Shell akcie - Vyplatí se tato investice po propadu akcie a snížení dividendy?

Shell láká investory svou stabilní a aktuálně vysokou dividendou. Projdeme si tedy spolu o čem Shell je, podíváme se na podle mě nejdůležitější aspekty této investice, podíváme na ziskovost a zakončíme celou procházku jednoduchým výpočtem očekávané návratnosti. Pojďme tedy na to.

shell

Shell je integrovaný producent a dodavatel energie. Dělá toho opravdu hodně, což může být fajn, na druhou stranu to velmi komplikuje celou analýzu podniku, pokud chceme detailně podniku porozumět. Je tu totiž mnoho komplexních částí. Jen výroční zpráva má 270 stran. Podívejme se aspoň v krátkosti na to, o čem Shell je. Shell provádí průzkum možných těžebních polí – bavíme se zde o ropě a zemním plynu. Toto je na obrázku znázorněno číslem 1. Tento obrázek popisuje celý proces. Shell také provádí těžbu, to je velká část businesu. Dále ropu rafinuje a vznikají paliva, maziva, petrochemie a biopaliva. Shell také produkuje obnovitelnou elektřinu a LNG. Tyto produkty transportuje a také provádí obchod s ropou a zemním plynem. Shell také dodává elektřinu domácnostem a podnikům, např. ve Velké Británii, dodává palivo do leteckého průmyslu, a prodává všechna ta paliva a maziva, která produkuje. Všichni známe čerpací stanice Shell. Tedy tento podnik funguje na všech úrovních dodavatelského řetězce v oblasti ropy a zemního plynu.

shell

O čem vlastně Shell je. Zde na grafu vidíme volné cash flow – tedy volnou hotovost podle jednotlivých segmentů Shellu. I když se nás Shell na různých prezentacích snaží přesvědčit o zaměření se na obnovitelné zdroje, protože to je to, co je populární, Shell je především klasická těžba ropy a plynu – konvenční vrty a pak velký podíl má deepwater – tedy těžba v oceánu. Dále tu máme zemní plyn – LNG. Tyto tři jsou hlavní zdroje, ze kterých Shell vyplácí svou tučnou dividendu. Můžeme vidět, že obnovitelná elektřina zatím vyžaduje investice, než že by generovala volné prostředky, stejně tak různé chemikálie a za rok 2019 měl negativní cash flow také břidlicový plyn. Uvidíme, jak na tom Shell bude na konci této ropné dvojité krize, která je způsobená poklesem poptávky i růstem nabídky. Také je užitečné si všimnout, že Shell provádí projekce budoucnosti na základě ceny ropy na úrovni 65 USD, což je odvážné a potenciálně riskantní. Pokud by byla cena ropy o trochu nižší, např. 50 USD za barel, zásadně to změní kalkulovanou ziskovost a celkovou návratnost naší investice.

shell

Toto je přehled míst, kde Shell těží. Fialově je konvenční těžba, tedy těžba na pevnině – vidíme: zejména Evropa, Blízký a Střední Východ, Rusko a Afrika. Tmavě modře je deepwater, tedy těžba v oceánu. Třetí kategorií je shale – břidlicová ropa v Severní Americe. Shell opravdu působí po celém světě.

Jak jsme zmiňovali ve videu 5 pravidel úspěšné investice do ropy, důležité je sledovat náklady na těžbu. A toto platí pro každého těžaře ropy, protože náš zisk jako akcionářů plyne z rozdílu mezi příjmy a náklady. Příjmy závisí na prodejní ceně – cenu ropy těžko ovlivníme, nicméně můžeme ovlivnit, do kterého producenta ropy budeme investovat, a tak si můžeme zvolit náklady na těžbu.

náklady na těžbu

Toto je přehled cen ropy, při kterých jsou přední světoví producenti ropy na nule. Tedy pokud je cena vyšší, produkují zisk, a pokud nižší, jsou ve ztrátě. Máme tu zleva Exxon, Chevron, Saudi Aramco, Total, ENI, Shell, norský Equinor, samozřejmě BP a Petrobras. Výška celého sloupečku udává cenu ropy, která je potřeba, aby byl podnik aspoň na nule i s výplatou dividend. V případě Shellu jde o 51 USD za barel ropy. Pokud by si Shell odpustil dividendy, což je těžko představitelné, jak později zmíníme, Shell by byl na nule již kolem 33 USD za barel. Aktuálně je tak jako tak Shell ve ztrátě. Také můžeme vidět, že evropští producenti jsou na tom průměrně lépe než ti američtí: Exxon a Chevron.

rezervy ropy

Dalším důležitým parametrem jsou rezervy. Pod tajemnou zkratkou RRR se skrývá reserves replacement ratio, tedy ukazatel toho, jak se podniku daří budovat další zásoby toho, co těží. Podnik postupně spotřebovává své rezervy, a tak je musí nějak doplňovat: průzkumem či akvizicemi. Tento ukazatel byl pro Shell za poslední 3 roky na úrovni 48 % (tedy obnovil jen 48 % spotřebovaných rezerv), což bylo částečně způsobeno prodeji aktiv po koupi BG Group v roce 2016 za 53 mld. USD, ale tak jako tak, počet let těžby klesl od roku 2017 z 8,8 na 8 let v roce 2019. Pro představu, v roce 2013 měl Shell zásoby na 13 let. Shell tedy nemá nijak obrovské zásoby ropy a brzo se bude muset ohlížet po dalších zdrojích. To znamená kapitálové výdaje a akvizice. Navíc, výhled růstu těžby není nijak růžový.

