několika jednoduchých kroků.

Do 21 dní od nákupu můžete požádat o navrácení peněz bez udání důvodu a peníze Vám přijdou zpět.

Platba převodem na účet:

Platba v Kč

číslo účtu: 218845276/0300

částka vč. DPH: 7998,10 Kč (ČR)

zpráva pro příjemce: Váš email

QR kód pro platbu v Kč převodem:

Platba v EUR

IBAN: CZ42 2700 0000 0011 3899 6028

BIC: BACXCZPP

Banka: UniCredit Bank

částka vč. DPH: 324 EUR (Slovensko), 326,70 EUR (ČR)

zpráva pro příjemce: Váš email

DPH je účtováno podle fakturační adresy zákazníka (jsem plátce DPH, odpočet je pochopitelně možný). Plátci DPH na Slovensku platí částku bez DPH (=270 EUR). Pro nákup ze zemí mimo ČR a Slovensko v případě platby převodem mě prosím kontaktujte.

Pokud zaplatíte převodem na účet, pošlete mi prosím zároveň email (jindrich@rozumnyinvestor.cz), kde uvedete své jméno a fakturační adresu. Poté Vám vytvořím přístup. Členství je vždy předplaceno na jeden rok (365 dní od zakoupení).

Platba kartou (odkazy na platební bránu):

Pokud zaplatíte kartou, poskytovatelem služby je Teachable (obdržíte do emailu potvrzení o platbě, které slouží jako doklad). Pokud zaplatíte převodem, poskytovatelem služby jsem já a obdržíte jako doklad fakturu ve formátu pdf.

Podmínky členství

Celý obsah Portálu má pouze vzdělávací či zábavný charakter. Nejedná se o nabídku investování na kapitálovém trhu. Smyslem služby je podpořit vzdělávání odběratelů skrze ukázky analýz vybraných cenných papírů a finančních výkazů vybraných společností. Velká část tohoto vzdělávání se odehrává na konkrétních příkladech, které ovšem nejsou doporučeními k obchodování. Součástí vzdělávání je také ukázka správy investičního portfolia, kde používám své osobní prostředky. Tento způsob správy portfolia pro vás nemusí být vhodný. Máte příležitost poučit se z mých úspěchů a chyb.

Neposkytuji žádnou z hlavních či vedlejších investičních služeb vyjmenovaných v zákoně o podnikání na kapitálovém trhu č. 256/2004 Sb. Nenesu odpovědnost za Vaši případnou ztrátu způsobenou obchodováním na kapitálovém trhu. Investování zahrnuje rizika.

Nejedná se o finanční poradenství, ani investiční poradenství. Na Portálu zveřejňuji své subjektivní názory (včetně úvah o budoucnosti, které budou pravděpodobně odlišné od reality) a svůj přístup k investování. V analýzách používám zdroje, které jsou veřejně dostupné, ve které mám důvěru, nicméně nemůžu garantovat jejich přesnost, stejně jako nemůžu garantovat přesnost materiálů na Portálu.

Neposkytuji individuální rady, do čeho investovat, ani nedávám doporučení ke koupi či k prodeji. Konkrétní investice, které jsou dobré pro mě, nemusí být dobré pro Vás. Kupříkladu, mám více než desetiletý investiční horizont a jsem schopen tolerovat vysokou volatilitu cen na trhu. Pokud potřebujete individuální finanční či investiční poradenství, prosím, obraťte se na kvalifikovaného poradce. Mezi uživatelem Portálu a autorem není žádný poradenský vztah.

Významná část diskutovaných akcií je součástí mého osobního portfolia, což může zkreslovat můj pohled.

Nejsem placen či jinak kompenzován diskutovanými společnostmi.

Pravidla Portálu rozumného investora:

 1. Je zakázáno sdílet přístup na Portál s kýmkoliv dalším.
 2. Je zakázáno bez souhlasu autora (Jindřicha Pokory) jakýmkoliv způsobem šířit obsah Portálu. Šíření je možné pouze s výslovným souhlasem autora.

Porušení pravidel Portálu rozumného investora může ústit ve zrušení členství bez nároku na vrácení již uhrazeného poplatku.

Uživatelská licence

 1. Je povoleno dočasně stáhnout jednu kopii jakýchkoli materiálů ke stažení na webových stránkách školy pouze pro osobní, nekomerční přechodné prohlížení. Jedná se o udělení licence, nikoli o převod vlastnického práva, a na základě této licence nesmíte:
 2. upravovat nebo kopírovat materiály;
 3. používat materiály pro jakýkoli komerční účel nebo pro jakékoli veřejné vystavení (komerční nebo nekomerční);
 4. pokoušet se dekompilovat nebo zpětně analyzovat jakýkoli software obsažený na webových stránkách školy;
 5. odstranit z materiálů veškerá autorská práva nebo jiné vlastnické zápisy; nebo
 6. přenést materiály na jinou osobu nebo „zrcadlit“ materiály na jakýkoli jiný server.
 7. Tato licence bude automaticky ukončena, pokud porušíte kterékoli z těchto omezení, a může být kdykoli ukončena. Po ukončení prohlížení těchto materiálů nebo po ukončení této licence musíte zničit veškeré stažené materiály, které máte v držení, ať už v elektronickém nebo tištěném formátu.

Portál: Rychlé odkazy

 

Pokud máte jakékoliv dotazy, případně problémy s Portálem, neváhejte mě kontaktovat (email: jindrich@rozumnyinvestor.cz).

Email

jindrich@rozumnyinvestor.cz

Jak mě lépe poznat

Navštivte YouTube kanál Rozumný investor.