Investice do ETF se staly pro soukromé investory (běžné lidi) velmi populární. Také proto, že na rozdíl od podílových fondů je můžete obchodovat na burze. V tomto článku se podíváme na jejich rizika a na to, jaký výnos od nich v budoucnu můžeme očekávat.

Co ETF vlastní?

Pokud do něčeho investuji, chci vědět, co to je. Nechci skončit jako ti, kteří investovali do zabalených subprime hypoték a přišli v roce 2008-9 o všechno. Zjednodušeně, ETF vlastní mnoho různých podniků, dluhopisů, nemovitostí, měn či čehokoliv dalšího, co může přinést nějaký zisk. ETF je obvykle sestaveno na nějaké téma – americký trh, high-yield (čti vysoce rizikové) dluhopisy, rozvíjející se trhy atd. Takové ETF pak vlastní např. mnoho různých podniků na rozvíjejících se trzích. Protože tento web je zejména o podnicích (akciích) – podíváme se na akciová ETF.

Příklad investování do ETF: S&P 500

Na vysvětlení si principů ETF si vezmeme snad nejznámější ETF – S&P 500 (nejoblíbenější je od společnosti iShares). Toto ETF reprezentuje 500 největších podniků v USA. Pokud tedy koupíte toto ETF, nakoupíte od každého takového podniku trochu. Mnoho z nich jsou skvělými podniky. V čem je háček?

Zastoupení ETF

Většina ETF, včetně S&P 500, jsou vážená na základě tržní kapitalizace (na základě velikosti podniků podle aktuální ceny akcií na trhu). Větší podniky jsou zastoupené více a menší méně. V případě S&P 500 deset největších podniků představuje cca 22% celého indexu. Zní to logicky.

Co se ovšem stane, pokud je nějaký podnik na trhu žádaný – cena jeho akcií roste – ETF ho pak začne nakupovat, protože roste jeho velikost, a bude prodávat ty podniky, které tak žádané nejsou. Toto je skvělý případ toho, kdy nakupujete vysoko a prodáváte nízko – nakupujete draze a prodáváte levně. Podívejme se na Apple jako příklad:

Kdy byla dobrá chvíle nakupovat Apple?

apple

Květen 2016 byla jedna z dobrých příležitostí. Cena byla nízká. A jak tedy nakupovalo Apple ETF?

apple

Podíl Apple v indexu S&P 500 v květnu 2016 byl nejnižší od roku 2013 (jen 2.88 %). Cena byla nízká, a tak ETF tuto akcii prodávala. To je to poslední, co chce rozumný investor dělat. Cena, kterou zaplatíte, totiž určuje Váš dlouhodobý výnos. Více o změnách zastoupení v S&P 500 sdílím v článku Víte, co kupujete? – ETF S&P 500.

Asi nejhorším příkladem této mechaniky – prodat dole a koupit nahoře – jsou ETF pokrývající rozvojové trhy. Protože jsou nesourodé – je v nich mnoho různých zemí – ETF vždy nakupuje tu zemi, která je zrovna trendy a prodává tu, která je právě v nepřízni investorů. A výkon ETF vypadá, jak vypadá:

investice do ETF

S&P jde nahoru – co očekávat

Při pohledu na S&P 500 to nevypadá tak špatně. Pokud byste v roce 2001 investovali 10.000, dnes byste měli 29.000:

investice do ETF

To vypadá skvěle. To nám ale neříká, že to takový růst bude stále pokračovat. Vidíme z toho jen to, že za to, co jste mohli mít ještě před 8 lety za 1.000, nyní zaplatíte 2.900. Tedy, zvýšilo se riziko – hrozí větší ztráta – protože výkonnost těchto podniků za posledních 8 let vzrostla jen o 67 %.

Co skutečně očekávat nám lépe řekne CAPE – podíl ceny a zisku za posledních 10 let (čím vyšší, tím více musíme zaplatit, tedy vyšší risk):

investice do ETF

CAPE je nyní cca 22, to znamená, že můžeme průměrný výnos je nyní okolo 4,5 %. Analýza od Star Capital nám říká, že kdykoliv v historii bylo CAPE okolo 22, v následujících 10-15 letech byl výnos mezi -3 a 6 %. Dejme tomu tedy v průměru cca 2 % ročně.

investice do ETF

Aktuální dividendy dokreslují situaci – aktuálně dostáváte 2 % ročně.

Stačí Vám 2 % ročně během následujících 15 až 20 let? Jste připraveni, že to za 15 let můžete na svém účtu najít o 15% méně než jste vložili? Jste ochotní se zavázat, že nebudete prodávat v panice z toho, že cena poklesla? Pokud ano, ETF S&P 500 je investicí pro Vás.

Dovolím si tvrdit, že investice do ETF, která jsou předražená tím, jak více a více peněz pluje tímto směrem, zklame v budoucnu velké množství soukromých investorů. Bezmyšlenkovité nakupování je jednoduché, nicméně ne příliš rozumné.

Co je lepší než investice do ETF

Nevýhody ETF lze odstranit jednoduše, nicméně to nemusí být snadné. Můžeme si přece zvolit jen ty podniky, které jsou kvalitní, mají dobrý potenciál do budoucnosti a jsou aktuálně za dobrou cenu. Najít skutečně dobré podniky, které jsou levné není jednoduché, protože úskalí jsou často v detailech – většina levných podniků je levných z dobrého důvodu (předlužení, management tunelující společnost, pokles poptávky po jejich službách, problémy s legislativou atd.).

A to je právě to, co dělám na svém Portálu. Zpřístupňuji analýzy podniků, které jsou kvalitní a které jsou aktuálně za dobrou cenu a které navíc skutečně vlastním ve svém portfoliu. Můžete se tak rozhodnout podle sebe, když už všechna těžká práce okolo analyzování podniků byla udělána. Více o portálu zde.