V minulé první zmínce z této naší celkem nové série videí psychologie pro investory jsme se dívali na náš vztah s chybami, dívali jsme se trochu do našeho podvědomí, a v tomto videu prověříme další fenomén, a to je iluze. Zmíníme mimo jiné akcie GE, Nikola či Tesla.

Psychologie pro investory: Iluze (příklady Tesla, General Electric a další)

Iluze znamená, že mé vnímání něčeho je odlišné od reality dané věci. Možná znáte různé např. optické klamy, ale je toho daleko více: možná jste byli v iluzi, když jste si vybírali vysokou školu – očekávali jste něco jiného, nebo když jste si vybírali životního partnera – vaše původní očekávání pravděpodobně byla aspoň trochu jiná, než jaká byla realita po roce, 5 či 30 letech, nebo když jste uzavírali nějaké pojištění pod dojmem, že Vás ochrání před čímkoliv, nebo jste si mysleli, že ta práce, o kterou se ucházíte, Vás bude bavit do konce života. Příkladů je spousta, velmi často se nacházíme v iluzi a ve světě akcií tomu není jinak. Projděme si výčet klasických iluzí z repertoáru Petera Lynche. Další kniha, kterou tu budeme rozebírat, bude od Petera Lynche, a tak se podívejme již nyní na přemýšlení jednoho z nejlepších hodnotových investorů moderní doby.

wirecard

První populární iluzí je následující způsob přemýšlení: akcie se již o tolik propadla, už příliš klesat nebude. Či jak je tu uvedeno, akcie již musí být na dně. Dejme tomu, že jste sledovali Wirecard, která se v září 2018 prodávala za 192 EUR, cena akcie poté klesla až na únorových 97 EUR za akcii. Možná byste se řekli, to je velký pokles, o moc níž již nepůjde. A měli byste pravdu, o zhruba půl roku později se akcie prodávala za 157 EUR, tedy nárůst o více než 50 %, ale měli jste pravdu? Ne tak docela, protože dnes se akcie obchoduje za méně než 1 EUR, prakticky za nulu, protože společnost zbankrotovala. Jaké je ponaučení? Cena akcie vždy může klesnout až na nulu, tedy pozor na naše mentální ukotvení na základě pozorování historických cen akcií, protože historické ceny nemusí vůbec nic vypovídat o budoucích cenách. Případ Wirecard jsme rozebírali v naší sérii videí knihy Inteligentní investor, odkaz na celý playlist je v popisu videa níže.

tesla

Něco podobného můžeme pozorovat na opačné straně. Můžeme si říkat: Akcie již o tolik vzrostla, jistě nemůže ještě růst. Dejme tomu, že akcie stála 50 dolarů, poté cena vzrostla na 100, 200, na 300 a já si říkám: už tolik vzrostla, jistě nemůže ještě růst. A takto spekuluji. Zde máme jeden z mnoha příkladů za poslední rok: Tesla. Tesla byla pro mě předražená, když stála 50 dolarů, když stála 100 dolarů, a je pro mě jako hodnotového investora předražená nyní, když stojí 700 dolarů. To, že je z mého pohledu předražená, ovšem neznamená, že za dva měsíce nemůže stát 1000 dolarů. Yahoo Finance mi ukazuje PE poměr 1400, to ale neznamená, že cena akcie by nyní nutně musela klesat. Ceny akcií mají tendenci klesat daleko více než kolik si dovolujeme představit a platí to také naopak – růst může překonat naše nejdivočejší sny. Dokud bude převis poptávajících nad prodávajícími, cena poroste, a může to a nemusí souviset s kvalitou mého rozhodnutí akcii nakoupit.

ge

Další iluze: Cena akcie se jednou vrátí zpět. Zde jsem dal příklad dříve gigantické americké firmy General Electric, protože veřejnost z nějakého důvodu považuje velké americké korporace za bezpečné investice. Pokud jste koupili General Electric prakticky kdykoliv mezi rokem 1995 a 2018, jste dnes v mínusu. Z mého pohledu došlo u General Electric ke zničení většiny hodnoty pro akcionáře a není jisté, že se akcie kdykoliv v budoucnosti bude obchodovat dejme tomu na úrovni roku 2017, tedy za 30 dolarů. Zároveň, pokud jste např. nakoupili takto v roce 2017 za 30 dolarů a čekáte, až se cena akcie dostane zpět, racionálně byste nyní měli přikoupit, protože čekáte 200% zhodnocení. Pokud jen čekáte a nepřikupujete, děje se pro Vás patrně něco iracionálního. Celkově, takový způsob přemýšlení: čekání, až budu zase na nule je spojen s naší snahou vyhnout se bolesti, čehož jsme se dotkli také v předešlém videu o investičních chybách. Jinými slovy, mohu se tak snažit popírat, že jsem udělal chybu, protože přiznat si chybu a žít s tím pro mě může být bolestivé.

nikola tesla

Podívejme se ještě na jeden příklad. Peter Lynch jich má daleko více a věřím, že na ně budeme narážet v průběhu naší exkurze jednou z jeho knih. Touto iluzí je představa typu: akcie šla nahoru, a tedy jsem měl pravdu. Nebo obměna tohoto způsobu přemýšlení: akcie šla dolů, musel jsem se mýlit. Jako příklad jsem tu dal v roce 2020 populární akcii Nikola, dnes již méně populární. Pokud jste nakoupili na začátku roku 2020, cena akcie během méně než půl roku vzrostla více než 5krát, jen aby ovšem poté klesla na původní hladinu. Tedy měli byste pravdu svým nákupem? Mýlili byste se? Ani jedno, protože cena akcie nemusí vypovídat nic o hodnotě dané společnosti. Pro mě obvykle společnosti, které nemají žádné zisky, mají nulovou hodnotu, velmi zjednodušeně řečeno. Nikola nejen, že nemá zisky, ale nemá prakticky žádné příjmy, ale to neznamená nic o tom, kam se může aspoň krátkodobě vydat cena akcie. Zde možná bude lepší uplatnit jedno z Lynchových pravidel, které říká, že nemůžeme ztratit peníze na akcii, kterou nevlastníme. Podobně, před pár dny jsem do dividendového portfolia na Portále koupil novou společnost a cena akcie za jeden den po nákupu vzrostla o 16 %. Měl jsem tedy pravdu, že jde o dobrou investici? Ne nutně. Krátkodobě se cena může vydat kamkoliv.

Tedy, z mého pohledu jsme prakticky vždy v nějaké iluzi. Ať už máme nějakou představu o budoucí ceně akcie, ať považujeme danou společnost za něco jiného než ve skutečnosti je (např. většina velkých ropných firem se nyní prezentuje jako energetické společnosti a na svých prezentacích nezřídka uvádí fotky solárních či větrných elektráren, přičemž 95 % příjmů reálně plyne z ropy či zemního plynu), máme limitovanou představu o tom, co se může a nemůže stát (akcie ve skutečnosti může jít daleko výše i daleko níže, než si představujeme), ať už jde o akcie jako Tesla, Nikola, GE či jakoukoliv další. A nikdy nemáme dokonalou znalost všeho, tedy iluze je s námi neustále. Co s tím? Prvním krokem je si to přiznat.

Samozřejmě, vždy budeme v nějaké iluzi, proto má smysl se chránit diverzifikací, mezi cennými papíry a také v čase. A zároveň úroveň své iluze můžeme postupně snižovat kultivací znalostí, a to se snažím prosazovat na youtube a také na Portálu rozumného investora, což je služba, kterou spravuji a kde sdílím vše co dělám v přehledné a názorné podobě.