Když se řekne Shell, tak většině investorů naskočí jediné slovo: dividenda. Shell nesnížil dividendu od konce 2. světové války. Za posledních 6 let byla dividenda na stejné úrovni. Za rok 2019 Shell dosáhl volného cash flow 20 mld. dolarů, z kterého vyplatil 15 mld. dolarů na dividendách. Shell také provádí zpětné odkupy akcií, a tak může udržovat výši dividendy na akcii a přitom v součtu vyplácet menší absolutní částky na dividendách, protože se jednoduše snižuje počet akcií. Dále ještě na tomto snímku můžeme vidět skutečnou návratnost kapitálu Shellu: 6,9 % roce 2019, a to bylo při ceně ropy 64 dolarů za barel. To opravdu není mnoho. Obzvláště pokud v prezentacích proklamují cíl 15% návratnost kapitálu. Nejsem si úplně jistý, jak tohoto dosáhnou.

Shell se v aktuální ropné krizi vydává snižovat provozní náklady, také snížil kapitálové výdaje a pokračuje v prodeji svých aktiv ve výši 10 mld. dolarů. Otázkou je, kolik za ně v současném prostředí dostane, takže tyto prodeje budou zpožděné anebo s výraznou slevou.

shell

Shell si také vypůjčil 12 mld. dolarů na překlenutí snad krátkodobých ztrát. Jak velké budou ztráty těžko zatím přesně kvantifikovat. Shell velmi pravděpodobně přežije, nicméně není jisté, kolik toho zbude pro akcionáře.

dividenda

Vážnost celé situace se projevila před pár dny, kdy Shell oznámil snížení své čtvrtletní dividendy o dvě třetiny: místo 47 centů vyplatí za první čtvrtletí jen 16 centů. První snížení dividendy od 2. světové války. A v médiích jsme ihned mohli vidět katastrofické titulky: „Dividendová katastrofa Shellu je příznakem nového věku pro velkou ropu.“ ajajaj. Na to prostě musíme kliknout… A také před několika dny jsem na internetu četl nové články, jak je dividenda Shell v bezpečí atd. No, věci v businessu se mohou rychle měnit, zvláště pokud netušíme, co se může stát a nemáme skutečné znalosti. A to také znamená, že bychom neměli slepě věřit čemukoliv, co se na internetu nebo v jiných médiích nalézá. A to platí i o videích na tomto kanálu. Něco udělat s dividendou je ve skutečnosti dobrý krok, který přispěje k většímu zachování hodnoty do budoucna a nevystaví podnik takovému tlaku. Upřímně bych radši jako vlastník viděl nulovou dividendu, protože to by poskytlo podniku ještě více prostoru. A chápu, že u dividendové akcie jako Shell by to mohlo být příliš.

Shell již oznámil pozastavení zpětných odkupů akcií. Ve zmiňovaném videu o pravidlech úspěšné investice do ropy jsem také zmiňoval kvalitu managementu. Management si v této situaci půjčil 12 mld. dolarů, aby prakticky pokračoval ve vyplácení své dividendy. Neříkám, že na základě toho je management kvalitní nebo nekvalitní, a zároveň, toto chování je jiné než co bych očekával od rozumného správce mého majetku. Půjčovat si na výplatu dividend totiž se totiž v budoucnu vrátí zpátky. Zároveň chápu, že Shell si chce udržet svůj záznam dividendového krále, ale to už je více o podlézání investorům a možná i falešném egu managementu, než o maximalizaci dlouhodobé hodnoty. Pokud by totiž zkrátil či úplně pozastavil dividendy, vypadl by z různých rádoby prestižních přehledů dividendových aristokratů a různých dividendových ETF. Shell je dojná kráva, která je nucená dávat a dávat, bez ohledu na to, v jakých se nachází podmínkách. A to se nemusí vyplatit.

Podívejme se nakonec na orientační, velmi jednoduchý výpočet návratnosti. Tržní kapitalizace byla v době natáčení tohoto videa 135 mld. dolarů a předpokládejme dlouhodobé průměrné roční cash flow ve výši 18 mld. dolarů, z čehož vyplývá roční návratnost cca 13 %. Může to být více, může to být o mnoho méně, podle toho, co se bude v nejistém a volatilním světě ropy dít. Musíme mít dále na paměti rizika: samozřejmě cena ropy (Shell potřebuje cenu aspoň 50 dolarů na barel ropy, aby mohl bez dluhu vyplácet své dividendy), dále relativně nízké a tenčící se zásoby, s tím spojená stagnující produkce – konkurence přitom plánovala růst. A aspoň pro mě je rizikem orientace managementu: Shell jednoduše není podnik řízený podle mého gusta. Mám radši orientaci na dlouhodobou hodnotu, než udržení dividend za každou cenu. Na druhou stranu, Shell je nyní mnohem lepší investice než byla před rokem, díky tomu, že aktuální cena je stále téměř poloviční v porovnání s některými hodnotami v minulém roce.

Shell: Shrnutí

Toto tedy byl můj krátký pohled na Shell. Nemám v plánu do něj investovat, není to můj styl. Radši se dívám na méně známé podniky, které jsou kvalitní a které slibují vyšší návratnost a nižším rizikem. U těchto velkých firem, které sledují desítky, stovky a tisíce analytiků přichází výhodná doba k investici jen zřídka. Možná až Shell zkrátí dividendu, ale to už by asi Shell radši zbankrotoval, než aby to udělal.

Své detailní analýzy podniků a sektorů sdílím na Portálu rozumného investora, kde se zaměřujeme na dlouhodobou hodnotu a generování hotovosti pro nás jako pro potenciální vlastníky těchto podniků. Další myšlenky o ropě sdílím např. zde.