Jak vydělat při propadu cen: Úspěšné dlouhodobé investování (akcie)

Dostávám spoustu zpráv, za všechny můžu jmenovat: Neměl bych radši vše prodat – co když ceny půjdou ještě níž? Nebo naopak: Měl bych si vzít úvěr a investovat, když jsou ceny nyní tak nízké? Těší mě, že mi posíláte zprávy a já na ně rád odpovídám, protože takto se můžeme učit spolu. A zároveň, ta první zpráva je založená na strachu, a ta druhá na chamtivosti. Podívejme se, jak podle mě úspěšné investování není založené ani na strachu, ani na chamtivosti. Podívejme se, jak pokles trhu může zvýšit Váš dlouhodobý výnos.

Esence dlouhodobého investování do akcií

Na čem je tedy založené úspěšné dlouhodobé investování? Na zisku či hotovosti, kterou generuje podnik, který vlastním. Podívejme se na příklad: Gazprom. Bavíme se o něm opět proto, ne že bych ho doporučoval, ale že ho beru jako příklad, který můžete následovat ve více videjích zde.

Gazprom má zisk na akcii přibližně 2 EUR. Při nízkých cenách ropy a zemního plynu je to méně, a při vysokých cenách je to více. V posledních dvou letech byly ceny zemního plynu spíše nižší. Nyní jsou ještě nižší. Důležitá otázka: Zkrachuje Gazprom? Ve své analýze na Portále jsem uvedl, že Gazprom měl dluh roční úroky z dluhu 3 mld. USD, zatímco hotovost na účtu byla 13 mld. USD. Tedy je velmi nepravděpodobné, že by Gazprom zkrachoval.

Co bude za 10 let? Důležitá to otázka dlouhodobého investora. Trh se vždy dívá na čtvrtletí nebo dvě dopředu. A tady máme jako soukromí investoři výhodu tím, že se soustředíme na dlouhé období.

Zemní plyn bude třeba (je ekologičtější než uhlí nebo ropa): Evropa a Asie ho potřebují dovážet – budou ho potřebovat více než dnes. Gazprom má obrovské zásoby, infrastrukturu a nízké náklady těžby. Dejme tedy tomu, že dříve nebo později (protože krátkodobě to může vypadat nehezky) – v desetiletém horizontu – bude roční zisk opět minimálně 2 EUR (bez inflace), z čehož polovina půjde na dividendy (podle ruského zákona). Tedy dejme tomu, že za 8 let dojde k tomu, že bude roční dividenda 1 EUR na akcii.

Dejme tomu, že mám rozpočet 8 000 EUR a každý rok utratím 1000 EUR na Gazprom.

růst trhu
Tak jak to předpokládáme – ze školy – pěkně lineárně.
propad trhu
Mám strach, ale věřím své analýze…
dlouhodobý pokles trhu

V krizovém scénáři jsme zvládli nakoupit více akcií. Chcete vlastnit 800 nebo 1164 akcií? Pokles trhu totiž přináší příležitosti nakupovat za nižší ceny.

Pokles trhu je příležitostí

Kupuji zisky podniků, ne ceny akcií. Když se orientuji na zisky, těší mě, když ceny rostou? Příliš ne. Těší mě, když ceny klesají? Ano! Nakoupím více, reinvestuji dividendy. A to je esence úspěšného dlouhodobého investování – pokud omezím pravděpodobnost ztráty svého vkladu – tj. krach podniku či dlouhodobé provozní problémy – pak velmi rád nakoupím více, když poklesne cena.

Jak řekl Benjamin Graham, učitel Warrena Buffetta:

investor do akcií při poklesu trhu
Investor do akcií se nemýlí ani nemá pravdu tím, že s ním ostatní souhlasili nebo nesouhlasili; má pravdu, protože jeho fakta a analýza jsou správně.

Pokud jsem spekulant a nevím, co kupuji, pak je strach na místě, protože můžu přijít o vše. Vše, co dělám sdílím na Portálu rozumného investora, který můžete navštívit. Více o mé investiční perspektivě v souvislosti s koronavirem sdílím v samostatném článku.