Skutečná rizika investování do akcií: Jakou největší chybu můžeme udělat

Toto je možná nejdůležitější článek pro velkou část soukromých investorů, tak jako jsem já nebo vy. Proč? Protože se budeme dívat na risk – riziko. Investoři se často dívají na to, kolik by tak mohli vydělat, a mají tendenci ignorovat rizika, nicméně v dlouhodobém měřítku, to, co nám umožní vysokou návratnost, je právě zaměření se na riziko. V tomto videu se zaměříme na to, jak se dívat na riziko, jak se na něj dívají úspěšní investoři, a podíváme se na konkrétní příklady akcií, abychom si vše lépe vysvětlili a abyste si odnesli ucelenou představu o tom, jak přemýšlet při investování.

Co je riziko? Riziko pohledem investora je pravděpodobnost permanentní ztráty vloženého kapitálu – ať už celkového nebo částečného. Tedy jde o to, jaká je šance, že přijdu o peníze. Je to možnost, že v průběhu budoucnosti dostanu méně než jsem do podniku vložil, či méně než jsem očekával.

Riziko vs. Volatilita

Riziko není volatilita. Akademici se dívají na riziko jako na volatilitu, tedy fluktuace trhu – cena jde někdy nahoru a někdy dolů. Ale toto není riziko. W. Buffett říká toto:

riziko a volatilita
buffett

Riziko tedy pochází z nevědomosti. Pokud nevím, co dělám, pak můžu utrpět zásadní ztrátu. Tedy riziko je funkcí našich znalostí. Riziko je také funkce ceny: Buffett zmiňuje farmu – pokud dříve stála 2000 USD a nyní stojí 600 USD, je méně riskantnější, protože za tu stejnou věc zaplatím méně, tedy je větší šance, že s ní neztratím peníze.

Lidé si často myslí, že ceny akcií odrážejí skutečnou hodnotu podniků, které reprezentují. Ale takto to není. (Apple + 100 % za poslední rok a byznys pořád stejný.) Mnoho lidí totiž věří teorii efektivního trhu, která je prakticky nevyužitelná a pro běžného člověka nefunkční. Na toto jsme se dívali v článku o roli Ekonomických teorií. Můžeme tedy najít levné a kvalitní podniky, které tedy nesou malé riziko, a zároveň můžeme najít předražené podniky, které s sebou nesou velké riziko.

Neplatí: Vyšší výnos = vyšší riziko

Tedy vůbec nemusí platit, tak jako vídáme u prospektů různých podílových fondů, že větší potenciální zisk znamená vyšší riziko. Toto totiž platí jen pokud nevíme, co děláme, a to je do velké části u těchto fondů pravda, protože většina z nich jednoduše nakupuje vše a nepoužívá znalosti o podnicích pro snížení rizika a zvýšení výnosu.

Odlišné do toho je to, co dělám na Portálu, který je tu pro Vás. Důkladně analyzuji podniky, učím se o nich a sleduji je: Nyní jich tam je 13, pravidelně přidávám další podle aktuální situace. Tyto podniky sleduji a v části z nich jsem i zainvestovaný. Mám tam své portfolio, které jsem zahájil v roce 2018, které má aktuální hodnotu kolem 1 mil. Kč a kde každý měsíc přidávám 20 tis. Kč na další investice. Často čekám až cena klesne dostatečně nízko, abych takto snížil své riziko a zvýšil svůj výnos.

Pan Trh

Pojďme si dále přiblížit, proč volatilita není nebezpečná:

Představme si Pana Trha. Pan Trh je náš emocionálně nestabilní partner, který každý pracovní den přichází a nabízí nám, že koupí akcie našeho podniku za určitou cenu, případně nám za stejnou cenu nabízí, že nám další akcie tohoto podniku prodá. Když prožívá strach, nabízí nízkou cenu, a když je nadšený ohledně této akcie, nabízí vysokou cenu. A tyto změny nabídek Pana Trha jsou označovány jako volatilita.

pan trh
riziko

Důležité je, že Pana Trha nemusíme poslouchat. Nemusíme uzavírat obchod, pokud nechceme. Pan Trh nemusí do našeho života a do naší finanční návratnosti zasahovat. A tak volatilita nás nemusí ovlivňovať. Na druhou stranu, Pana Trha můžeme využít. Můžeme nakupovat, když má Pan Trh strach, a můžeme prodávat, když je Pán Trh nadšený.

Role diverzifikace

Diverzifikace jako ochrana před rizikem je tedy ochrana před tím, co nevíme.

Pokud jsme si jistí, můžeme vlastnit jen jeden podnik, nebo tři podniky. Čím více víme, tím méně investic musíme dělat. Navíc proč bych investoval do 100 různých podniků, za co dostanu průměrnou návratnost trhu, když si můžu vybrat ten jeden či dva nejlepší a vložit peníze do nich?

A to přináší výhodu v tom, že je pak jednodušší a proveditelnější naše investice sledovat. Jak budete sledovat podílový fond, který vlastní stovky, ba spíše tisíce, podniků? Nijak. Budete doufat, že to dělají dobře a budete za to platit každoroční poplatky. Pokud vlastníte 8 podniků, máte dobrou šanci je jednou za půl roku zkontrolovat – přikoupit či prodat – podle aktuální ceny a výkonnosti podniku.

buffett
riziko

Buffettův děrný štítek: Pokud bychom se limitovali na nákup 20 podniků během našeho života, přirozeně bychom si pohlídali, že půjde o kvalitní podniky. Investoři mají často perspektivu: „Rozhodím peníze tu a zase tam a uvidím, co se stane.“ Je to jako rozhazovat semínka do větru. Buffett je na druhou stranu zastáncem toho připravit si úrodnou půdu a do toho semínko pečlivě zasadit a starat se o něj. A o tuto perspektivu usiluji i já.

Riziko záleží na nevědomosti, kterou můžeme snížit

V tomto videu jsme se spolu dívali na to, co je to riziko: výše rizika záleží na naší nevědomosti a na ceně, kterou platíme. Volatilita není riziko. Volatilitu vytváří Pan Trh na základě směsi skutečných informací a zejména sentimentu. Různé akcie ve stejném sektoru tak mohou mít stejnou očekávanou návratnost a jiné riziko. Do různých trendů můžeme investovat podle znalostí, které máme. A nemusíme investovat do každého trendu – důležité totiž je, že máme znalosti o tom, jak podnik funguje a co můžeme čekat. Diverzifikace je ochrana před tím, že uděláme chybu. Snížením počtu svých investic můžeme snížit své riziko a zvýšit svou návratnost.