Akcie Tesla: Ohromující růst ceny vysvětlen. Jaká je hodnota a jak úspěšně investovat?

Podíváme se na to, co se kolem TSLY odehrálo za poslední týden, kdy se Tesla stala druhou nejlépe oceněnou automobilkou na světě (Toyota má více) a pak nahlédneme na mou investiční perspektivu ohledně TSLY. Mohli jsme vidět články jako „Tesla se stala přes noc miláčkem investorů a nikdo neví proč“ – tak my se podíváme proč. Pokud se Vám toto video bude líbit…

Přihodily se současně tři věci: Tesla zvěřejnila své operační výsledky za Q4 2018, některé firmy na Wall Street zvýšily své cílové ceny akcie Tesly a nepochybně došlo také k short squeeze, na který se podíváme jako první.

Hodně investorů sázelo na pokles ceny akcie.

Když shortujete, tak si půjčíte akcii od brokera a ručíte něčím, např. hotovostí. Takovou akcii prodáte a pak doufáte, že cena klesne, abyste ji nakoupili (a vrátili brokerovi). Pokud nakoupíte za méně než jste prodali, vyděláte. Nicméně pokud cena akcie roste a roste, můžete být nuceni prodat, protože Vaše potenciální ztráta je neomezená. Může se pak stát, že pak v určitý momennt jednoduše musíte uzavřít svou pozici a nakoupit za vyšší cenu.

Celkový počet akcií = 180 mil., float = 142 mil. , počet shortovaných akcií = 24.6 (26.4) – téměř 20 %, tj. 1.8 mil. akcií bylo nakoupeno jako ukončení shortů (za poslední měsíc 4.2.2019).

U shortování je náš maximální zisk 100 %, zatímco ztráta je neomezená. V porovnání s tím, když běžně nakupujeme akcie, je náš zisk neomezený a ztráta je nanejvýš náš vklad. Také proto se neoddávám shortování – protože poměr zisku a ztráty se stává daleko riskantnějším.

TSLA také reportovala svůj výsledek za poslední čtvrtletí roku 2019.

Vypadá to podobně jako rok 2018.

Dejme tomu, zlepšení oproti předcházejícímu roku, zvlášť v obraze růstu prodejů aut. Ale toto není nic extra. Určitě ne na to, aby se cena akcie zdvojnásobila.

Tesla: Pohled hodnotového investování

Celoročně, TSLA je ve ztrátě. Není to tedy aktuální výkonnost, v čem vidí investoři hodnotu. Pojďme se podívat na aktiva.

tesla

PŘEHLED AKTIV – 5 mld. je to, co skutečně patří, akcionářům. Zbytek je dluh. Při tržní kapitalizaci 160 mld., tedy hodnota podniku vnímaná trhem, tak za každý jeden dolar aktiv platím 32 dolarů. To také není příliš jistoty.

Fanoušek Tesly může říct: Ale co ten růst? Co ten růst? Co příležitosti?

tesla akcie
Jak by musela Tesla růst, aby mi při ceně 900 USD na akcii dávala 10% roční návratnost.

Dejme tomu, že bych chtěl 10% návratnost, tedy roční zisk 16 mld. USD. Roční zisk celého automobilového průmyslu je někde mezi 100 a 130 mld. USD ročně, z toho prémiový sektor může být přibližně třetina, dejme tomu tedy 40 mld. USD.

Tržby TSLY jsou cca 20 mld. USD ročně – tedy 2% tržní podíl. V prémiovém sektoru tedy dejme tomu 5 %.

Aby TSLA, při průměrné ziskovosti trhu, dosáhla zisku 16 mld., potřebovala by 40% tržní podíl, tedy 8násobný růst svého podílu. To je podobná změna jako kdybyste přijeli do Německa a najednou každé druhé auto byla škodovka. A i kdyby, tak bude trvat deset let, než se toto stane – to bych potřeboval aspoň dvojnásobný zisk za 10 let, abych dostal svých 10 % ročně. A zatím, co budete čekat, TSLA bude vydávat další akcie a váš podíl se bude snižovat.

tesla počet akcií roste
Počet akcií za posledních 10 let vzrostl o 85 %.

TSLA je především producent automobilů, který je dokonce ve ztrátě, zatímco VW group vykazuje 12 mld. EUR čistý zisk. Až se vlna obrátí – globální prodeje aut poklesnou – přijde krize, lidé si již nebudou kupovat auta na úvěr atd. TSLA by mohla jednoduše vyhlásit bankrot.

Konkurence Tesly nespí

Pokud jde o konkurenci, tak ta rozhodně nespí. VW plánuje produkovat do roku 2025 jen elektrická auta nebo hybridy. Toyota polovinu. Stejně tak u autonomního řízení to nebude snadný boj pro Teslu.

Vzhledem k ceně je TSLA pro mě jasným příkladem malého možného zisku a velkého rizika. Je to možná emocionální spekulace, Tesla může jít na 5000 USD, ale není to investice na základě minimalizace rizika a maximalizace skutečné hodnoty. Je to sázka s nepříliš dobrým poměrem zisku a ztráty. Lidé často přemýšlí stylem „co můžu získat,“ a zapomínají se dívat na rizika, čímž se sabotují v dlouhodobém měřítku, protože dříve nebo později utrpí ztrátu svého vkladu. Na Tesle nebo jiné spekulaci.

Pokud se vám líbilo toto video, dejte To semi líbí. Pokud Vás zajímají investice na základě skutečné hodnoty dejte Odebírat, protože to je to, čemu se tu věnujeme – ziskové podniky, kvalitní konkurenční výhoda, často s dalším růstem – navštivte můj Portál, kde sdílím své…