Důležité důvody proč byste měli mít finanční cíl - nejen o investování

Lidé často přicházejí k investování s perspektivou „mám nějaké peníze stranou, co je tak investovat?“ nebo „myslím, že bych měl investovat,“ či „chci investovat.“ Toto není nutně špatný začátek, nicméně, pokud se neposuneme dále ke konkrétním finančním cílům, vytváříme si mnoho potenciálních problémů.

finanční cíl

Co je to cíl. Cíl je požadovaný stav, který je nejlépe konkrétní, měřitelný, v souladu s naší vizí a časově ohraničený. Také je dobré zvážit, zda je realistický, i když to může být zavádějící, protože pokud transformujeme své vědomí, můžeme dosahovat dříve nemyslitelných met. Proto místo realistický radši uvádím, že musíme vnitřně věřit, že jsme schopni ho dosáhnout. Cíl je obvykle něco, co chci mít za X měsíců či let (např. pasivní příjem 10 tisíc měsíčně za 3 roky), nebo je to něco, co dělám pravidelně, např. každý měsíc dávám 10 % svého příjmu na investice. Efektivní cíl odpovídá na otázku „Co ve skutečnosti chci.“

Když už tušíme, co je cíl, podívejme se tedy, proč je důležité mít cíl.

Finanční cíl nám dává jasno

Cíl nám dává jasno. Pouze představa „mám nějaké peníze stranou, co je takto investovat?“ mi ve skutečnosti nedává příliš návodu k tomu, co dělat. Pokud mám jasný cíl: za 5 let dosáhnout 1 mil. Kč, je jasné, co chci, a nastavuje mi to rámec, ve kterém se pohybuji. Bude mi pak pro dosažení cíle stačit odkládat stranou 200 tisíc ročně? Velmi pravděpodobně ano. Bude mi stačit jednou navštívit finančního poradce, který ihned alokuje mých ročních 50 tisíc do podílových fondů? Dost možná ne.

Také pokud je mým cílem dosáhnout finanční nezávislosti a pasivního příjmu, který pokryje všechny mé běžné výdaje, pak se mi pravděpodobně vyplatí se sebevzdělávat ať už o investování, nebo o tom, jak vytvořit podnikání, další zdroj příjmů, který mi bez mé nutné práce bude generovat příjem. Naopak, pokud je mi 30 let a můj cíl je mít stranou trochu peněz navíc na důchod, pak mám daleko rozvolněnější kritéria, a nemusím věnovat svým financím tolik energie.

cíl a kritérium

Podle cíle se také můžeme jednoduše rozhodovat. Např. můj cíl je investovat do podniků, u kterých je má očekávaná návratnost aspoň 15 % ročně. Tento jasný cíl zjednodušuje celý proces investování, protože mám jasné kritérium, podle kterého se rozhoduji: jakmile vidím takový podnik, vložím tam peníze, a nemusím spekulovat, zda se cena akcie bude pohybovat nahoru či dolů. Jednoduše najdu investici splňující můj investiční cíl, a investuji. Jasným cílem tak také utneme jakoukoliv spekulaci. Ultimátně, závazek k cíli je demonstrace našeho přijetí odpovědnosti za naše finance.

Cíl nám dává prostor ke spokojenosti

Lidskou přirozeností je chtít stále více a více. Např. možná, když jsem byl student bez peněz, chtěl jsem vydělávat 25 tisíc měsíčně, to by bylo pro mě úžasné, pak jsem dejme tomu tuto práci získal, a dříve nebo později jsem začal toužit po větším příjmu, po čase mě povýšili a já začal vydělávat 35 tisíc měsíčně. Opět jsem se chvíli radoval, jen abych později opět toužil po větší částce objevující se na mém bankovním kontu. Tak jsem změnil práci, kde mi nabídli 50 tisíc měsíčně. A co se nestalo? Dočasnou radost následovalo opět toužení po více. Takto se běžně sabotujeme, protože naše tendence je, že nikdy nemáme dost. A toto se, pokud jsme k sobě upřímní, odehrává v té či oné sféře života pro každého z nás.

Stejně tak v investování. Vydělal jsem 100 tisíc, skvělé, a chci víc. Nebo: mám na kontě dva miliony, a chci víc. Ve skutečnosti sám sobě komunikuji, že mi toto není dostatečně dobré. Proto přichází důležitá otázka: Kolik je ve skutečnosti dost? Jaký je tento cíl, abych se spojil se spokojeností, že více nepotřebuji? Takto si dáme prostor pro to, abychom si vytvořili spokojenou a naplněnou životní zkušenost, namísto toho, abychom se neustále honili za více. Protože pokud nemám dost, ve skutečnosti vycházím z nespokojenosti, a vytvářím si nespokojenou a utrápenou životní zkušenost, protože se neustále za něčím honím.

Finanční cíl vede ke správným rozhodnutím

Připomeňme si Benjamina Grahama, učitele Warrena Buffetta, který prohlásil: „Investorův hlavní problém a dokonce i jeho největší nepřítel, bude pravděpodobně on sám.“ Jedním z našich sebepodvodů je preference krátkodobého uspokojení a úkor dlouhodobé prosperity, ať už se to projevuje v zadlužení se kvůli věcem krátkodobé spotřeby, nebo v tom, že se snažíme vybírat akcie, které mají aktuálně vysoké dividendy, ale které ne nutně budou mít vysoké dividendy i v budoucnosti.

Také máme tendenci reagovat na každý sebemenší pokles trhu, jsme netrpěliví, a máme tendenci rozhodovat se podle toho, co se právě děje ve zprávách. Pokud máme jasný cíl, tak se tohoto krátkodobého šílenství a svádějících investic či spekulací můžeme vzdát, protože neustále držíme směr k tomu, co jsme si vytyčili, aniž bychom byli pod kontrolou své mysli a emocí.

uso

Např. mnoho nezkušených investorů se snažilo za poslední týdny vydělat na rekordně nízkých cenách ropy. Zde máme ETF United States Oil Fund – a mnoho těchto investorů jednoduše nakupovalo toto ETF, aniž by věděli cokoliv více, co teprve mluvit o tom přečíst si prospektus tohoto ETF.

uso

Toto je přehled z aplikace robinhood, kterou k obchodování používají zejména mladí lidé. A můžeme vidět, jak v dubnu vystřelil počet uživatelů, kteří drželi toto ETF. Z méně než 10 tisíc na více než 140 tisíc. Pokud odhlédnu od této čisté spekulace založené na jediné myšlence „cena šla dolů, to znamená, že půjde nahoru,“ tak toto ETF ani nekopíruje cenu ropy. Pokud si přečteme prospektus, tak zjistíme, že toto ETF se snaží kopírovat cenu futures kontraktu následujícího měsíce (kupovat toto ETF je tedy něco velmi jiného než kupovat aktuální ropu) a za poslední dobu se mu nedařilo ani toto kvůli výjimečným událostem ohledně ropy a dokonce toto ETF investovalo také do dalších aktiv (což bychom opět objevili v prospektu ETF, kdybychom si ho přečetli), což dále oddělilo vývoj ceny tohoto instrumentu od aktuální ceny ropy. Takto snaha krátkodobě vydělat vede k naprostému pomatení toho, co poté děláme.

Cíl vede ke kreativitě

závazek a finanční cíl

Vraťme se k finančním cílům. Existuje úsloví: Když se zavážeme, prozřetelnost se pohne. Pokud si tedy stanovíme konkrétní cíl a zavážeme se k němu, tedy spojíme se s energií, že toto se děje (aniž bychom nutně měli přesně naplánováno, jak se toto děje), přirozeně si pak začneme všímat věcí, které dříve ucházely našemu zraku, či dokonce nám do života budou přicházet události napomáhající našemu cíli.

Např. pokud se opravdu zavážu k tomu do dvou let vydělávat 100 tisíc měsíčně, daleko pravděpodobněji toho dosáhnu, a často velmi překvapivým způsobem, než když zůstanu u neurčitého „chci mít více peněz.“

Jaký by měl být cíl

Finanční cíl by měl být konkrétní: Např. do pěti let budu mít pasivní příjem aspoň 100 tisíc Kč ročně. Nebo: každý měsíc během následujících 10 let vložím aspoň 2000 Kč do svých podílových fondů.

Finanční cíl by měl být měřitelný, tedy měly bychom vědět, zda jsme ho dosáhli či ne. Např. do 10 let budu finančně nezávislý není nutně konkrétní a měřitelný cíl. Co znamená „finančně nezávislý.“

Finanční cíl by měl být časově ohraničený. Lepší než dávat si cíl „každý měsíc investuji 5 tisíc“ je lepší dát si cíl „každý měsíc během následujících 5 let investuji 5 tisíc.“ Druhá varianta mi dává prostor tento cíl splnit, a případně ho upravit.

Finanční cíl by měl být v souladu s naším smyslem. Pokud si dám cíl, že za 15 let budu mít na účtu 5 milionů, je to něco, co ve skutečnosti chci? Finanční cíl by měl být v souladu s naší vizí a s tím, co chceme v životě prožívat a dosáhnout. Možná moji rodiče chtějí, abych si spořil, ale chci to ve skutečnosti já sám? Cíl je osobní záležitost: co je dobrý cíl pro mě, ještě není dobrým cílem pro někoho jiného.

Finanční cíl je demonstrací našeho přijetí odpovědnosti za náš finanční život, protože vyhýbání se odpovědnosti se často projevuje v tom, že zůstáváme vágní „chtěl bych více peněz,“ a tímto se porážíme, protože si zmenšujeme prostor pro vytvoření si životní zkušenosti, po které toužíme.

Pokud Vás zajímá ohledně této osobní tematiky v kontextu investování, je zde na youtube např. mé video: 5 důvodu proč byste neměli investovat, které se také věnuje osobnímu rozvoji a psychologii. Pokud máme jasný cíl, můžeme pak využít investování k jeho dosažení.